topolanek_bryle_192x128.jpgAni narychlo svolaná schůzka koalice zatím neodstranila velký problém, který se začal stále ostřeji rýsovat před páteční volbou prezidenta: nikdo neví, jak se bude volit. Předseda vlády Mirek Topolánek se sešel s lídry koaličních stran, ale bez výsledku. "Určitě jsme se neposunuli. Hledáme v tuto chvíli právní způsoby jednotlivých řešení tak, abychom je vyřešili dříve, než nastanou komplikace.... Bohužel, ta právní stanoviska jsou různá," konstatoval šéf lidovců Jiří Čunek.

Poslanecký klub zelených totiž předtím oznámil, že bude prosazovat veřejnou volbu, a ODS tak zůstala osamocena ve snaze volit tajně. Páteční volba prezidenta se může dostat do slepé uličky legislativních pří, aniž by se zákonodárci vůbec k nějakému hlasování dostali.

Stále zřetelněji začal vystupovat klíčový problém: Co dělat, pokud by se nakonec Poslanecká sněmovna rozhodla pro volbu veřejnou, zatímco Senát je pro volbu tajnou. Předseda lidovců Pavel Severa k tomu uvedl: "Celý volební den by mohl skončít, aniž bychom se dokázali shodnout, jak vlastně prezidenta zvolit." Odpoledne pak navíc organizační výbor sněmovny přijal usnesení, že Poslanecká sněmovna doporučuje hlasování veřejné.

Zelení nechtějí zákulisní machinace

Poslanci za zelené se pro veřejnou volbu vyslovili po zveřejnění informací o schůzce kancléře Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa (ČSSD). "Veřejné hlasování volitelů a volitelek je podle názoru zelených jedinou možnou obranou před nebezpečím nekalých, netransparentních a podezřelých zákulisních dohod," uvedla mluvčí SZ Eva Rolečková.

Sociální demokraté dlouhodobě deklarují, že pro ně je jedinou variantou hlasování veřejné. Komunisté se v posledních dnech k této formě rozhodování kloní také, aby se vyhnuli podezření, že svými hlasy podpořili dosavadního prezidenta Václava Klause. Pro se již dříve vyslovili i lidovci. Jejich předseda Jiří Čunek nejenovější situaci komentoval slovy: "Musíme teď jednat o tom, jak se vyvarovat trapností při nezvládnutí hlasovací procedury, které není přesně popsaná."

Topolánek: Nemám k tomu co říct

Čunek tím současně zhodnotil tři čtvrtě hodinové jednání lidovéckého poslaneckého klubu, které se na vlastní žádost zúčastnil Mirek Topolánek. O čem přesně s lidovci jednal, odmítl sdělit, jeho návštěva však s blížící se prezidentskou volbou jistě souvisela.

Když Topolánek poslanecký klub opustil, na dotazy novinářů lehce podrážděně uvedl: "Nepokládejte to za arogantní, ale nemyslím, že bych vám k tomu měl co říci." Poté jen dodal, že diskuse nebyla o hlasech pro Václava Klause nebo Jana Švejnara a že se jednalo pouze o formě volby. "Nepokládám toto téma hodné tak velkého mediálního zájmu. Už teď je z toho záležitost, kterou považuji za nedůstojnou," uvedl.

Poslanec Jiří Carbol, který, se před novináři objevil krátce poté, řekl, že premiérovo rozladění nechápe, a obsahu jednání dodal: "Nebylo to postavené na tom, zda bude volba veřejná nebo tajná. Spíše jsme si vzájemně ujasňovali možnosti."

Mezitím se Mirek Topolánek sešel i s šéfem zelených Martinem Bursíkem. Ten po schůzce oznámil, že se na názoru zelených nic nemění.