filip_vojtech_192x128.jpgKomunisté se nemusí stěhovat ze svého pražského sídla v ulici Politických vězňů nedaleko Václavského náměstí. Městský soud v Praze vyhověl odvolání KSČM a zamítl žalobu firmy POSTE-RE, která se domáhala koupě komunistického sídla na základě předběžných smluv. KSČM rovněž přiznal právo na náhradu řízení, sdělil ČTK advokát Čestmír Kubát, který stranu před soudem zastupoval.

Proti rozsudku je ještě možné dovolání k Nejvyššímu soudu. Žalobce ho může podat do dvou měsíců od doručení písemného znění rozsudku. Předseda KSČM Vojtěch Filip se toho ale neobává. "V tomto ohledu bych si uměl poradit," řekl.

Původně chtěli komunisté budovu v ulici Politických vězňů prodat a koupit nové sídlo v pražských Vysočanech. Nákup i prodej nemovitostí si ale rozmysleli. Kvůli kritice za nevýhodně uzavřené smlouvy na prodej a koupi nemovitostí loni v prosinci Ústřední výbor KSČM odvolal místopředsedu Václava Exnera z funkce. Exner byl přípravou a podpisem smluv pověřen se zesnulým místopředsedou Františkem Tomanem.

Další sankce proti Exnerovi předseda Filip nepředpokládá. "Václav Exner byl za chybu odvolán z funkce už před rokem," dodal. Tvrzení internetových novin Britské listy, že Miroslav Grebeníček rezignoval na funkci šéfa KSČM kvůli "průvalu" nevýhodného prodeje, považuje Filip za pouhou spekulaci. "Byl vždycky proti prodeji, ale místopředsedy neuhlídal," dodal nynější šéf komunistické strany.

Své nynější sídlo komunisté koupili od Českých drah po listopadu 1989 podle neoficiálních informací za 50 milionů korun. Ministerstvo financí později prodej budovy drahami napadlo u soudu, KSČM ale spor vyhrála.

Podle připravené smlouvy měla KSČM své sídlo včetně pozemků prodat za 410 milionů korun. Tržní cena takové nemovitosti v centru města je ale podle odborníků mnohem vyšší. Sociální demokraté například prodali před lety část parcel s nemovitostmi přináležejícími k Lidovému domu téměř za miliardu korun.