policie_reditel_plzen_192.jpgNeonacisté, kteří se měli v sobotu zúčastnit pochodu v Plzni, se podle některých informací domlouvají na setkání na jiném místě, patrně v Praze. Na internetu sami vyzývají, aby jejich příznivci respektovali zákaz akce vydaný plzeňským primátorem a do Plzně nejezdili, řeklo dnes novinářům vedení západočeské policie. Přesto by se mohlo sejít až kolem 700 extremistů z Čech i zahraničí.

 

Pražská policie potvrdila, že o shromáždění ví. Údajně by se mělo uskutečnit na Palackého náměstí, řekl ČTK policejní mluvčí Ladislav Bernášek. Náměstí je pražským Hyde Parkem; mohou se tam konat shromáždění bez ohlášení úřadům. Policie podle pražského mluvčího posílí hlídky. V záloze bude pořádková jednotka, tedy takzvaní těžkooděnci.

 

Rozsáhlá bezpečnostní opatření ale chystá i západočeská policie. Nasadí na tisícovku mužů. Pro případný zásah bude mít k dispozici vodní děla, vrtulník a obrněné transportéry. "V případě, že se potvrdí přesun extremistů do Prahy, operativně budou přesunuty i nasazené síly," uvedl ředitel správy Západočeského kraje Miloslav Maštera.

 

Plzeňský primátor je připraven na soudní při

 

Sobotní pochod neonacistů zakázal ve čtvrtek plzeňský primátor Pavel Rödl. Podle svých slov se k tomu rozhodl poté, co se pozvání na akci začala šířit i mezi extremisty na zahraničních webech.

 

Rödl je připraven na to, že jeho rozhodnutí může přezkoumat soud. Na otázku, jaký zákon mu umožnil zákaz vydat, řekl: "Snad všechny zákony dovolují několik různých výkladů. Já se rozhodl jako primátor. Nakonec nejspíše rozhodne soud."

 

Zvrátit rozhodnutí může Krajský soud v Plzni, pokud ho ještě dnes napadnou organizátoři správní žalobou. Soud žalobu zatím neobdržel. "Žalobu podáme, ale ne dnes. Stejně, kdybych to dnes podal, nestihlo by se to rozhodnout," řekl dnes ráno ČTK ohlašovatel akce Václav Bureš. Navíc prý nemá k dispozici všechny potřebné podklady.

Související