On line reportáž ze sobotní volby prezident čtěte ZDE

special-volba-hrad-online-530.jpg

 

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:59
8:00 - Začíná prezidentský on-line
Den D nastal, dnes v 10:00 odstartují volby prezidenta České republiky. V reprezentačních prostorách Španělského sálu, který se nachází v severním křídle Pražského hradu, dvě stě poslanců a jedenaosmdesát senátorů na schůzi obou komor Parlamentu ČR zvolí hlavu státu pro příštích pět let. Společnou schůzi bude řídit šéf sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD).
Parlamentní kuloáry pro všechny politické kluby, organizační výbor a volební komisi budou v prostorách Rothmayerova sálu. Odtud vám budeme přinášet důležité informace, neboť v těchto prostorách budou s novináři moci komunikovat prezidenští kandidáti, poslanci a senátoři.
08:00
8:00 - Vlček: Rozhodnu se těsně před volbou
Předseda Poslanecké sněmovny Vlček (ČSSD) prohlásil v rozhovoru pro ČRo1 Radiožurnál, že se až pár minut před volbou rozhodne, zda dá nejprve hlasovat o možnosti tajné či o možnosti veřejné volby hlavy státu. Tento jeho postup může být klíčový: v případě, že poslanci zamítnou první návrh, například tajnou volbu, může Vlček pak už brát jako fakt, že si přejí druhou možnost. „Netlačte na mne, prosím, večerní schůzka politiků mě mou situaci nijak neulehčila,“ řekl Vlček.   
08:30
8:30 - Švejnar: Spal jsem dobře
Jeden z kandidátů Jan Švejnar při odjezdu ze svého bytu na pražských Vinohradech řekl, že se cítí dobře. „Spal jsem celou noc, mám dobrý pocit,“ řekl České televizi. Švejnar vidí své šance v dnešní volbě jako vysoké. „Vůbec neuvažuji, co by bylo, kdybych prohrál, soustředím se na úspěch v této volbě,“ potvrdil českoamerický profesor svůj dřívější postoj.
08:43
8:43 - Přísná bezpečnostní opatření
jindrich sidlo

Páteční zasedání provázejí mnohem přísnější bezpečnostní opatření, než tomu bylo při poslední volbě před pěti lety. Pražský Hrad je střežen nejdůsledněji od loňské návštěvy prezidenta Spojených států George Bushe. Pro veřejnost je Hrad neprodyšně uzavřen.

09:00
9:00 - Švejnar věří, že se volit bude
Jan Švejnar po příjezdu na Pražský hrad uvedl, že věří, že se volit bude. Pří schúzi obou komor bude sedět mezi hosty. Na dotaz o svém projevu uvedl, že "si ho psal sám". Dodal, že tato volba bude velmi sledována i v zámoří.
09:10
9:10 - Klaus i Švejnar jsou již na Hradě
Na Pražském hradě jsou oba prezidentští kandidáti Václav Klaus a Jan Švejnar.
09:30
9:30 - Čunek dává Švejnarovi 50 %

Předseda lidovců Jiří Čunek uvedl pro server Aktuálně.cz, že šance Jana Švejnara jsou zhruba padesátiprocentní. Předseda KSČM Vojtěch Filip při příchodu prohlásil, že pokud jde o šance kandidátů na zvolení, pak je to oblast science fiction.

09:43
9:40 - Šéf Senátu: O ničem už jednat nebudeme
"Teď už nebudeme o ničem jednat," řekl ČTK předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) při příchodu do Španělského sálu. Očekává, že podle dohody vedení obou komor ze čtvrtečního večera budou zákonodárci nejdřív hlasovat o tom, zda se má prezident volit před zraky veřejnosti, nebo vyplněním volebních lístků. Protože se čeká, že senátoři budou pro tajnou volbu a poslanci pro veřejnou, bude se konat dohadovací řízení obou komor. "A tam věřím, že dojdeme k nějakému konsenzu," dodal Sobotka.
09:55
9:55 - Příznivci Švejnara agitují na prostranství před Pražským hradem
Na prostranství před Pražským hradem 4 příznivci Jana Švejnara přesvědčují kolem procházející turisty o tom, že Jan Švejnar je nejlepším možným kandidátem na prezidenta České republiky.

10:00
10:00 - Začíná prezidentská volba
Právě začíná volba prezidenta pro volební období 2008 - 2013. Ve Španělském sále se sešlo 200 poslanců a 81 senátorů, oba prezidentští kandidáti Václav Klaus a Jan Švejnar, členové vlády a řada dalších významných hostů. Všude je patrná nervozita, protože stále není jasné, jak bude volba probíhat. Šéf sněmovny Miloslav Vlček zahájil volební schůzi.
10:05
10:05 - Miloslav Vlček zahájil schůzi
Předseda sněmovny Miloslav Vlček zahájil schůzi, vyjmenoval všechny procedurální náležitosti a navrhl ověřovatele společné schůze obou komor Parlamaentu ČR. Měli by jimi býti Karel Barták, Kateřina Konečná a Petr Bratský. Senátoři s návrhem vyjádřili souhlas všemi 81 hlasy. Poté hlasovali poslanci, kteří také odsouhlasili všemi 200 hlasy.
10:15
10:15 - Oba kandidáti mohou být na schůzi
Obě komory odsouhlasily, že se kandidáti na prezidenta mohou zúčastnit společné schůze.
10:21
10:25 - Vlček: Volba by měla být veřejná
"Vzhledem k tomu, že se senátoři a poslanci neshodli na formě volby," uvedl šéf sněmovny Miloslav Vlček a  oznámil, že navrhne, aby se prezident volil v tajné volbě. Pokud v jedné z komor návrh neprojde, oznámí Vlček, že v tom případě se bude volit automaticky veřejně.
10:22
10:22 - Novináři se tísní u jediné obrazovky

Pro potřeby přítomných novinářů je k dispozici jen jediný televizor, na kterém mohou sledovat, co se ve Španělském sálu děje. Zvuk je navíc přenášen ampliony, jejichž vysílání má oproti obrazu časovou prodlevu. Před obrazovkou se tísní asi padesát novinářů.

10:26
10:26
jindrich sidloNávrh na tajnou volbu má přitom zřejmě šanci na schválení pouze  v Senátu, kde má většinu ODS. V dolní komoře ale neprojde, protože ČSSD, Strana zelených, lidovci i komunisté si přejí volbu veřejnou.
"Až sněmovna tajnou volbu zamítne, Vlček všem navrhne veřejné hlasování a ODS nezbyde než to akceptovat. Jediné co mohou udělat, je podání námitky proti postupu předsedajícího. Taková námitka by ale popět musela být přijata v obou komorách, což se nestane," řekl HN poslanec ČSSD Jan Hamáček.
10:28
10:28 - První projev má Václav Klaus
Jako první před poslanci a senátory vystoupil Václav Klaus, který  zahájil svůj projev se slovy: "Je mi ctí ucházet se o vaše hlasy". Česká republika podle něj nemá důvod začínat od nuly, tak jako by ani on jako prezident nezačínal od nuly.
10:30
10:35 - Klaus: Nelze ode mě čekat překvapení

Klaus zhodnotil svoje uplynulé pětileté období jako období relativně úspěšného vývoje, ale nikoli klidu a politické stability. Uvedl, že se v Lánech setkal už se čtyřmi různými premiéry, čtyřmi různými ministry obrany a byl u dvou vládní krizí. "V těchto složitých chvílích jsem napomohl najít řešení - bez předčasných voleb - řešení, která respektovala volební výsledky," konstatoval a dodal, že jeho jednání bylo nadstranické.

10:35
10:35 - Klaus: Prezident nesmí být korouhvičkou

Současný prezident zmínil věci, které mu občas byly vytýkány. O tzv. vetování uvedl, že "vždy jsem k němu přistoupil až tehdy, kdy došlo k zásadně protikladnému rozporu komor parlamentu. Jen ve velmi málo případů jsem užil svůj osobní názor."

Klaus se ohradil proti těm, kteří "nechtějí pochopit" nebo "karikuují" jeho postoj k EU jako euroskeptický a dodal, že jeho rozhodování je "co nejblíže občanovi". Pokud neuděláme podle něj nějakou zásadní chybu, rychlejší růst ekonomiky než ve starých zemích EU bude pokračovat.

Prezident vyzval, abychom se "zbavili svých komplexů", podle jeho slov nemáme být "jen přitakavači cizích názorů a zájmů". Sám prezident "nesmí být korouhvičkou otáčející se proti větru" či "říkat jen věci líbivé a nekonfliktní".

Kompletní projev Václava Klause si můžete přečíst ZDE.

10:45
10:45 - Rychetský o možné kandidatuře neuvažuje
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský oznámil, že nechce kandidovat na funkci prezidenta kandidovat. "Já v žádném případě nehodlám kandidovat," řekl dnes na dotaz ČTK. O jeho jménu se opět začíná spekulovat pro případ, že v první tříkolové volbě parlament hlavu státu nezvolí. To by otevřelo cestu k druhé volbě a případné nominaci nových kandidátů. Druhou volbu se pokoušejí vyvolat komunisté.
10:45
10:45 -Švejnar začíná mluvit – kuloáry ztichly

Slova se ujal Jan Švejnar, v kuloárech ustalo hučení a všichni pozorně sledují jeho proslov. Kromě novinářů jsou v kuloárech přítomni také někteří vysocí představitelé KDU-ČSL.

10:47
10:45 - Švejnar zahájil projev
"Věřím v Českou republiku, věřím, že český národ může být úspěšný," řekl na úvod svého projevu Jan Švejnar. Na rozdíl od Václava Klause pozdravil i svého protikandidáta. "Úcta, služba a odpovědnost," vyjmenoval hlavní body, s kterými dnes před zákonodárce předstupuje.
Za téma svého prezdidenství označil heslo "Česká republika bez bariér". "Pracujme společně na tom, aby bariéry mezi politickými stranami nebyly osobní, ale věcné."
"Otevřenost, týmová práce, ochota naslouchat" - "to je můj styl, umím své ambice potlačit v prospěch celku, budu prezidentem poučeným, nikoli poučujucím." Švejnar slibuje, že pokud se stane prezidentem, bude vládnout bez předsudků, "prezidentovi nepřísluší zasahovat do práce zákonodárců", "prezident není hlavní ekonom ČR", zmínil Švejnar.
10:55
10:55 - Větší potlesk si vysloužil Švejnar

"Budu vracet pouze dva druhy zákonů - ty, které budu považovat za protiústavní a ty, které se budou týkat dlouhodobých problémů (např. důchodová reforma) a vláda při nich bude zcela ignorovat hlas opozice." uvedl dále Švejnar.

Prezidentský kandidát zároveň zmínil důležitost vztahu ČR k Evropské unii. "Prosazování našich zájmů a evropský postoj nestojí proti sobě." Prezident by podle Švejnara také neměl zpochybňovat činnost jednotlivých institucí.

Stejně jako Václav Klaus ukončil po 15 minutách svůj projev, který poté sklidil téměř 40 vteřinový aplaus, daleko výraznější než měl jeho soupeř.

Kompletní projev Jana Švejnara si můžete přečíst ZDE

11:01
11:01 - Série dalších projevů
Po prezidentských kandidátech budou mít projevy další účastníci schůze obou komor. Jako první dostane slovo premiér Mirek Topolánek, o slovo se přihlásili i ministr pro životní prostředí Martin Bursík, nebo šéf sociálních dmeokratů Jiří Paroubek.
11:07
11:08 - Topolánek: Komu vadí Václav Klaus?

Opoziční politici podle premiéra Mirka Topolánka "nedůstojnými tahanicemi a snahami omezovat svobodnou volbu" znevážili prezidentskou volbu. "V politice je jen málo lidí tak transparentních jako Václav Klaus," říká Topolánek a chválí klausův "pozitivistický kriticismus". "Kandidátem většiny občanů a ODS je Václav Klaus," říká premiér.

Topolánek je podle svých slov rád, že prezidentem ČR není "nějaký zasloužilý profesor egyptologie, který nikdy nikomu nevadil a nikoho nenaštval."

"Komu Václav Klaus vadí?", táže se Topolánek a hned si sám odpovídá: "Těm, kteří si pletou EU s rájem na zemi", těm kteří si "z klimatického fenoménu zavedli politickou živnost".

"Je to muž silných názorů, které nikdy nebývají aritmetickým průměrem módních názorů," chválí Topolánek Klause a dodává, že současný prezident ho naučil vnímat "opravdové vlastenectví", ne "nacionalismus a pánbíčkaření".

11:23
11:23 - ODS chystá námitku
jindrich sidlo Jeden z poslanců ODS HN potvrdil, že občanští demokraté skutečně podají námitku proti postupu předsedajícího, pokud Miloslav Vlček navrhne oběma komorám veřejné hlasování. ODS podle něj tím chce získat čas na hledání dalších hlasů pro Klause v případě veřejné volby.
11:24
11:24 - Klaus má příslib 140 hlasů

Podle informací HN je rozložení sil takové, že bez ohledu na to, zda dojde na veřejnou či tajnou volbu, má nyní Václav Klaus jisté hlasy 140 zákonodárců. Topolánek tedy bude shánět jeden chybějící hlas. (ODS: 122 hlasů + KDU-ČSL: 14 hlasů (8 poslanců a 6 senátorů) + 2 hlasy poslanci ČSSD Melčák a Pohanka + 2 hlasy od nezávislých senátorek Liany Janáčkové a Jany Juřenčákové)

Walter Bartoš pro HN uvedl, že vyhrají i ve veřejné volbě. "Hlasy na to máme," prohlásil sebevědomě.

11:30
11:30 - Gajdůšková podpořila Švejnara
Šéfka senátorského klubu ČSSD Alena Gajdůšková vystoupila hned po Mirku Topolánkovi. Kritizovala Klausův postoj k Evropské unii. "Příběh Jana Švejnara je pohádkou o českém Honzovi, kterého jsme vyslali do světa," řekla Gajdůšková ke kandidátovi ČSSD Janu Švejnarovi.
Hned, jak to bylo možné, se Švejnar podle jejích slov vrátil do ČR, aby zde pomáhal. Narozdíl od Klause Švejnar podle ní není euroskeptický a egocentrický
11:33
11:33 - Hlasovací zařízení není připraveno
 
jindrich sidloPokud se prezident bude volit veřejně, bude takřka nemožné zjistit přesně, jak kdo z 281 zákonodárců hlasoval.
V sále jsou totiž připraveni pouze skrutátoři, nikoliv hlasovací zařízení, které by zaznamenalo přesně a po jménech, kdo dal hlas Václavu Klausovi a kdo Janu Švejnarovi.
11:39
11:39 - Bursík: Kontinuita, to je monarchie, střídání, to je demokracie

Vicepremiér a předseda Strany zelených Martin Bursík pochválil Švejnarův přístup. "Namísto, aby přijal pravidla zákulisních obchodů, rozjel se mezi lidi."
Rozhodujeme podle něj o tom, zda "prezidentem bude vyhlášený euroskeptik, který se netají tím, že některé jeho názory jsou extrémní," či prezidenta, který na mezinárodních fórech hájí zájmy ČR, nepopírá fakta o globálním oteplování, nemá dogamtický přístup a "nehledá si nepřítele".

Bursík také kritizoval Klausova slova o tom, že jeho zvolení by představovalo kontinuitu. "Kontinuita, to je monarchie, střídání, to je demokracie."
Klaus podle Bursíka nehájí dostatečně zájmy ČR a není ani nadstranickým prezidentem. "ODS z něj udělala straníka jako hrom," řekl na Klausovu adresu.

