tomas-jezek-192.jpg"Zpackaný" zákon o investičních společnostech a fondech, který připravovalo federální ministerstvo financí, otevřel cestu k tunelování. Na neformálních křtinách své knihy "Zrození ze zkumavky. Svědectví o české privatizaci 1990 - 1997" to řekl její autor Tomáš Ježek, který bývá někdy označován za otce kupónové privatizace.

Zakladatel privatizačního fondu měl podle Ježka svůj vklad stáhnout a jedinými akcionáři fondu se měli stát majitelé kupónových knížek, takzvaní dikové. To ze zákona vypadlo a mnozí zakladatelé fondů podle Ježka využili možnosti nakládat s cizím majetkem jako se svým. Autor je rovněž přesvědčen, že to nebyla náhoda. Našli se podle něj na ministerstvu lidé, kteří na to upozorňovali, ale nikdo je nechtěl poslouchat.

Švejnar zdůrazňoval potřebu silného právního systému, aby nedošlo k rozkrádání

Také ekonom Jan Švejnar, který knihu při slavnostním večeru jako autorův přítel uváděl, tvrdí, že i on zdůrazňoval potřebu vytvořit silný právní systém, aby nedošlo k rozkrádání majetku a jiným nelegálním činům. Švejnar připomněl, že napsal a zveřejnil studii Strategie ekonomické přeměny Československa, která významně ovlivnila následující diskusi a koncepční vývoj transformace.

Zásadní rozdíl mezi doporučenou metodou ve studii a kupónovou privatizací, kterou provedl Václav Klaus, byl podle Švejnara právě v tom, že on dával důraz na vytvoření silného právního systému. Švejnar také navrhoval, aby občané dostali silné minoritní podíly a většina akcií zůstala pro financování důchodů, zdravotnictví a vstup strategických partnerů. "Jedná se o období, které už je dávnou minulostí a měli bychom se zaměřit na problémy, které jsou důležité v současnosti," uzavřel Švejnar, který je možným Klausovým protivníkem v nastávajících prezidentských volbách.

Účelem privatizace bylo podle Ježka vytvoření svobodného trhu

Podle Ježka se při privatizaci zprvu odkládaly akcie - takzvaná "zlatá vejce" - stranou, s nimiž se počítalo pro penzijní fond. Mrzí prý ho, že se je nepodařilo udržet. To se ale podle něj stalo až po volbách v roce 1992, kdy už neměl na privatizaci vliv.

Ježkova kniha na zhruba 220 stranách mapuje celý proces privatizace jak probíhala především v 90. letech. Privatizaci chápe jako převádění obrovského státního majetku na soukromé subjekty za účelem vytvoření svobodného trhu. Zmiňuje se v ní také o "tunelování", což je pojem, kterým Česko obohatilo světový slovník. Tvrdí ale, že je přesnější hovořit o krádeži.

Tomáš Ježek (narozen 1940) v roce 1989 spoluzakládal ODA a v roce 1990 se stal prvním ministrem privatizace ve vládě Petra Pitharta. Později byl předsedou výkonného výboru Fondu národního majetku. Za úsilí o čistotu kapitálového trhu dostal švýcarskou cenu Crans Montana Forum. V roce 1996 opustil politiku a věnuje se pedagogické činnosti.