Romove_AI_192x128.jpgPražský magistrát chce zmapovat stav romské menšiny v hlavním městě. Podle oficiálních údajů se k romské národnosti v Praze hlásí 653 lidí, podle magistrátu jich v metropoli ale žije zhruba 24 tisíc. Sčítání Romů souvisí s programy hlavního města i s žádáním o dotace z Evropské unie. Na setkání s novináři to prohlásil radní Jiří Janeček.

"Potřebuji popsat, jestli má cenu žádat Evropskou unii o finanční prostředky na rekvalifikaci, abych ty peníze pak s ostudou nemusel vracet zpátky," řekl Janeček. Radnice má seznam vybraných volných míst. Úspěšně dopadla například rekvalifikace nezaměstnaných Romů na svářeče, kdy se povedlo přijmout deset Romů, kteří jsou v současnosti zaměstnaní. "Odmítám rekvalifikovat jakéhokoliv občana bez jasného cíle a bez toho, že ten člověk chce pracovat," zdůraznil radní.

Janeček odhaduje, že zhruba 70 procent pražských Romů využívá sociální dávky. "Abychom mohli účinně pomoci, potřebujeme znát skutečný stav věci. Plošná podpora je neúčinná, dokonce se nebojím říci, že kontraproduktivní," sdělil Janeček. Hlavní město připravuje pro Romy také například nulté ročníky mateřských, základních i středních škol.

Za zmapování aktuální situace zaplatí magistrát necelých 560.000 korun. Průzkum bude řídit Centrum sociálních služeb. Terénní romští pracovníci budou pod vedením specialistů vstupovat do vybraných romských komunit. Cílem mapování je najít příčiny vyloučených romských lokalit v metropoli, snížit dlouhodobou nezaměstnanost Romů, vytvořit síť potenciálních zaměstnavatelů nebo zvýšit úroveň vzdělání romských klientů.

Proti bezdomovcům je třeba přitvrdit

bezdomovec-praha.jpgMagistrát připravil také programy pro bezdomovce, přispíval zaměstnavatelům 20 procent z jejich platu. Podle radního ale tento program nebyl úspěšný, protože lidé nechtěli pracovat. "Je potřeba vůči těmto lidem přitvrdit," domnívá se Janeček. V Praze podle něj nejsou nezaměstnaní, jen občané, kteří nemají o práci zájem.

Radní rovněž odsouhlasili finanční příspěvek na aktivity národnostních menšin. Dvanácti žadatelům věnovali zhruba 475.000 korun. Granty získala například Řecká obec Praha nebo Společnost přátel Podkarpatské Rusi. Subjekty žádaly o podporu na provoz svých kanceláří v Domě národnostních menšin.

Související