Na protestní pochod Svitavami vyrazilo dnes před 15:00 od místního nádraží přibližně 220 skinheadů a dalších osob. Chtějí upozornit na údajný justiční omyl v procesu s Vlastimilem Pechancem, který byl před čtyřmi lety odsouzen za rasově motivovanou vraždu svitavského Roma Oty Absolona k 17 letům vězení. Průvod se zatím obešel bez incidentů. Na místě dohlíží na pořádek asi 50 policistů, kteří mají i psy.

"Celkem má policie připraveno k nasazení asi 150 mužů," informoval ředitel svitavské policie Miroslav Brandejs.
Účastníci pochodu chtějí dojít na hlavní svitavské náměstí, kde by měli pronést projevy. Pak by se měli vrátit zpět na nádraží. Průvod, v němž drtivou většinu tvoří skini, skanduje různá hesla, například "Oběť systému!". Také nesou transparenty s textem "Svobodu a spravedlnost pro nevinného V. Pechance" či "Oběť justice".

Obdobná demonstrace se ve Svitavách konala již loni za účasti asi 90 lidí a obešla se bez narušení veřejného pořádku. Letos v dubnu v Plzni proti Pechancovu odsouzení protestovalo asi 70 extremistů. Pechanec si trest odpykává v plzeňské věznici Bory.

Podle pravomocného rozsudku Pechanec v červnu 2001 na diskotéce ve Svitavách dvakrát bodl nožem do břicha Absolona. Třicetiletý Rom v nemocnici zemřel. Jeho družka, s níž měl dvě malé děti, podlehla v roce 2002 rakovině. Pechance poslal v roce 2003 soud na 17 let do vězení.

Související