vesnice-roku-07-192-128.jpgVesnicí roku 2007 se stala obec Havlovice na Trutnovsku. Za pořadatele soutěže to dnes oznámil ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Do letošního třináctého ročníku soutěže se přihlásilo celkem 264 obcí. O vítězích rozhodla celostátní hodnotitelská komise.

Druhé místo obsadila obec Kondrac na Benešovsku, třetí příčka patří obci Suchá Loz na Uherskohradišťsku.

Soutěž je určena obcím, které mají vlastní program obnovy vesnice. Má povzbudit venkovské obyvatele k aktivní účasti na rozvoji místa, v němž žijí. Kromě diplomů a dalších ocenění získají nejúspěšnější obce také finanční přilepšení.

Vítězná obec dostává na své projekty milionový příspěvek z dotačního programu ministerstva pro místní rozvoj. Ke druhému místu se váže příspěvek 900.000 korun, odměna za třetí místo je o 100.000 korun menší. Statisícové částky dostávají také vítězové krajských kol.

Čunek: Havlovice vyhrály, protože žijí

Co musí vesnice proto, aby v soutěži uspěla, vykonat? "Především musí žít," řekl pro server iHNed.cz ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL) "Radnice musí vytvářet prostor, aby vesnice dobře žila," dodal Čunek. A právě to prý vítězné Havlovice splňují.

Vesnice podle Čunka uspěla nejen po stránce výstavby, ale hlavně právě díky svému společenskému životu. Příspěvek za vítězství v soutěži, zmíněný milion korun, může obci výrazně pomoci tento společenský život dál rozvíjet. Čunek v této souvislosti uvedl příklad typické obce, která za svou účast v krajském kole soutěže obdržela 250.000 korun. Taková částka prý pokryje polovinu rozpočtu průměrné vesnice. Milion korun tedy znamená dvojnásobek.

Samotné Havlovice, které mají 862 obyvatel, hospodaří podle místostarosty Jaroslava Balcara s rozpočtem zhruba tří milionů korun ročně.

Obec má vlastní kabelovou televizi i noviny

"Vítězství v soutěži nás těší. Zúročila se jím mnohaletá nezištná práce lidí v obci," cituje agentura ČTK havlovického místostarostu Jaroslava Balcara. Ve vsi se podle něj ročně se koná téměř 60 různých akcí, které pořádají místní spolky, obecní úřad a škola.

V obci se nyní staví 25 nových rodinných domků a dalších osm až deset ještě podle Balcara vyroste. Obec má také vlastní kabelovou televizi a vydává vlastní noviny. V nejbližších plánech má vesnice zejména rekonstrukci osvětlení kluziště, postavení tepelného čerpadla pro školu, vybudování nového mostu přes řeku Úpu a zpevnění skály nad řekou. "Celkem jde o investice za asi 15 milionů korun, na něž bychom chtěli získat i dotace z evropských fondů," řekl Balcar. Příspěvek za vítězství v soutěži by obec chtěla použít na spolufinancování investic.

Komise letos udělila také speciální cenu za nejlepší v obci pečené koláče. Takzvanou Koláčovou cena komise získala obec Bolešiny v Plzeňském kraji.

Výsledky soutěže Vesnice roku 2007
1. místo získala obec Havlovice (Královéhradecký kraj)
2. místo získala obec Kondrac (Středočeský kraj)
3. místo získala obec Suchá Loz (Zlínský kraj)

Vesnicí roku 2006 se stal Liptál na Zlínsku, v roce 2005 uspěly Bořetice na Břeclavsku. Vůbec první Vesnicí roku se v roce 1995 staly Telnice na Brněnsku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru