Legislativní předseda vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v odpovědi na dotaz jedné z voliček uvedl, že lidovci by měli v prezidentských volbách volit kvůli církevním restitucím Václava Klause. Uvádí také, že je nutné respektovat rozhodnutí celostátní konference lidovců z poloviny ledna o podpoře současné hlavy státu.svoboda_cyril_192x128.jpg

"Podpora Václava Klause dává reálnou šanci získat pro majetkové vyrovnání státu s církvemi plnou podporu poslanců a senátorů ODS, protože bez jejich souhlasu záměr majetkového vyrovnání státu a církví zkrátka a dobře realizovat nelze," uvedl Svoboda v odpovědi na dotaz jedné z voliček, kterou dnes obdržela ČTK.

Za vyrovnání je třeba „zaplatit“, uvedl Svoboda

Naopak podpora Jana Švejnara podle Svobody nezajistí projektu většinovou podporu ostatních parlamentních stran, zejména pak ČSSD a KSČM. KDU-ČSL musí podle Svobody dlouho odkládaný problém vyrovnání státu a církví vyřešit. "KDU-ČSL musí tento dlouhodobě odkládaný problém definitivně uzavřít. Za jeho řešení je tedy třeba zaplatit; a já věřím, že ODS pak svému závazku čestně dostojí," napsal ministr.

"Slovo zaplatit je trochu přehnané, ale napsané to tam je, tak co já s tím?" řekl serveru www.idnes.cz Svoboda. "Já se od toho nedistancuji, je to mnou podepsané, asistent to poslal," dodal.

Vláda chce vrátit církvím třetinu majetku a 270 miliard

To, že lidovci majetkové vyrovnání státu s církvemi vyměnili za podporu Klausovi, tvrdila v minulých dnech opozice. Lidovci to ale popírali a tvrdili, že jde jen o shodu okolností.

Návrh na majetkové vyrovnání státu a církví schválila ve středu vláda. Pokud záměry posvětí parlament a prezident, pak by církevním řádům stát vrátil třetinu majetku, dvě třetiny má tvořit peněžitá náhrada ve výši 83 miliard korun, která by se církvím vyplácela po dobu 60 let. Včetně úroků, které budou činit 4,85 procenta ročně, by tak církvím stát zaplatil dohromady asi 270 miliard korun.

Církve se mezi sebou dohodly, že 83 procent finanční náhrady připadne římskokatolické církvi, zbytek ostatním církvím a náboženským společnostem.

Související