Právnička a politička Milada Horáková, kterou komunistický režim v roce 1950 po vykonstruovaném procesu popravil, dostala v pátek in memoriam Záslužný kříž ministryně obrany. Ocenění z rukou ministryně Vlasty Parkanové převzala dcera Horákové Jana Kánská. Záslužný kříž je jedním z nejvyšších armádních vyznamenání, uděluje se zpravidla k 28. říjnu a 8. květnu.

Dcera Horákové zároveň připomněla, že ocenění si zaslouží i další odbojáři, na které český stát po pádu komunismu zapomněl. "Mnozí lidé, kteří opravdu celou dobu nebo podstatnou část svého života strávili ve vězení, oceněni nebyli, a zasloužili by si to, protože stáli za svým přesvědčením," řekla.

Horákovou vyznamenal již v roce 1991 tehdejší prezident Václav Havel řádem Tomáše Garrigua Masaryka. Parkanová dnes novinářům řekla, že statečnost a morální příklad Horákové si je třeba dále připomínat. "Napravit ty křivdy a zločiny nemůžeme, ale nezapomenout na ně, připomínat si jejich památku a uctít velikost toho člověka, to můžeme," řekla.

Horáková pracovala v protinacistickém odboji. V roce 1940 byla zatčena a do konce války vězněna. Po válce byla zvolena do parlamentu za národní socialisty. Po únorovém komunistickém převratu v roce 1948 odešla z politického života. Již v následujícím roce byla zatčena a ve vykonstruovaném procesu odsouzena. Její příbuzní žádali tehdejšího prezidenta Klementa Gottwalda o milost. Vedení strany a státu ale bralo proces jako důležitý krok ve vypořádání se svými nepřáteli a žádosti zamítlo. 27. června 1950 brzy ráno byla Milada Horáková a další tři odsouzení popraveni.