charta_77_192x128.jpgÚstav pro soudobé dějiny Akademie věd v těchto dnech vydává první souborné vydání všech textů známých jako dokumenty Charty 77. Třísvazková vědecká edice nazvaná Charta 77: Dokumenty 1977-1989 je výsledkem mnohaletého výzkumného projektu. Publikace bude představena pozvaným hostům 11. září v pražské kavárně Mánes, širší veřejnost ji bude moci získat od 12. září v prodejně Ústavu pro soudobé dějiny.

Vycházející publikace je podle jednoho z autorů edice Viléma Prečana zatím nejrozsáhlejším dílem o Chartě 77 a nejobsažnějším zdrojem informací o jejím působení v posledních třinácti letech komunistického Československa. Přináší množství informací ze života chartistů, o jejich komunikaci se zahraničními partnery nebo o perzekuci občanských aktivit, nezávislé literatury a umění ze strany komunistických aparátů.

Poprvé jsou zde zveřejněny například první tři koncepty Prohlášení Charty 77, které dokumentují vývoj od původní myšlenky Výboru pro lidská práva až po koncepci otevřeného společenství, jak se Charta 77 představila světové i domácí veřejnosti na začátku ledna 1977. Pod názvem Deset tezí o Chartě autoři otiskují například i dosud neznámý text Václava Havla z prosince 1986.

Publikace také obsahuje více než 90 většinou dosud nepublikovaných textů, které osvětlují nejzávažnější okolnosti vzniku Charty 77 a domácího i mezinárodního kontextu roku 1977. Je k ní přiloženo rovněž DVD s amatérským videozáznamem občanského shromáždění uspořádaného nezávislými občanskými iniciativami ke Dni lidských práv 10. prosince 1988 na Škroupově náměstí v Praze 3.