cirkev.jpgZástupci vládní komise a církví se dnes definitivně shodli na podobě věcného záměru zákona, který má po letech průtahů řešit majetkové vyrovnání státu s církvemi. Ministr kultury a zároveň předseda vládní komise Václav Jehlička (KDU-ČSL) seznámí s výsledkem jednání nejdříve premiéra Mirka Topolánka (ODS), poté návrh předloží vládě a současně s ním seznámí i veřejnost.

"Souhlas s předložením věcného záměru zákona vládě vyslovila jak vládní komise, tak všech 17 církví registrovaných v České republice, jichž se problematika dotýká," uvedlo ministerstvo kultury.

Návrat třetiny majetku a finanční náhrada 83 miliard

Obě strany zatím detaily dohody nezveřejnily. Principem řešení ale podle agentury ČTK má být kombinace finanční náhrady za majetek a vydání některého majetku. Podle dřívějších informací stát navrhuje církevním řádům vrátit třetinu majetku, dvě třetiny by tvořila finanční náhrada 83 miliard korun, která by se vyplácela po dobu 60 až 70 let.

Řeholním řádům a kongregacím by bylo umožněno vrácení majetku, u církví a náboženských společností by stát postupoval cestou paušální finanční náhrady, jež by zahrnovala odškodnění za majetek, který nelze vydat.

Prezident by měl být dohodě otevřený

Pokud dohodu posvětí vláda, zřejmě ji schválí i prezident. Václav Klaus při včerejším setkání s lidovci údajně přislíbil, že dohodu podpoří. A podobně by se zřejmě zachoval i Jiří Švejnar, o jehož prezidentské kandidatuře se uvažuje.

Jak se k dohodě postaví veřejnost?

Bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák (ČSSD) soudí, že politici zřejmě budou k prosazení dohody otevření. Podle Jandákova vyjádření na serveru Aktuálně ale může dohoda vyvolat rozporuplné reakce u veřejnosti. "Zvlášť od dosud neuspokojených restituentů, majitelů půdy, kteří dodneška nedostali nic. Budou se ptát: proč oni a proč ne my? Otvíráme tím Pandořinu skříňku," říká Jandák.