"Dámy a pánové, nastal čas pro změnu," vyzval v závěru svého proslovu volitele Martin Bursík.
11:42
11:40 - Proslovy příliš netáhnou
Proslovy zákonodárců, které začaly po projevech obou kandidátů, ve Španělském sále všichni přítomní rozhodně nesledují s takovou pozorností. Většina přítomných poslanců a senátorů je využívá, aby mohli opustit prostory a jít si zakouřit nebo alespoň protáhnout.
Mezi kuřáky jsou například vidět Pavel Němec, Pavel Rychetský, Miroslav Ransdorf nebo Petr Dimun. Chvíli oddychu jim komplikuje všeobecně kritizovaný nedostatek popelníků.
11:49
11:49 - Exner: Komunisté nejednotni v podpoře tajné či veřejné volby

Podle místopředsedy ÚV KSČM Václava Exnera nebudou všichni komunističtí volitelé respektovat čtvrteční rozhodnutí výkonného výboru strany o podpoře veřejného hlasování.

Budu prosazovat tajnou volbu, protože k tajné volbě nás vede poučení z minulosti,“ uvedl jeden z nejrigidnějších komunistů.

11:53
11:52 - Schwarzenbergovi je forma volby "fuk"

V kuloárech se objevil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Na otázku HN, pro jakou bude hlasovat volbu, zda tajnou nebo veřejnou, prohlásil s úsměvem "Mně je to fuk".

12:00
11:55 - Filipa zajímá názor na radar
Šéf komunistů Vojtěch Filip kritizuje Václava Klause, ale také se Jana Švejnara ptá, zda "bude respektovat hlas 70 procent Čechů, kteří chtějí o radarové základně USA rozhodovat v referendu".
Komunisté proto, jak vyplývá z jeho slov, jednoznačně nepodporují žádného kandidáta. Chtějí ale, aby se nerozhodlo v prvním kole. Nepřímo tak Filip potvrzuje, že v prvním kole prezidentské volby komunisté podpoří Jana Švejnara.
12:03
12:01 - Čunek ocenil oba kandidáty
Předseda lidovců Jiří Čunek ve svém proslovu ocenil úroveň prezidentské kampaně obou kandidátů, Jana Švejnara i Václava Klause
"Myslím si, že takový postup přispěl k celkové politické kultuře. Oba kandidáti nám politikům nastavili laťku vysoko. Myslím, že bychom se měli snažit aspoň přiblížit," řekl Čunek.
12:14
12:14 - Grebeníček připomněl Hanibala
Bývalý komunistický předseda Miroslav Grebeníček se ještě vrací k minulé prezidentské volbě. "Hanibal před branami Říma byl podobně nepředstavitelný jako Václav Klaus v roce 2003 na Hradčanech."
K současnosti Grebeníček říká, že oba prezidentští kandidáti jsou pravicoví a jejich šance označil za vyrovnané. Svým projevem tak potvrdil nejednoznačný postoj komunistů, který naznačil jeho stranický kolega Filip.
12:24
12:24 - Škromach: Ve veřejné volbě Klaus žádné hlasy ČSSD nezíská
Pokud by došlo na veřejnou volbu, budou volitelé sociální demokracie hlasovat výhradně pro Jana Švejnara, oznámil HN místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. „Ve veřejné volbě Václav Klaus žádné hlasy ČSSD nezíská,“ řekl Škromach.

V případě tajné volby postoj zákonodárců ČSSD už tak jasný není. Přesto ale Škromach naznačil, že i v tomto případě by měli sociálnědemokratičtí zákonodárci respektovat rozhodnutí strany a dát svůj hlas Švejnarovi.

12:28
12:28 - Ransdorf nesmí do sálu
Komunistický europoslanec Miroslav Ransdorf doplatil na přísné bezpečnostní předpisy, když se nemůže dostat do sálu. Je sice akreditován jako host, ale chybí mu potřebná "červená kartička" oprávňující ho k vstupu. Průběh volby tak může sledovat pouze z kuloárů společně s novináři.
12:35
12:30 - Volba se mění v bitvu právníků
Podle právní analýzy, kterou disponuje ČSSD, musí být prezident zvolen veřejně. ODS by tomu mohla zabránit jen v případě, že se obrátí na Ústavní soud, což je ovšem prakticky neproveditelné. Proti tomuto výkladu se nyní snaží najít protichůdné stanovisko právní experti ODS.
Jak pro Radiožurnál uvedl novinář Petr Holub, v případě veřejné volby by pro Klause hlasovalo 139 poslanců a senátorů. Ve třetím kole by jich ale Klaus potřeboval alespoň 141. Pomalu ale jistě se potvrzuje názor, že dnešní volba prezidenta by mohla skončit patem.
12:35
12:35 - Hrozba procedurálního konfliktu
Možná se tak schyluje k procedurálnímu konfliktu komor kvůli tomu, že ve sněmovně převažují zastánci veřejného hlasování, zatímco v Senátu, kde má většinu ODS, dominují přívrženci tajné volby.
Zatím není jasné, zda by spor dokázaly komory vyřešit dohodou, nebo by v krajním případě skončil až u Ústavního soudu. Vlček oběma komorám parlamentu navrhl, aby dnes prezidenta republiky volily tajně.
Pokud by však poslanci a senátoři tajnou volbu neschválili, parlament by měl podle Vlčka bez dalšího hlasování přistoupit k volbě veřejné. Tu žádají opoziční ČSSD, KSČM i vládní lidovci a zelení. Občanští demokraté trvají na tajné volbě prezidenta, a zřejmě tak odmítnou postup, který dnes společné parlamentní schůzi navrhl předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD).
12:43
12:43 - Proti minulé volbě se dnešní "vleče"
jindrich sidlo Pro volitele se blíží čas oběda a dosud se volba prezidenta neposunula ani o píď. Před pěti lety již měli touto dobou zákonodárci za sebou první kolo hlasování.
12:45
12:45- Paroubek: Klaus má náš respekt, ale nadešel čas odejít
S projevem vystoupil také předseda ČSSD Jiří Paroubek. Prezidentská volba byla podle něho vždy koncentrována do parlamentu a česká společnost nemohla s prezidentským kandidátem příliš komunikovat.
Jan Švejnar to změnil a "ČSSD je ráda, že mohla podpořit jeho kandidátské turné," říká Paroubek. "Jan Švejnar není svými názory socialista, v mnohém se s našimi názory liší, ale to vidím u nadstranického prezidenta za přirozené," říká Paroubek.
Šéf nejsilnější opoziční strany se také opírá do novinářů, kteří prý nejdříve posměšně hodnotili Švejnarovy šance na úspěch.
Paroubek říká, proč ČSSD nechce za prezidenta Václava Klause. "Nechceme za prezidenta toho, kdo sliboval, že nebudu zasahovat do činnosti vlády, a pak vetoval jeden zákon za druhým."
Nechceme za prezidenta toho, kdo více bere v potaz 100 hlasů napravo než nalevo, prezidenta, který bude dále odkládat přijetí eura, prezidenta, jenž se utápí v neproduktivních kritikách a polemikách EU a jehož názory jsou na půdě unie vnímány jako podivínství, vypočítává výtky vůči Klausouvi Paroubek.
"Václavu Klausovi patří náš respekt, ale obáváme se, že si neuvědomuje, že nadešel čas odejít," říká Paroubek a s jistotou dodává: "Hlas ČSSD patří Janu Švejnarovi."
12:50
12:50 - Klaus: Neřeknu vám ani slovo

jindrich sidlo Po proslovu předsedy ČSSD Jiřího Paroubka očividně naštvaný Václav Klaus opustil Španělský sál. Rozrazil dveře a na dotazy novinářů v kuloárech reaguje: Neřeknu vám ani slovo.“

12:57
12:57 - Přestávka do 14:30
Předseda sněmovny Miloslav Vlček přerušil schůzi, která bude pokračovat od 14:30. Bude pokračovat dalšími proslovy, první slovo po přestávce bude patřit poslankyni Strany zelených Kateřině Jacques.
12:59
13:05 - Volba se potáhne
V případě tajné volby a předpokládaných třech kolech by se celý volební akt protáhl do pozdních nočních hodin. Každé kolo může trvat zhruba půldruhé hodiny a mezi každou volbou se očekává alespoň půlhodinová přestáva.
13:25
13:25 - ODS připouští veřejnou volbu
jindrich sidlo Jeden z poslanců ODS řekl zpravodaji HN, že jeho strana nakonec možná připustí veřejnou volbu. "Nebudeme za kašpary, chceme abychom prezidenta zvolili už dnes. A máme spočítáno, že nám chybí jediný volitel ke Klausově vítězství," prohlásil.
Současně se však objevila zpráva, že ODS hledá právní kličku, jak veřejné volbě zabránit a podat věc Ústavnímu soudu, což by volbu prezidenta oddálilo. Právě probíhají konzultace Klausových lidí s právníky.
14:10
14:10 - Dvě varianty ODS

Další zákulisní informace hovoří o tom, že ODS jedná o dvou variantách. Pakliže si bude jistá, že má mezi poslanci a senátory dostatek hlasů pro zvolení Václava Klause, vysloví se pro veřejnou volbu.

Současně je však ve hře i možnost, že ODS udělá vše pro to, aby se veřejná volba nemohla konat. V té souvislosti je ve hře stále varianta podat stížnost Ústavnímu soudu, vyvolaná postupem předsedy Poslanecké sněmovny Vlčkem, který jednání obou komor řídí. Ten totiž dnes ráno, oproti původním dohodám, navrhl, aby se nejprve hlasovalo o tajné volbě.

14:20
14:20 - Paroubek jedná s Filipem
Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek se schází s šéfem komunistů Vojtěchem Filipem. Za účasti předsedů poslaneckých klubů svých stran Michala Haška (ČSSD) a Pavel Kováčik (KSČM) vcházejí do místnosti, kam novináři nesmějí. Schůzky se zúčastnili i zástupci Strany zelených a KDU-ČSL.
14:28
14:28 - KSČM pro veřejnou volbu
Komunisté budou podle místopředsedy strany Jiřího Dolejše hlasovat jednotně pro veřejnou volbu a to včetně předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka, který byl původně zastáncem tajné volby.

14:30
14:30 - Schůze pokračuje

Devadesátiminutové přerušení volební schůze obou komor skončilo a pokračuje se dalšími proslovy zákonodárců. Jako první příchází na řadu poslankyně Kateřina Jacques (SZ).

14:33
14:33 - Senát nechce ustoupit jako první

Jiří Stříteský, předseda senátorského klubu ODS, v krátkém vstupu pro živé vysílání ČT řekl, že ODS "nechá proběhnout hlasobvání o tajné volbě. Počítáme s tím, že Senát a sněmovna budou mít různé názory, takže bude následovat dohadovací řízení."

Neodpověděl na otázku, k jakému řešením ODS během polední přestávky při jednáních dospěla. Řekl pouze, že nechce předjímat, jak se nakonec kdo rozhodne. „Každý musí ustoupit kousek a není na Senátu, aby ustupoval jako první. Když každý o něco ustoupí, je dohoda na spadnutí,“ řekl senátor.

