Projekt nové Národní knihovny, který navrhl architekt Jan Kaplický, se možná postěhuje z pražské Letné. Nejvýznamnější část pražského zastupitelstva, klub ODS, totiž kontroverzní stavbu na Letné nechce. Tuto informaci jako první přinesly Lidové noviny (LN).

Zastupitelé mají o knihovně hlasovat v lednu nebo v únoru příštího roku. Pražští zastupitelé z klubu ODS se údajně rozhodli, že stavbě za každou cenu zabrání. Maximálně jsou prý ochotni tolerovat její odsunutí dál od centra Prahy.

Předseda zastupitelského klubu ODS Pavel Žďárský tvrdí, že udělá vše pro to, aby stavba na Letné nestála. Podobný názor mají podle něj tři čtvrtiny členů jeho klubu, který může díky početní převaze kdykoliv přehlasovat opozici.

Generální ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek už kvůli tomu údajně zastavil přípravu realizace projektu. Dosud od města nekoupil pozemky, na nichž má knihovna stát, ani nepodepsal s Kaplickým smlouvu. Dokonce prý pro stavbu hledá po Praze jiné umístění. "Mám vytipováno několik lokalit dále od centra. Které to jsou, zatím nezveřejním. Stále věřím tomu, že Letná ještě není ztracená," řekl LN Ježek.

"Z kultury se stala politika. Je to velký smutek," komentoval situaci Kaplický.

Na budovu nové Národní knihovny v Praze na Letné byla před časem vyhlášena mezinárodní architektonická soutěž. Její výsledky byly vyhlášeny letos v březnu. Vítězem se stal světoznámý architekt českého původu Jan Kaplický se svým ateliérem Future Systems. Jeho netradiční projekt se od počátku setkával s rozdílnými reakcemi odborníků i laické veřejnosti. Od nadšení po zdrcující kritiku.

Související