soud_kladivko_192x128.jpg Neúspěchem skončila snaha pražské ekonomky, která chtěla od zaměstnavatele vysoudit milion korun za údajnou platovou diskriminaci kvůli pohlaví. Pobírala totiž nižší plat než její mužský předchůdce na stejné pozici. Obecné soudy její žalobu zamítly, protože podle předložených důkazů měla jinou náplň práce i jinou výkonnost. Nejvyšší soud nyní jejich verdikty potvrdil a dovolání ekonomky odmítnul.

Pokud žalující ekonomka zastávala stejnou pozici jako její předchůdce, vykonávala stejné pracovní povinnosti a nedostávala stejnou mzdu, jednalo se o diskriminaci,“ sdělila iHNed.cz projektová manažerka Gender studies Alexandra Jachanová Doleželová.

"V Česku není velmi obvyklé, že by ženy vyhrávaly případy týkající se diskriminace. Ukazuje to nejen tento případ žaloby na základě platové diskriminace, ale např. další nedávný rozsudek Nejvyššího soudu, který rozhodl, že soudkyně nastupující po rodičovské dovolené nemají nárok na zkrácený úvazek," uvedla Jachanová Doleželová.

Ekonomka u investiční společnosti pracovala od roku 1999. Za pět let prý rozdíly mezi její příjmem a platem předchůdce dosáhly bezmála 900.000 korun. Dalších asi 100.000 požadovala jako odškodné za to, že kvůli nižšímu platu bude mít nižší penzi. Kromě platové diskriminace si stěžovala i na psychickou šikanu.

Obvodní soud pro Prahu 1 na základě důkazů rozhodl, že její pracovní náplň se od práce předchůdce "nesrovnatelně lišila v kvalitě i kvantitě". Přebrala po něm pouze část agendy, lišila se míra odpovědnosti i náročnost činností. Soud našel také rozdíl "v samostatnosti a zkušenosti obou pracovníků". Proto rozhodl, že se nejednalo o nerovné zacházení ani platovou diskriminaci. Při procesu nevyšla najevo ani údajná šikana.

Verdikt potvrdil Městský soud v Praze a nyní i Nejvyšší soud. Brněnští soudci případ blíže nezkoumali. Podle senátu s předsedou Zdeňkem Novotným kauza "nemá po právní stránce zásadní význam", proto dovolání není přípustné.

Gender studies: České ženy berou o 15% méně než muži

Podle organizace ženy v České republice vydělávají v průměru o 15% méně než muži. „Výzkum Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy ukázal, že platové rozdíly mezi muži a ženami existují i při srovnání platů na stejné pozici ve stejné firmě, kde činí průměr rozdílů v hodinových platech žen a mužů 11-12%,“ uvedla nevládní nezisková organizace Gender Studies, která se zabývá postavením žen a mužů ve společnosti.

Pracovní trh rozlišuje ženská a mužská zaměstnání, říká statistika ČSÚ

V souvislosti s otázkami ohledně vztahu genderu a obsazení pracovního trhu potvrdil průzkum zveřejněný Českým statistickým úřadem převahu mužů v prestižnějších lépe placených pozicích. Převaha mužů se také promítá ve vztahu pracovních pozic zaměstnance a zaměstnavatele.

04205g.jpgPodnikatelé (zaměstnavatelé a osoby samostatně výdělečně činné) představují přibližně 9,6 % zaměstnaných žen a 20,0 % zaměstnaných mužů.

Ženy mají převahu v případě zaměstnanců i podnikatelů v oblasti zdravotní a sociální péče, v případě podnikatelů v oblasti ostatních veřejných a sociálních služeb a zaměstnanců v obchodě. Muži nejvíce dominují (ještě výrazněji mezi podnikateli než mezi zaměstnanci) ve stavebnictví a ve zpracovatelském průmyslu.

Výběrové šetření pracovních sil (VŠPS) je zdrojem informací o trhu práce zjišťovaných dotazováním v domácnostech respondentů. Metodika ukazatelů zjišťovaných VŠPS koresponduje s definicemi a doporučeními Mezinárodní organizace práce (ILO-International Labour Office) a umožňuje mezinárodní srovnatelnost charakteristik trhu práce.