snih_freza192.jpgSněhové jazyky, které se tvoří kvůli silnému a místy nárazovému větru, v sobotu komplikují řidičům jízdu na Vysočině. Jazyky jsou na silnicích první třídy na Havlíčkobrodsku, Pelhřimovsku a Třebíčsku, na Jihlavsku leží zbytky sněhu po pluhování. V úseku dálnice D1 mezi 94. až 142. kilometrem jsou hlášeny sněhové přeháňky. Jízda vyžaduje zvýšenou opatrnost, upozorňují silničáři.

 

Na jihočeských silnicích se místy vytváří sněhové jazyky a na cestách udržovaných inertním posypem také zůstává zledovatělá vrstva sněhu. Před sněhovými jazyky a závějemi varují silničáři zejména na Jindřichohradecku. Na Strakonicku, Táborsku a hlavně na Šumavě leží na silnicích nižších tříd zledovatělý sníh. Hlavní tahy jsou většinou po chemickém ošetření holé a mokré.

 

Také na mnoha silnicích v Pardubickém kraji tvoří silný vítr závěje a sněhové jazyky. Zřejmě nejhorší je situace v okolí Hlinska na Chrudimsku, kde zvířené masy sněhu tvoří až takzvanou bílou tmu a výrazně snižují viditelnost. Na řadě silnic leží zledovatělá vrstva sněhu, informovali dnes silničáři v Pardubickém kraji. Bez problémů jsou sjízdné prakticky jen silnice v nižších polohách Pardubicka a Přeloučska.

 

Problematické jsou horské oblasti Královéhradeckého kraje a západních Čech

 

Kvůli silnému větru se tvoří sněhové jazyky v horských oblastech Královéhradeckého kraje. Na Jičínsku leží v lesních úsecích zbytky zledovatělého sněhu kryté posypem. Hlavní silniční tahy a komunikace v nižších polohách jsou sjízdné bez omezení.

 

Zvýšenou opatrnost od řidičů vyžaduje jízda do vyšších poloh Krušných hor.

Silničáři varují před silným větrem na Jesenicku a Zlínsku

 

Silnice v Olomouckém kraji jsou dnes většinou holé, suché a vymrzlé. Podle dispečera ze správy silnic Pavla Švestky musejí ale řidiči počítat se silným větrem na Jesenicku.


Na Ovčárně těsně pod vrcholem Pradědu je minus 6,5 stupně Celsia. "Silně fouká, ale máme tady 80 centimetrů přírodního sněhu," popsal situaci ČTK dispečer horské služby. V níže položených Koutech nad Desnou je počasí příjemnější. Podle šéfa tamního střediska Tomáše Kareše obloha je zatažená, ale vítr není silný. "Máme tady asi dva centimetry přírodního sněhu a čtyřicet technického," uvedl.

 

Také v některých částech Zlínského kraje vane silný nárazový vítr, který může komplikovat dopravu a na silnicích vytvářet sněhové jazyky. Na komunikacích v horských oblastech navíc leží až šesticentimetrová ujetá vrstva sněhu, místy jsou vyjeté koleje. Silničáři varují před prudkým nárazovým větrem především v oblasti Zlínska, Uherskohradišťska a Kroměřížska.

 

V Beskydech jsou zledovatělé cesty

Pozor na zledovatělé cesty a místy i na zmrzlé sjezdovky si musejí dávat turisté a milovníci zimních sportů, kteří o víkendu zamíří do Beskyd. Některá lyžařská střediska mají kvůli nedostatku přírodního sněhu omezený provoz, řekl dnes ČTK dispečer beskydské horské služby. "Na hřebenech leží 25 až 50 centimetrů sněhu. Sníh je zmrzlý, místy vyfoukaný až na led," dodal.

V Karlovarském kraji už jen sněží, silnice jsou sjízdné 

 

V Karlovarském kraji začal dnes po 16:00 padat sníh s deštěm, který na silnicích okamžitě namrzal. Vytvářela se tak velmi nebezpečná ledovka ohrožující provoz. Příchod ledovky byl velmi rychlý. Například v Chebu led během dvaceti minut obalil stojící automobily tak, že je obtížné se do nich dostat. 

 

Během necelé hodiny však déšť přešel ve sněžení a situace už není tak kritická. Jízda v celém regionu ovšem nadále vyžaduje maximální opatrnost. Poněkud horší je situace na komunikacích druhé a třetí třídy, protože se cestáři při příchodu ledovky zaměřili především na údržbu hlavních cest.

 

Obdobná situace je rovněž v některých částech Plzeňského kraje, například na Tachovsku a Stříbrsku. Na dálnici D5 jsou zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, sjízdná je se zvýšenou opatrností. Mrznoucí déšť má podle dnes vydané výstražné meteorologické informace komplikovat situaci v Česku až do pondělního poledne.