14:45
14:45 - ODS zřejmě veřejnou volbu podpoří
Podpora veřejné volby občasnkými demokraty, o které se spekulovalo o přestávce v kuloárech a potvrzovali to některé výroky členů ODS, nabral na vážnosti. Poslanec ODS Petr Bratský podle serveru Novinky.cz potvrdil, že občanští demokraté nebudou bránit veřejné volbě prezidenta republiky.
Nechtějí blokovat jednání, plánují docílit zvolení prezidenta již během páteční schůze.
14:57
14:57 - Paroubek si dělá alibi

Šéf nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek zauvažoval o tom, co by se stalo, kdyby „jeho“ kandidát do prezidentských voleb Švejnar nezvítězil. „I kdyby pan Švejnar nevyhrál, tak je faktickým vítězem těchto prezidentských voleb, protože si v krátké době podle agentury Stem získal podporu 60 procent obyvatel,“ řekl Paroubek novinářům.

Předseda ČSSD tím mimo jiné poukázal na to, že v případě nezdaru Jana Švejnara ve volbě, dokázal postavit do voleb důstojného kandidáta.  

15:02
15:02 - Sobotka vyzývá k politické dohodě
Předseda Senátu Přemysl Sobotka mimořádně vystoupil s návrhem, aby se znovu sešla tzv. dohadovací komise, která vyjednávala v týdnu o způsobu volby prezidenta. A to ještě dříve, než bude společná schůze rozhodovat o způsobu hlasování.

Připomněl, že v uplynulých dnech jednala dohadovací komise Poslanecké sněmovny a Senátu a že není možné, aby se její závěry interpretovaly jinak než se členové této komise domluvili. Vyzval proto členy komise, aby se sešli k hodinovému jednání a poté se závěry předstoupili před plénum. "O procedurálních otázkách musi být shoda obou komor parlamentu. Udělejme hodinové jednání, které by přineslo řešení pro všechny."

15:12
15:11 - ODS má další hlasy pro Klause !
jindrich sidloNejmenovaný lidovecký politik právě HN oznámil, že ODS získala pro Václava Klause další hlas volitele z KDU-ČSL a dva z KSČM.
To by znamenalo, že Václav Klausmá jistotu vítězství v případném třetím kole. Současně však probíhá právní bitva politiků, jak volit v prvním kole.
15:15
15:27 - Ratha urazil projev Bendy
Poslanec za ČSSD David Rath v krátkém a emotivním vystoupení prohlásil, že ho "velmi uráží, co tady řekl pan poslanec Marek Benda."
Ve veřejné volbě byl podle jeho slov zvolen hejtman za ODS Petr Bendl. "Je to návrat před listopad 1989? Pak prosím vašeho místopředsedu vylučte. Ob možnosti jsou v ústav, tak pojďme hlasovat. Čeho se v ODS bojíte?" obrátil se na volitele z řad ODS Rath.
15:34
15:35 - Ne KOHO ale JAK volit

Poslanci a senátoři se již přestali zabývat klady a zápory prezidentských kandidátů a za řečnickým pultem se nyní přou o klíčovou otázku JAK VOLIT.

Tajně, nebo veřejně? Naplnil se tak scénář, jehož se každý obával - důstojný akt volby hlavy státu se změnil v bitvu argumentů pro a proti v přímém přenosu.

15:36
15:40 - Mezi lidovci jsou stále nerozhodnutí
Podle poslance KDU-ČSL Ladislava Šustra je mezi jeho spolustraníky stále ještě šest nebo sedm nerozhodnutých kolegů, koho budou volit. Zda dají přednost Václavu Klausovi a Janu Švejnarovi.

15:41
15:50 - Napětí mezi ODS a zelenými roste
Způsob, kterým zelení prosazují svého prezidentského kandidáta Jana Švejnara, zvýšil napětí ve vládní koalici, uvedla ČTK.
Protiklausovský projev šéfa zelených Martina Bursíka podle serveru Tyden.cz rozčilil i premiéra Mirka Topolánka (ODS). Před svými spolustraníky prý hovořil dokonce o vyhazovu zelených z vlády.
Miroslava Němcová ČTK řekla: "Pokud chce někdo odejít z koalice, tak to má říci jinými slovy." Předsedkyně poslanců Strany zelených Kateřina Jacques kontrovala: "Lámat kvůli prezidentskému střetu vládní koalici je malicherné. To bychom měli řešit s chladnou hlavou."
15:57
15:57 - Kasal navrhuje procedurální návrh
Po dlouhé době vyplněné neúnavným střídáním proslovů vystoupil lidovec Jan Kasal jako první s procedruálním návrhem. "Můžeme rozhodnout hned," řekl. "Tak to udělejme, pane předsedo, vemto to jako procedurální návrh."
15:58
15:58 - Ostuda pro celý parlament

Španělský sál se vylidňuje – poslanci a senátoři se scházejí na chodbě. „Je to ostuda pro celý parlament,“ komentuje jeden ze zákonodárců střídající se proslovy u řečnického pultu. Volba se od rána ještě neposunula z místa.  

