Podle premiéra Mirka Topolánka nepřijel americký prezident George Bush do České republiky jen kvůli vyjednávání o radaru. Uvedl to v rozhovoru pro Českou televizi s tím, že návštěvu Bushe považuje za velký úspěch české diplomacie. Zároveň ale připustil, že nebýt cesty amerického prezidenta na summit G8 do Německa, asi bychom ho do Česka "těžko dostávali".

Nerovnoprávné NATO

topolanek_ustarany_projev_192.jpgEvropa má oproti USA, kde existuje protiraketový deštník, sníženou schopnost obrany, která rozděluje Severoatlantickou alianci na nerovnoprávné části. Topolánek se domnívá, že největším problémem starého kontinentu je právě malá vůle k obraně.

"Snížená obrana Evropy proti už dnes realizovanému protiraketovému deštníku nad USA vytváří z aliance, jejíž jsme členem, nerovnoprávné části," řekl Topolánek. Podle něj je zrovna tato situace cílem Rusko a možnost, jak oslabit bezpečnostní pozici NATO ve světě.

Ruský medvěd dupe

Topolánek před jednáním s americkým prezidentem Georgem Bushem, který v pondělí přiletěl na návštěvu Česka, prohlásil, že by chtěl, aby Rusko a USA spolupracovaly v protiraketové obraně. Nynější odmítavý postoj Ruska k vybudování americké radarové základny v ČR považuje premiér za "dupání medvěda", která má být spíše signálem pro vnitřní než zahraniční politiku.

"Evropské země NATO mají velký problém, že nenaplňují své rozpočty na obranu natolik, aby byly schopné vyvíjet tak sofistikovaná zařízení, jako je právě systém protiraketové obrany proti střelám s dlouhým doletem," uvedl Topolánek.

Premiér se domnívá, že v současnosti není NATO v Evropě schopné takové zařízení vyvinou a nasadit. "Ono to nakonec bude stejně zřejmě americké zařízení, které bude umístěno v Evropě a bude začleněno právě do architektury obrany kontinentu proti krátkým, středním i raketám s dlouhým doletem," řekl předseda vlády. Podle něj se už několikrát stalo, že USA se staly "pionýrem" některých aplikací ve zbrojním průmyslu, které pak NATO převzalo.

Žádné "obchodování"

Ohledně vybudování radarové základny USA se Topolánek vyjádřil, že zájmem Česka není "něco vyobchodovat". Myslí si, že nelze jednání stavět tak, že Češi Američanům umožní postavit radar a něco za to od nich dostanou. "My máme zájem na obraně Evropy, my chceme vzít spoluzodpovědnost za obranu Evropy, my máme zájem na tom, aby ty radary tady byly," zdůraznil premiér.

Topolánek také prohlásil, že otázka zrušení víz do USA pro české občany s umístěním radaru přímo nesouvisí. Připustil ale, že američtí politici se zřejmě budou na Česko dívat jinak, pokud zde radar bude. "Vůle k obraně svobody, vůle k obraně nejenom vlastní země, ale i spojenců, protože my zatím jsme pouze konzumenty té kolektivní obrany zcela pasivně, je to, co Českou republiku dostane úplně na jiný stupeň spolupráce," řekl premiér.