pocasi_leto_192x128.jpgV Klementinu padl potřetí za sebou teplotní rekord. Odpoledne tam meteorologové naměřili 34,1 stupně, což je o desetinu více, než činil dosavadní rekord z roku 1976. Během odpoledne maximum ještě vzroste, přesnou hodnotu pracovník stanice odečte ve 22:00.

Teplotní dnes ale nepadají jen v Praze. Například v Olomouckém kraji meteorologové naměřili ještě vyšší teploty než v pondělí. V Olomouci dnes ve 14:30 bylo 35,6 stupně Celsia, což je o 2,4 stupně více než dosavadní rekord. V Javorníku na Jesenicku dokonce meteorologové naměřili nejvyšší teplotu 37,1 stupně Celsia, dosavadní rekord přitom činil 32,5 stupně.

Teplotní rekord pro dnešní den padl také v Hradci Králové. Teplota kolem 15:00 vystoupala na 34,8 stupně Celsia a původní rekord z roku 1976 překonala o čtyři desetiny stupně. Rekord z roku 1976 nevydržel ani v Českých Budějovicích. Meteorologové zde kolem 13:00 naměřili 33,3 stupně Celsia.

Do odpoledne více výjezdů než jindy za celý den

leto_horko_pocasi_192x128.jpgKvůli vysokým teplotám mají záchranáři na mnoha místech až několikanásobně více práce než obvykle. Pražská záchranná služba zaznamenala v pondělí 130 výjezdů k lidem, jejichž zdravotní stav mohlo zhoršit horko. Také dnes jich bylo do 14:00 už 55. Ve dnech s nižšími teplotami přitom ošetří služba podobných případů zhruba 50. Informaci přinesla agentura ČTK, která se odvolává na mluvčí pražských záchranářů Jiřinu Ernestovou.

"Horší se zdravotní stav kardiaků, lidí s oběhovými poruchami, poruchami metabolismu, diabetiků. Potíže mají také epileptici," uvedla Ernestová. Záchranáři ošetřují nejčastěji chronicky nemocné lidi, seniory a děti.

Záchranáři říkají, že zdravotním potížím by se mohlo leckdy předejít. Lidé by měli například dostatečně pít, nepobývat na přímém slunci, neměli by se zbytečně namáhat či pít alkohol.

Zítra se má mírně ochladit

Horko má být i zítra, meteorologové už však zřejmě statistiky jako dnes přepisovat nebudou, postupně se totiž přece jen bude ochlazovat. Očekávají se teploty v rozmezí 27 až 31 stupňů, na Moravě a ve Slezsku kolem 34 stupňů.

Související