Ministryně bez portfeje Džamila Stehlíková (SZ) přišla s dalším kontroverzním nápadem. Poté, co chtěla uspořádat finanční sbírku pro vystěhované romské neplatiče ze Vsetína, nyní navrhla otevřít diskusi o adopcích dětí homosexuálními páry. Podle ní by měly být v budoucnu umožněny. Ministryně to uvedla během online rozhovoru na serveru Novinky.cz.


"Jsem přesvědčena, že nadešel čas vést na toto téma společenskou debatu tak, aby v budoucnu adopce dětí homosexuálními páry byla umožněna," sdělila Stehlíková. Podle ní je diskuse o osvojení párem gayů či lesbických žen zapotřebí i proto, že v ČR velký počet dětí vyrůstá v ústavech. "Každé dítě má právo na rodičovskou lásku a péči," uvedla ministryně.


Předsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová se domnívá, že pro vývoj dětí rozhodně není dobré vyrůstat s adoptivními rodiči stejného pohlaví. "Získali by deformovaný, nezdravý, nepřirozený pohled na rodinu a na to, kdo ji tvoří," zdůraznila lidovecká poslankyně. Hlavní je podle ní zájem a dobro dítěte, ne pocit dospělých, že dítěti poskytnou harmonické zázemí a bezpečí. "V žádném případě to nebudu podporovat," dodala Šojdrová, která by přivítala i názory dětských psychologů a psychiatrů.


Homosexuální páry mohou v Česku legálně uzavírat svazky od loňského července. Umožnil jim to zákon o registrovaném partnerství. Do konce roku 2006 této možnosti využilo 235 dvojic. Norma upravuje například majetkové poměry, adopce nepovoluje.


Prosazení zákona trvalo řadu let. První pokus smetla ze stolu vláda v roce 1995. Poté jednali zákonodárci o několika dalších návrzích. Jednotně se proti partnerství postavili jen lidovci. Poslední variantu schválily obě parlamentní komory, loni v únoru ji ale vetoval prezident. Sněmovna jeho veto v březnu přehlasovala.


O přijetí normy usilovala Gay iniciativa, která ke konci loňského roku ukončila svou činnost. V čele této organizace stál léta Jiří Hromada. Nyní působí jako poradce ministryně Stehlíkové.


Česko patří k zemím s největším podílem dětí v ústavní výchově. V dětských domovech žije zhruba 7500 chlapců a děvčat, v kojeneckých ústavech a domovech do tří let dalších více než 1500 dětí. Přes 10.000 dětí pak pobývá v ústavech sociální péče. Podle britské studie připadá v ČR na 10.000 dětí 60 dětí v ústavech. Ve Slovinsku a na Islandu to není žádné dítě, v Británii jedno, v Norsku pak dvě.