parkanova-mapa-armada-192-1.jpgMinistryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) se ostře vyjádřila k podezřením o rozkrádání financí generálního štábu armády.

Dva dosud trestně stíhání lidé podle Parkanové založili z výnosu trestné činnosti systém, z kterého pak těžila řada vojáků. Luxusní dary, večírky či dovolené v Tichomoří, tak si podle Parkanové někteří armádní činitelé z veřejných zdrojů zpříjemňovali život.

Ministryně zdůraznila, že se nebude vyjadřovat ke konkrétním osobám zapojeným do kauzy. Jejich činnost však odsoudila. "Jednání těchto lidí považuji za zásadní selhání," řekla. Kauza armádu poškodila finančně a také notně zhoršila její pověst, dodala ministryně na dnešní tiskové konferenci Parkanová.

Nepřímo ale Parkanová přece jen jednu osobu zmínila. "Vymlouvat se na to, že neměli ke kontrole páky, je dětinské a málo zmužilé," uvedla ministryně v narážce na slova bývalého náčelníka generálního štábu Pavla Štefky. Ten před několika dny řekl, že neměl možnost své podřízené kontrolovat.

Kontroly odstartoval ministr Šedivý

Mladá fronta Dnes v dnešním vydání uvedla, že Štefka po někdejším ministru obrany Jiřím Šedivém žádal desítky tisíc korun za stovky hodin přesčasů. Podle deníku také Šedivý poslal kvůli "opulentním" darům na generální štáb v roce 2006 kontrolu.

Policie podle dřívějších informací MfD už obvinila vedoucího oddělení vnitřní správy sekce rozvoje druhů sil Petra Šmídu. Armáda ho následně degradovala na vojína a propustila bez odchodného a měsíčního důchodu, na který mají vysloužilí vojáci běžně nárok.

Podle dosavadních informací médií v jedné ze sekcí generálního štábu v letech 2003 až 2007 vznikaly černé fondy. Z podvodně získaných 17,5 milionu korun se pak měly pořádat večírky, rozdávaly se luxusní dary, platily se drahé dovolené a kupovala se výbava pro důstojníky a generály.

Související