Bývalý ministr obrany a nynější manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík dnes řekl, že v souvislosti s jednáním o nákupu či pronájmu stíhaček Gripen se nesetkal s náznaky korupce. Na tiskové konferenci strany popřel, že by se za svého působení na ministerstvu kvůli této armádní zakázce setkal s lobbisty. Tvrdík zdůraznil, že s bývalým kanadským ministrem Ottou Jelinkem se potkal až v době, kdy již ve funkci nebyl. Jelinek ve svém tiskovém prohlášení korupční jednání odmítá. "Prohlašuji, že jsem připraven plně spolupracovat při policejním vyšetřování celé záležitosti. Smyslem poradenské činnosti pro společnost BAE Systems bylo poskytovat informace o politickém a ekonomickém prostředí v České republice a předávat je centrále společnosti v Londýně," uvedl Jelinek.


Tvrdík: Ta jména neznám
Podle úterní reportáže švédské televize provázely nevyjasněné platby a případy miliardové korupce jak původní jednání o prodeji 24 stíhaček Gripen do České republiky, tak následný pronájem čtrnácti těchto strojů české armádě.
Tvrdík dnes řekl, že s lidmi, kteří figurovali v reportáži, se nepotkal a ani je nezná. "Opravdu se nechci vracet k jednotlivým jménům či osobám. Většina z nich mně nic neříká," uvedl. Tvrdík také dodal, že kvůli stíhačkám nebyl vyšetřován. "Od roku 2003, kdy jsem vládu opustil, a ani v době působení na ministerstvu obrany, jsem nebyl orgány činnými v trestním řízení osloven," uvedl.


Podle Tvrdíka byla nabídka švédsko-britského konsorcia věrohodná. "Předseda vlády (Miloš Zeman) o této věci jednal s britským premiérem Tony Blairem či s tehdejším švédským premiérem Göranem Perssonem," dodal. Zástupci britské a švédské vlády podle Tvrdíka nabídku nejen doporučili, ale také Česku poskytli příslušné vládní garance.


Zeman o korupci neví
Také bývalý premiér Miloš Zeman (ČSSD) popřel, že by se v případě nákupu gripenů setkal s korupčním jednáním. "Já sám o žádné korupci nevím," řekl. Podle Zemana byla nabídka na nákup gripenů nejvýhodnější. Investice z offsetových programů by podle něj pomohly snížit nezaměstnanost na severní Moravě a v severních Čechách. Ostatní firmy nabízely nižší nebo žádné investiční programy pro rozvoj české ekonomiky. "To byl důvod, proč jsem tento projekt podporoval," dodal.


Paroubek zvažuje sněmovní šetření
Předseda ČSSD Jiří Paroubek oznámil, že kdyby se v případu objevily další závažné informace, navrhne strana zřízení parlamentní komise. "Věříme, že najdeme podporu," řekl novinářům Paroubek. Podle něho by se k případu měl vyjádřit také Petros Michopulos, který v reportáži švédské televize rovněž vystupoval. "Měl by říct, co o celé věci ví, jako přítel Miroslava Šloufa, šedé eminence tehdejšího předsedy vlády Miloše Zemana," uvedl. Michopulos byl poradcem místopředsedy Zemanovy vlády Egona Lánského.


Podle švédské televize české a švédské úřady v letech 2001-2006 společně vyšetřovaly podezření z korupce při obchodních jednáních o gripenech. Švédové údajně nyní vyšetřování obnovují poté, co se o záležitost začala zajímat média. Vyšetřování se týká plánovaného prodeje 24 stíhaček Gripen českému letectvu v roce 2001; šlo o společný podnik mezi švédskou zbrojovkou Saab a britskou firmou BAE Systems v poměru 50:50. Obchod byl nakonec zrušen, protože nezískal podporu v českém parlamentu.