Jako doklad uvádí pátrání novinářů v archivech bývalé Státní bezpečnosti ve snaze najít proti Švejnarovi diskreditující materiály. Švejnar se to ale včas dověděl a nepřátelské kampani předešel.

Dalším příkladem jsou obvinění, že si Švejnar nechává platit kampaň bankou, která vede se státem miliardový spor a v níž je členem dozorčí rady. Důkazy předloženy nebyly, ale výpad svědčí o neklidu uvnitř ODS. "Hlavním důvodem nervozity je možnost, že se naopak najdou poslanci ODS, kteří budou volit Švejnara. Nikoli proto, aby poškodili Klause, ale aby se zbavili kontroverzního premiéra Mirka Topolánka, který spojil svůj osud se znovuzvolením úřadujícího prezidenta," uvádí list.

Při tajné volbě je možné všechno 

Ale i tábor protivníků ODS má vážné problémy. Největší starosti mu dělá bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman, který otevřeně podporuje Klause. "Právě kvůli těmto nepřehledným tahanicím, kličkám a podrazům není možné vítěze voleb předvídat. Možné je všechno, alespoň pokud volba zůstane tajná," píše Die Presse.

Český prezident Václav Klaus sice tvrdí, že je s blížící se prezidentskou volbou stále klidnější, a ODS, jejímž je čestným předsedou, ujišťuje, že v jejích řadách nejsou žádní "zrádci"; naopak mezi sociálními demokraty se prý jistě najdou poslanci, kteří dají přednost Klausovi před kandidátem vlastní strany Janem Švejnarem. Jenže situace zřejmě není tak jednoduchá, napsal deník Die Presse.

Der Standard: Tradiční zákulisní tahanice

V podobném duchu referuje o prezidentské volbě další rakouský list Der Standard, podle něhož boj kandidátů o přízeň dvou stovek zákonodárců pokračuje do poslední chvíle. Zpravodaj Robert Schuster konstatuje, že před volbou ožívají staré zákulisní aféry a spory, což se v Česku mezitím stalo dobrou tradicí. Tentokrát je takovým "kostlivcem ve skříni" osoba Miroslava Šloufa, který se setkal s Klausovým poradcem Jiřím Weiglem. Zkrátka se stále bojuje o každý hlas, uzavírá Der Standard.