vedec-kresba-192-128.jpgVědec je podle mínění žáků a studentů nadprůměrně inteligentní a pracovitý, ale nespolečenský a neupravený člověk. Vyplynulo to z výsledků průzkumu, který si nechala provést Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci mezi žáky a studenty základních a středních škol. Obraz vědce utvořily odpovědi v 1137 dotaznících vyplněných mladými lidmi. Výsledky výzkumu možná pozmění i výuku na fakultě. ČTK to řekl děkan Juraj Ševčík, který zvažuje zavedení studijního oboru popularizace vědy.

Přestože 69 procent dotázaných jeví o přírodní vědy zájem, ke studiu jich nakonec nastupuje mnohem méně. Při definitivním rozhodnutí dostanou přednost discipliny s jasným uplatněním. "Fyzika, matematika a chemie navíc patří mezi nejméně oblíbené předměty," řekl zpracovatel výzkumu Daniel Topinka ze sociologické agentury Very Vision.

Děkanát zvažuje předmět popularizující vědu

Děkan se domnívá, že stereotypy v nepříliš lichotivém vnímání vědců mohou nabourat osobní zkušenosti. Vědec podle Ševčíka není žádný suchar a je jedním z nejlépe honorovaných pracovníků. Jeho plat přirovnal k poslaneckému. "V žádné jiné oblasti není vypsáno tolik grantů a projektů jako v přírodních vědách," podotkl Ševčík. Zvažuje proto, že studenti olomoucké přírodovědy by v budoucnu sami měli absolvovat kurz popularizace přírodních věd. "Aby je uměli ostatním lidem laicky přiblížit," řekl děkan.

Ševčík zároveň zvažuje založení poradenského centra. Z výzkumu vyplynulo, že střední školy nejsou schopny poskytnout případným zájemcům o studium dostatek informací.

Důvodem průzkumu byl soustavný klesající zájem o studium přírodních věd. Počet studujících na olomoucké přírodovědecké fakultě přitom meziročně vzrostl asi o 300 studentů. Podle Ševčíka to bylo ale způsobeno zavedením nových studijních oborů, například biochemie. Dalším důvodem pro výzkum byla i skutečnost, že absolventi fakulty často hledají uplatnění mimo obor.

Průzkum mínění je součástí projektu Medializace vědy. Za dva roky vyčerpá přibližně 15 milionů korun. Jeho součástí byla například i Univerzita dětského věku, kdy přírodní vědy a pokusy studovali žáci základních škol přitažlivou formou. Slavnostní promoce je naplánována na 30. leden.

FOTOGALERIE: Výtvarná představa respondentů o tom, jak vědec při práci vypadá

Související