16:02
16:02 Kasal: Ukončeme už tuto debatu hlasováním
Poslanec KDU-ČSL Jan Kasal dvakrát vyzval poslance a senátory, aby o tom, zda se má prezident volit tajně, či veřejně, rozhodli ve zvláštním hlasování. Jeho slova podtrhl i jeho stranický kolega Cyril Svoboda.
16:04
16:05 - Vlček vyhlásil 15 minut přestávky
Předsedající schůze Miloslav Vlček přerušil schůzi na nejméně patnáct minut, požádal, aby technická obsluha vypnula mikrofony, díky nimž ho slyší diváci a posluchači v přímém přenosu.
"Chci k sobě předsedu senátu a předsedy senátních klubů a poslaneckých klubů," zavelel nervozní Vlček po téměř dvouhodinové nekončící debatě o tom, jak vlastně volit.
16:05
16:20 - Svoboda: Hlasujme, nediskutujme

Cyril Svoboda (KDU-ČSL), předseda legislativní rady vlády ve vstupu pro ČT uvedl, že to není spor mezi stranami. "Máme hlasovat, nediskutovat. Jsem pro to rozhodnout to hned. ne se nějak dohadovat," prohlásil.

Zároveň Svoboda dodal, že volba dělí lidi ve všech politických stranách. Problémy podle něj plynou z toho, že právní úprava týkající se způsobu volby "není dobře napsaná, proto existuje řada výkladů." Dosud se volilo tajně, tak proto podle něj ebylo třeba tuto právní úpravu přepsat.

16:09
16:09 - ODS: Ve veřejné volbě nám mohou chybět hlasy
Podle jednoho ze zákonodárců ODS nemá strana ve veřejné volbě jistotu výhry svého kandidáta - Václava Klause. Podle jeho tvrzení by Klausovi ve třetím kole volby nemusely dosud přislíbené hlasy stačit.
16:29
16:19 - Schůze přerušena až do 17:00
16:30
16:30 - Chybí zákon, zbývá dobrá vůle
Celý spor mezi Poslaneckou sněmovnou a Senátem o způsobu volby by nevznikl, kdyby existoval tzv. stykový zákon, který by řešil, jak se obě komory mají dohadovat v procedurálních otázkách.
O tomto zákoně ovšem není zmínka ani v ústavě. „Za toho stavu lze shody dosáhnout jedině tehdy, je-li na obou stranou dobrá vůle se dohodnout,“ uvedl komentátor ČRo1 Radiožurnálu Petr Nováček.
16:33
16:33 - Všechno je jinak

Množícími se zákulisními informacemi o tom, kolik kterému kandidátovi chybí hlasů, zamíchali lidovci. Podle jednoho z lidoveckých volitelů je nyní ve straně 5 zákonodárců, kteří jsou připraveni zdžet se hlasování. Není ale jasné o "čí" potenciální volitele šlo. Nejmenovaný zákonodárce to řekl HN.

16:35
16:35 - Filip chce začít "od nuly"

Šéf komunistů Vojtěch Filip má za to, že řešením momentální patové situace by byla druhá prezidentská volba se zcela novými kandidáty.

16:40
16:53 - Společné hlasování o tajné volbě

Podle jednoho senátora ODS by po ukončení přestávky měl přijít na přetřes návrh, že dojde na společné hlasování o způsobu volby. Bude se zvlášť hlasovat o tom, zda bude volba tajná, aby tento způsob "prošel" muselo by pro něj zvednout ruku 141 zákonodárců, které ale jediný zastánce tajné volby ODS nemá.

Pokud by pro tajnou volbu dostatečný počet hlasujících ruku nezdvihl, tak by se automaticky hlasovalo veřejně. V ten moment by mohlo být jméno prezidenta známé před půlnocí. Za předpodkladu, že se bude hlasovat bez přestávky, tak by zhruba pět až šest hodin mohlo na tři kola volby stačit.

16:58
16:59 - Přestávka prodloužena až do 17:15
17:15
17:15 - Klíčová porada lidovců?
Po skončení přestávky přišel šéf sněmovny Miloslava Vlček s tím, že poslanec ODS Marek Benda se vzdává své námitky proti Vlčkově postupu, která odstartovala roztržku mezi ODS a ČSSD.
Zároveň Vlček navrhl aby senátoři hlasovali o tom, že proběhne společné hlasování s poslanci, přičemž začíná přepočítávání senátorů. Na to zareagoval poslanecký klub KDU-ČSL žádostí o 10 minutovou přestávku, které bylo vyhověno. Dochází tak k dalšímu prodlužování, přičemž neustále dochází k přepočítávání hlasů.
17:24
17:24 - Paroubek věří Švejnarovi
Předseda ČSSD Jiří Paroubek pro HN uvedl, že věří bude volba veřejná. "Myslím si, že bude volba veřejná. Nemyslím si, že by to bylo proto, že by to bylo tím, že s tím ODS souhlasí a protože má jistotu zvolení Klause," uvedl. Podle něj budou lidovci ve větší podpoře volit Švejnara.
17:31
17: 31 Senát i sněmovna našly způsob

Politici přišli na způsob, jak se vyhnout omezení v Ústavě ČR, v němž se říká, že jedině v třetím kole volby prezidenta mohou hlasovat Senát a sněmovna společně.

Každá komora zvlášť bude hlasovat, zda lze rozhodovat o způsobu volby prezidenta dohromady.

17:33
17:32 - Senát pro společné hlasování o tajné volbě

Předsedající Vlček zahájil hlasování po poradě lidovců s dotazem, zda chce Senát hlasovat společně se sněmovnou o tajné volbě. Rozhoduje nadpoloviční většina. Senát. Pro bylo 56 senátorů proti a 17 proti.

