internet_192_128.jpgUltrapravice na internet umístila seznam lidí, kteří jsou prý Židé a působí či působili v české politice. Obsahuje asi 200 jmen, mezi kterými je i bývalý prezident Václav Havel či nynější hlava státu Václav Klaus. Seznam je na webu již několik měsíců, policie o tom ale nic neví. Informuje o tom dnešní deník Právo.

V seznamu dále podle Práva figuruje například jméno Petra Bratského a Jana Vidíma (oba ODS), Miroslava Kalouska a Vlasty Parkanové (oba KDU-ČSL), Václava Exnera a Miloslava Ransdorfa (oba KSČM) nebo Davida Ratha (ČSSD).

Pod názvem Částečný seznam Židů a židovským míšenců v politice ČSFR, ČR a SR po roce 1989 jsou jména umístěna na internetových stránkách Národně Vzdělávacího Institutu (NVI). Odtud se šíří dál, většinou na něj odkazují autoři protižidovsky zaměřených článků na stránkách neonacistických hnutí, jako je Národní odpor.

O existenci seznamu na webu informoval již letos na jaře týdeník Reflex. Připomněl, že zmíněný seznam není nový - už v roce 1992 jej otiskl tehdy vycházející Týdeník Politika. Reflex na jaře zjistil, že provozovatelem webu je muž vystupujícíc pod jménem ing. Petr Fabián, o pravosti jména však týdeník přesvědčen nebyl. Server je registrován v Utahu a nabízí také množství protižidovsky orientované literatury.

Policie o seznamu nic nevěděla, bude se jím ale nyní zabývat. "Příslušné pracoviště obsah stránek posoudí a následně rozhodne, jestli došlo či nedošlo k porušení obecně závazného právního předpisu," řekl Právu Roman Skřepek z policejního prezidia. Podle něj analýza potrvá několik dní.

Související