Prezident Václav Klaus odpověděl matce desetileté Terezy, která se na něj obrátila s prosbou o pomoc. Přál by si, aby dívka mohla žít život normálního dítěte. Neví ale, zda stát dokáže v nejbližší době situaci vyřešit. V zájmu dcery by se proto matka měla dohodnout s otcem dítěte, jakkoliv je to těžké, soudí Klaus. Text jeho odpovědi zaslal dnes redakci iHNed.cz mluvčí Hradu Petr Hájek.

"Vztahy rodičů a dětí jsou ze své podstaty vztahy velmi intimní a rodinné a jediné rozumné řešení mají právě v tomto intimním a rodinném prostoru. Když se účastníci těchto intimních vztahů spoléhají na to, že to má za ně vyřešit stát, riskují, že půjde o řešení necitlivá a ´tvrdá´, protože stát a jeho orgány (třeba soudy) to jinak neumějí. Přesně to se stalo ve Vašem případě," píše Klaus.

Kvůli sporům rodičů rozhodl původně soud o umístění Terezy na psychiatrii v Motole. Verdikt vyvolal mnoho kritických reakcí odborníků i veřejnosti, v případu se vedle Klause angažovala například také ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková (více čtěte zde). Nyní je dítě v léčebně Olivův dům u Říčan. Obvodní soud pro Prahu 8 zamítl minulý týden žádost matky, aby jí byla její dcera svěřena znovu do péče s tím, že ji pošle na dětský tábor (další informace k případu čtěte zde).

Související