julinek_rath_kolaz_250x155.jpgMinistr zdravotnictví Tomáš Julínek v dnešních Otázkách Václava Moravce řekl, že chce do čtrnácti dnů představit "kulatý stůl" neboli "komisi expertů a zástupců parlamentních stran, která by připravila reformu financování zdravotní péče". Pokud by se politici na změnách shodli, mohly by tyto změny platit od roku 2010. Lidé podle Julínka chtějí urychlit reformu zdravotnictví.

S návrhy na změny financování ve zdravotnictví a v placení péče by měla přijít také chystaná Julínkova komise. Pokud by se systém nezměnil, chybělo by ve zdravotnictví v roce 2015 podle Julínkova náměstka Pavla Hroboně 30 miliard korun.

Cílem Julínkovy reformy má být zlepšení postavení pacienta, jeho lepší informovanost a možnost volby. Tato slova podrobil kritice další host Otázek, stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath, podle něhož je zdravotnictví monopolní prostředí a například zdravotní pojišťovny nikdy nemohou poskytovat služby jako jiné společnosti.

Podle Ratha musí být systém zdravotního pojištění vždy solidární, takový, "ve kterém 80 procent zdravých přispívá na 20 procent nemocných." Plánovanou Julínkovu reformu Rath srovnal s americkým systémem zdravotnictví, který však podle něj stojí pro běžného pacienta mnohem více peněz než systém český a je tedy méně výhodný.

Julínek s Hroboněm tyto argumenty popřeli, podle nich prvky systému, který navrhují, běžně funguje například v Nizozemsku a rozhodně jej nelze srovnávat se systémem americkým.


Prezident ČLK: Žádná reforma neexistuje, je to jen jednoduchý ceník
Další hosté Otázek se k připravované reformě vyjadřovali zdrženlivě, podle chirurga Pavla Pafka "je to jen počátek reformy", Jiří Vorlíček z FN Brno vyjádřil přání, aby vznikly skutečné zdravotní pojišťovny, zatím jsou to podle něj "jen rozdělovny peněz." Striktně naopak Julínkovy reformy odmítl prezident České lékařské komory Milan Kubek, podle něhož se o žádnou reformu ve skutečnosti nejedná, "je to jen jednoduchý ceník." Kubek rovněž Julínkovi vyčetl, že nedostatečně komunikuje s lékaři. Julínek se proti tomu ohradil.


Rath: Poplatky jsou asociální
Ostrá diskuse se roztočila také kolem tématu zavedení poplatků. Za návštěvu lékaře by měl pacient zaplatit 30 korun. Den v nemocnici, léčebně či lázních by měl stát 60 korun. Za pohotovost by se mělo hradit 90 korun. Ročně by doplatky na léky a poplatky za péči neměly překročit 5000 korun.

Podle Ratha se tímto Julínek "dopouští podvodu na voliče." Mirek Topolánek totiž podle něj podepsal smlouvu s voliči, podle které se ve zdravotnictví nebudou vybírat žádné poplatky. Samotné poplatky pak Rath označil za "asociální".

Julínek to s Hrboněm odmítli. Poplatky v lékařství jsou podle nich v mnoha evropských zemích, "v Německu, Rakousku, ale i tak sociálním státě, jako je Švédsko." Argument o podvodu na voličích pak Julínek vyvracel tak, že podle něj vláda "nebude zvyšovat procentní účast na službách." O tom, že reforma není asociální, svědčí údajně i zmíněný limit, ochranné opatření 5000 korun ročně.