Česká justice vůbec poprvé potrestala politika za porušení zákona o střetu zájmů. Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek dostal od Krajského soudu v Ostravě pokutu 20 tisíc korun. Důvod? V majetkovém přiznání zatajil svůj nesplacený úvěr.cunek-jiri-pest-192x128.jpg

Čunkův majetkový dotazník je plný chyb

Podnět k prošetření bývalého vicepremiéra – a horkého kandidáta na návrat do vlády – podal loni v červenci redaktor HN Tomáš Němeček. Rozsudek si můžete přečíst ZDE.

Případ nijak nesouvisí s Čunkovým trestním stíháním kvůli podezření z korupce, které loni zastavil jihlavský okresní žalobce Arif Salichov. Nyní jde o něco úplně jiného: zákon o střetu zájmů nově nařizuje, aby veřejní činitelé (od ministrů až po starosty) podávali majetková přiznání, a to do měsíce po odchodu z funkce. Jiří Čunek ho podal loni, když po nástupu do vlády složil funkci starosty Vsetína. Vynechal v něm však své závazky – hypoteční úvěr u Komerční banky ve výši téměř 1,4 milionu korun. HN to napsaly loni v dubnu, když nahlédly do přiznání uloženého na vsetínské radnici.

Ostravský správní senát pod vedením Moniky Javorové rozhodl, že Čunek skutečně zákon porušil. Předseda lidovců může nyní buď zaplatit dvacetitisícovou pokutu a náklady řízení, nebo se do čtrnácti dnů odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu.

"Krajské soudy dnes řeší deset až dvacet podnětů podle zákona o střetu zájmů," řekl v úterý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Podnět může podat každý občan, pokud uhradí pětitisícový kolek. Maximální pokuta za neúplné majetkové přiznání činí až 100 tisíc korun.

Související