Romské sdružení Dženo dnes poslalo odstupujícímu vicepremiérovi Jiřímu Čunkovi (KDU-ČSL) sadu přípravků na opalování a poukaz do solárního studia. V dopise mu pak poděkovalo za jeho "vzorně odvedenou práci ve vládě na poli integrace Romů do společnosti". Iniciátor akce, předseda sdružení Dženo Ivan Veselý, to sdělil agentuře ČTK.
 
Čunek koncem března pobouřil Romy odpovědí na dotaz čtenáře Blesku, zda dostanou podporu od státu i jiní občané než Romové. Uvedl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák." K tvrzení o tom, že prý většina Romů zneužívá dávky, dodal: "Do vlády jsem vstoupil proto, že se mi podaří tak zkomplikovat sociální systém těm, kteří ho chtějí zneužívat, že nakonec uvidíte těch Romů pracovat hodně."
 
"Vzhledem k nepříznivému počasí si Vám jako milovníkovi opalování dovolujeme zaslat poukaz na solární terapii," stojí v listu. "Skromný dar" by prý vicepremiér měl přijmout jako "výraz vděčnosti a porozumění". Samoopalovací přípravek a poukázku do solária doplnil balzám po opalování "jako bonus za nadprůměrné plnění vládních úkolů". V závěru dopisu aktivisté popřáli odcházejícímu vicepremiérovi "krásné opálení po celý zbytek roku".
Související