04205_jedna.jpgJako „dobrou věc“ hodnotí členství v unii 45 procent Čechů, ovšem současně podle téměř dvou třetin Čechů, tedy většiny, přináší členství v unii převážně prospěch a výhody. Uvedl to nejnovější průzkum veřejného mínění Eurobarometr, který popisuje názorové klima v členských a kandidátských zemích Evropské unie.

Podle ředitele agentury Factum Invenio Jana Herzmanna paradox, kdy se většina respondentů negativně vyslovila k členství v unii a zároveň míní, že EU přináší Česku výhody, vznikl možná mimo jiné kvůli rezervovaným postojům k EU ze strany ODS. Jako další možnost zmínil, že si lidé uvědomují, že EU sice dává příležitosti, ale je nutné o ně zápasit.

Názor, že členství je dobré, má v Česku dlouhodobě klesající tendenci. Loni na jaře považovalo členství za dobrou věc 46 procent lidí, na podzim 2006 to bylo o pět procent více.

Nespokojení Češi

042051.jpgEurobarometr dále zjišťoval, zda se podle názoru občanů věci v jejich zemi vyvíjejí správným směrem. Zatímco na podzim 2006 byl v České republice nejčastější názor, že tomu tak je (41 %), v současné jsou daleko častější negativní názory. Poznatky řady výzkumů uskutečněných českými národními agenturami nasvědčují tomu, že tuto změnu názorového klimatu způsobila rostoucí nespokojenost s politickou situací v České republice společně s obavami z dopadů tzv. „reformního batohu“.

Podle posledního průzkumu se situace v ČR vyvíjí správným směrem jen podle 29 procent občanů, což je v porovnání s podzimem 2006 o 12 procent méně. Negativně situaci hodnotí 46 procent dotazovaných.

Špatný stav národní ekonomiky a zdravotnictví 

04205.jpg

Herzmann soudí, že průzkum odráží špatnou náladu lidí, velmi negativní očekávání české veřejnosti a kritický postoj ke stavu ekonomiky.

Česká veřejnost většinou (56 procent dotázaných) kriticky hodnotila stav národní ekonomiky, třebaže země zaznamenává ekonomický růst. Za nejvýznamnější problém, kterému je nutné čelit, považují lidé růst cen, což uvedlo 42 procent lidí. Rovněž zdravotnictví leží lidem na srdci. Jako jeden z nejdůležitějších problémů ho vnímalo 38 procent lidí. To je dvakrát víc než průměr EU a v rámci unie je to výsledek unikátní. Většina lidí (52 procent) hodnotí negativně oblast zaměstnanosti. Češi ale současně nemají strach z nezaměstnanosti: jako nejvýznamnější problém ji chápe 13 procent lidí, což je dvakrát méně než průměr EU.

Vesměs kladně lidé hodnotí situaci v životním prostředí. Češi se také nebojí nezaměstnanosti: jako nejvýznamnější problém ji chápe 13 procent lidí, což je dvakrát méně než průměr EU. Zatímco v EU průměrně důvěřuje národním vládám a parlamentům více než třetina lidí, v Česku důvěřuje ministrům jen pětina lidí a sněmovně dokonce pouze 16 procent lidí.