Šumperský soud za branami věznice v Mírově zamítl žádost o propuštění doživotně odsouzeného vězně Zdeňka Vocáska. Za komunismu byl Vocásek odsouzen za dvojnásobnou vraždu k trestu smrti, po roce 1989 mu byl trest změněn na doživotí.

V České republice je Vocáskem vězněm, který si doživotí odpykává nejdéle. Muž v roce 1987 pro majetkový zisk ubil invalidního důchodce a o tři měsíce později kvůli loupeži zavraždil dalšího starého muže. Soud mu za to v roce 1988 uložil trest smrti. Popraven měl být v prosince 1989, ale smrti unikl díky změně režimu v listopadu téhož roku. Po zrušení trestu smrti mu byl trest změněn na doživotí.

Počátkem dubna uplynulo 20 let od okamžiku, kdy policisté Vocáska zatkli. Podle zákona je to doba, po jejímž uplynutí mohou doživotně odsouzení požádat o podmíněné propuštění. To dnes soud zamítl.

Na doživotí je v Česku v současné době odsouzeno včetně nepravomocných rozsudků tři desítky lidí. Od roku 1990, kdy byl zrušen trest smrti, je doživotní vězení nejvyšším možným trestem, který český právní řád připouští.

Související