krejcir_jahannesburg_250x155.jpgStátnímu zástupci z Nejvyššího státního zastupitelství minulý týden někdo podle serveru Aktuálně ukradl dohledové spisy k případu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Zmizely z auta, v němž je státní zástupce nechal. Server iDnes však chvíli po zveřejnění této zprávy bez dalších podrobností napsal, že kufřík s dokumenty byl nalezen na ulici v Brně.

Státní zastupitelství podle Aktuálně dosud krádež tajilo. Dokumenty, které si žalobce nechal ukrást, se netýkaly trestních kauz, kvůli nimž Krejčířovi hrozí mnohaleté tresty. Podle informací serveru ale v ukradeném spisu bylo popsáno, jaké kroky chystá stát ve svém úsilí o vydání Krejčíře.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká Aktuálně ztrátu dokumentů potvrdila, ale současně řekla, že to snahu ČR o Krejčířovo vydání neohrozí. "Je ale jasné, že z toho budu vyvozovat minimálně kárnou odpovědnost, protože je to hrubé porušení bezpečnostních předpisů," uvedla k tomu, že státní zástupce nechal spisy v autě bez dohledu.

Naopak policie údajně označila ztrátu dokumentů za zásadní, mezi materiály měly být i části, jež dosud neviděli ani Krejčířovi obhájci. Policisté tak prověřovali i verzi, zda s krádeží dokumentů pomohl někdo, kdo měl o obsahu spisu detailní informace, píše server.

 

Kauza Krejčíř

Krejčíř je nyní ve vazbě v jihoafrickém Johannesburgu, kde byl zadržen ve druhé polovině dubna, když tam přiletěl pod falešným jménem z Madagaskaru. Soud v JAR má 17. a 24. května rozhodovat o jeho případném propuštění z vazby na kauci. Před příletem do Johannesburgu pobýval Krejčíř na Seychelských ostrovech, kam předloni uprchl z Česka a kde se ukrýval před českou justicí. Již dříve si pro sebe a svoji rodinu koupil seychelské občanství.

Česká policie Krejčíře stíhá mimo jiné za to, že se údajně pokusil ze státní společnosti Čepro vyvést peníze pomocí fiktivních pohledávek. Viní ho i z údajné přípravy vraždy celníka a další trestné činnosti. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil připustil, že může trvat měsíce a možná dokonce roky, než se Krejčíř opět objeví v České republice.

Související