schengen_192x128.jpgNa česko-slovenské a česko-rakouské hranici se bude ve čtvrtek večer oslavovat ke vstupu České republiky do schengenského prostoru. Oslavy začnou ve Starém Hrozenkově na hranici Česka a Slovenska, která vznikla jako poslední a bude zrušena jako první. Stane se tak přeříznutím symbolické hraniční závory ministry vnitra Ivanem Langerem a Robertem Kaliňákem. Oslavy budou dále pokračovat v Mikulově na česko-rakouské hranice. Zde se setká Langer s rakouským ministrem vnitra Güntherem Platterem.

 

„Společně se slovenským ministrem vnitra Robertem Kaliňákem přeříznou maketu hraniční závory a naposledy si vzájemně orazítkují pasy,“ říká ministrova mluvčí Hana Malá.

 

Hlavní oslavy vstupu ČR do schengenského prostoru se uskuteční v pátek na česko-polsko-německém trojzemí. Na hraniční přechody Žitava - Friedensstrasse - Hrádek nad Nisou kromě českého premiéra Mirka Topolánka dorazí také německá kancléřka Angela Merkelová, šéf polské vlády Donald Tusk a předseda Evropské komise José Barroso.

 

Přestože ministerstvo vnitra zaplatilo za kampaň do schengenského prostoru pětadvacet milionů korun, podle průzkumu společnosti Westminster neví celá čtvrtina Čechů o tom, že od pátku budou moci jezdit po Evropě bez pasu.

 

„Kampaň  prostřednictvím celostránkové inzerce v tisku nemusí být optimální formou, jak oslovit všechny cílové skupiny obyvatel,“ uvádí Tomáš Studeník z Westminsteru.

 

Čtvrtina z těch, kteří o vstupu vědí se ho ovšem bojí. Lidé mají strach z nárustku pašování lidí a drog, dokonce i vpádu islámských fundamentalistů.

 

„Tady platí, že nemůžete chtít svobodu bez odpovědnosti, tedy bez bezpečnosti. Vedle zvýšené míry rizika, které souvisí se zrušením kontrol na hranicích, tedy policie získává podstatně efektivnější nástroje pro boj proti zločinu, než měla dřív,“ uvádí Ivan Langer.

 

Hranice mají zmizet i z letišt a to prvního aprílového dne roku 2008.

 

Rozšíření schengenského prostoru volného pohybu bez hraničních kontrol uvnitř Evropské unie vstoupí v platnost 21. prosince. Dosud tvořilo Schengenský prostor 13 starých zemí unie s výjimkou Británie a Irska a dále ještě Norsko a Island. Nyní přibudou všichni noví členové unie z rozšíření roku 2004 kromě Kypru, který požádal o odklad vstupu.