Z výsledků vnitrostranické diskuse okresních organizací České strany sociálně demokratické, které dnes veřejnosti představil předseda strany Jiří Paroubek, vyplývá, že přímou volbu prezidenta by si přálo 87 procent členů ČSSD.

Jiří Paroubek taky sdělil, že se chystá příští týden zveřejnit pohled sociálních demokratů na blížící se prezidentské volby. Zatím projevil o kandidaturu zájem pouze současný prezident Václav Klaus, podpoří ho občanští demokraté a zřejmě i část lidovců.

dienstbier_jiri_250x155.jpgČSSD vede jednání o možném společném kandidátovi s lidovci a zelenými. Dosud se hovoří o exministrovi zahraničí Jiřím Dienstbierovi a ekonomovi Janu Švejnarovi. ČSSD a menší vládní strany chtějí svého kandidáta představit až na podzim, ale podle odborníků se Klausův oponent bude hledat obtížně.

Václav Klaus je zatím jasným favoritem prezidentské volby. ODS má ve dvousetčlenné sněmovně 81 mandátů a v jednaosmdesátičlenném Senátu dokonce nadpoloviční většinu, 41 senátorů. Klausův protikandidát by tedy potřeboval hlasy poslanců ostatních stran.

O volbě hlavy státu dnes jednal i výkonný výbor KSČM. Shodl se podle místopředsedy Jiřího Dolejše na tom, že Klaus nesplňuje jejich představy.

"Jsme přesvědčeni, že seriózně lze tuto otázku řešit až po projednání v jednotlivých parlamentních stranách a až budou zahájena příslušná jednání o širším konsensu nutném ke zvolení osobnosti schopné důstojně reprezentovat ČR v souladu se zájmy většiny občanů," odpověděl Dolejš na dotaz, kdy komunisté představí svého kandidáta.

Pro přímou volbu jsou téměř všichni

O přímé volbě prezidenta se hovoří už řadu let. Změna by podle Paroubka znamenala, že volba by byla političtější než doposud a i kampaň by měla jiný charakter. Předseda ČSSD již dříve uvedl, že přímá volba nemusí, ale může znamenat i změnu prezidentových kompetencí.

Přímou volbu prezidenta obsahuje i koaliční smlouva ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Její zavedení slíbila už v roce 2002 tehdejší vláda ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, avšak s realizací to bylo horší.

ODS a KDU-ČSL v loňských volebních programech přímou volbu hlavy státu nezmiňovaly. V obou stranách jsou její příznivci i odpůrci. Zelení si přejí, aby prezidenta volili občané. Komunisté přímou volbu prezidenta zásadně neodmítají, chtějí ji ale posoudit v rámci postavení moci výkonné a zákonodárné. Podle politologů se strany rozhodují podle toho, který způsob je pro ně v dané situaci výhodnější.