klaus_prasutiste_pieta_192.jpgPolitici, současní i bývalí vojáci, odbojáři a dalších několik stovek lidí dnes uctili památku československých parašutistů, kteří se 27. května podíleli na atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Položili věnce a kytice u zdi pražského pravoslavného katedrálního chrámu svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, v jehož kryptě výsadkáři přesně před 65 lety zahynuli.

Účastníci pietního aktu, mezi nimiž byli mimo jiné i prezident Václav Klaus, předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) nebo ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL), se pak odebrali do chrámu. Zastavili se i v kryptě, v níž tehdy parašutisté po šestihodinovém nerovném boji s německými okupanty zemřeli.

"Jsem rád, že se tato tradice toho 18. června každý rok udržuje. Byl bych velmi rád, kdyby to naše mladá generace nezapomínala," řekl Klaus.

Podle Parkanové smrt výsadkářů přímo symbolizuje hrdinství a statečnost. "Já proto nemám zvláštní komentář, protože si myslím, že velká slova těch, kteří to neprožili, by tu věc mohly jenom dehonestovat. Myslím si, že se sluší tichá vzpomínka," uvedla.

heydrich_reinhard_192x128.jpgParašutisté československých výsadků Anthropoid, kteří byli vysláni z Londýna na pomoc domácímu odboji a pověřeni přípravou atentátu, se dostali na území protektorátu v prosinci 1941. Atentát provedli dva z nich - Jan Kubiš a Jozef Gabčík. Na Heydricha, který byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor a připravoval plány na likvidaci celého českého národa, zaútočili 27. května 1942. Heydrich zraněním podlehl 4. června.

Okamžitě po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo, začaly masové popravy a nacistický teror vyvrcholil vyhlazením Lidic a Ležáků. Výsadkáři se skrývali přes tři týdny. Nakonec je zradil jeden z nich - Karel Čurda. Na základě jeho informací se německé policii podařilo parašutisty vypátrat v kryptě chrámu.

Boj s nacisty nepřežil ani jeden ze sedmi parašutistů. V kryptě padli Adolf Opálka, Josef Gabčík, Jan Kubiš, Josef Valčík, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc. Němci popravili i biskupa Gorazda za to, že jim poskytl úkryt.

Čestný předseda Československé legionářské Tomáš Sedláček ve Velké Británii jako dělostřelec potkával parašutistu Adolfa Opálku. "Já jsem znal od vidění Opálku, ty ostatní jsem neznal." řekl.

Čurdova zrada je důkazem toho, že při sebelepším výcviku není možné odhadnout, jak se kdo v akci zachová. "To je ten moment, kdy se z normálního člověka stane hrdina nebo zrádce," řekl.

Podle Sedláčka byl atentát na Heydricha povzbuzením zahraničního odboje. "Kdyby nepopravili Heydricha, tak by pokračoval v tom úkolu, s kterým sem přijel - v likvidaci českého národa. Ty ztráty by byly možná ještě větší," zdůraznil.