17:34
17:34 - Sněmovna proti společnému hlasování
Sněmovna nesouhlasila v nadpoloviční většině s tím, aby o tajné volbě společně rozhodly obě komory. Z přítomných 200 poslanců hlasovalo 96 pro a 77 proti.
17:42
17:44 - Další přerušení do 18:15
Na návrh Vojtěcha Filipa došlo k dalšímu přerušení, z důvodu nového dohadovacího řízení. Miloslav Vlček po Filipových slovech opět přerušil schůzi, pauzu ohlásil do 18:15
17:51
18 :00 - SOUHRN - Stále ve slepé uličce
Osm hodin se snaží sněmovna a senát najít způsob, jak zvolit prezidenta. Místo nalezení nového muže pro Pražský hrad (Jan Švejnar) nebo obhajoby prezidentského mandátu (v případě Václava Klause) se jen dostali do spleti právních kliček a výkladu ústavy.Neví se, zda se bude volit tajně, veřejně a zda se vůbec bude dnes volit.

Situace je nadále patová, přesněji řečeno, o něco se znovu přiblížila možnost veřejné volby. Poté, co zásluhou hlasů poslanců ČSSD padla možnost, aby obě komory hlasovaly dohromady.

Zdeněk Škromach v kuloárech řekl, že sociální demokraté zablokovali společné hlasování obou komor parlamentu proto, že by to bylo protiústavní. Krátce před tím, po sečtení poslaneckých hlasů, předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek ze zablokování volby obvinil ODS.

17:52
17:52 - ODS: ČSSD nechce volit dnes, blokuje hlasování
Sociální demokraté se pokoušejí zablokovat volbu prezidenta, nechtějí volit dneska, protože se bojí, že my máme hlasy pro zvolení Klause,“ řekl HN poslanec ODS Petr Bratský.

18:12
18:12 - Topolánek u lidovců: Uvědomte si, že bez Klause padá koalice

Podle informací HN Topolánek navštívil lidovecké volitele a hlasitě jim vyčinil. Nabádal je k tomu, ať si uvědomí, že nezvolení Klause znamená rozpad koalice, tedy k tomu, aby nebránili tajné volbě.

Topolánek k lidovcům promluvil ještě před procedurálním hlasováním obou komor parlamentu.  

18:20
18:20 - Maratón pokračuje - další přerušení schůze komor do 19:00

Schůze komor do 19:00 hodin trvá 9 hodin, ale fakticky se jedná pouze 5 hodin, které vyplnily projevy zákonodárců.

Zbytek času (téměř 4 hodiny) strávili poslanci a senátoři při zákulisních jednáních

18:32
18:32 - Schwarzenberg: Jako když vaří pejsek s kočičkou

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ) komentoval vývoj páteční „volby“ prezidenta slovy: „Je to jako v pohádce, kde pejsek s kočičkou vaří dort.“

Podle ministra se v obrazu parlamentu odráží i podoba české společnosti, ve které si podle něho občané, stejně jako dnes zákonodárci, dělají naschvály.

18:45
18:45 - SOUHRN - Procedurální spory stále vítězí
Poslanecká sněmovna a Senát stále neodblokovaly spor o způsob volby prezidenta a společná schůze obou komor na Pražském hradě opět uvízla v procedurálních sporech. Ani po téměř devíti hodinách od začátku schůze obou komor tak není jasné, zda budou zákonodárci volit prezidenta ve veřejném, či tajném hlasování.
Většina stran chce hlasovat veřejně, nejsilnější parlamentní strana, tedy ODS, ale prosazuje tajné hlasování. Vedení sněmovny a Senátu začala znovu jednat o tom, jak vzniklou situaci řešit. Pat měl odblokovat návrh, podle něhož by o způsobu volby rozhodovaly obě komory společně, nikoli každá zvlášť. V Senátu návrh prošel, ve sněmovně ale tento postup nenašel dostatek hlasů, proti byli například sociální demokraté, ale i poslanci dalších stran.
18:49
19:00 - Schůze posunuta o dalších 15 minut

Miloslav Vlček posunul konec přestávky na 19:15, zákulisní jednání tak zřejmě stále nemají jasné východisko z procedurálních sporů.

19:04
19:15 - Tluchoř: O způsobu volby rozhodne hlasování ve třech kolech

Petr Tluchoř z ODS v přímém vstupu ČT uvedl, že řešením patu procedurálních otázek by mohlo být hlaosvání ve třech kolech (dvakrát jednotlivé komory, potřetí obě komory společně), podobně jako o prezidentovi, přičemž ve třetím kole by se hlasy poslanců a senátorů sčítaly.

Tluchoř zároveň uvedl, že ODS "je ochotna jít na jakoukoli dohodu, která posune hlasování kupředu." Dodal, že občanští demokraté však dále trvají na tajné volbě.

19:19
19:21 - Další přerušení do 19:30
19:22
19:22 - ČSSD sází na "časovou blokádu"

Sociální demokracie chce dále blokovat volbu prezidenta. Podle informací HN chce požádat o další hodinovou přestávku.

19:28
Šéf ČSSD Jiří Paroubek odmítl, že by sociální demokraté blokovali schůzi zákonodárců. Tvrzení, že tak ČSSD činí považuje za "naprostou nestydatost". Schůzi naopak podle něj blokují volitelé z řad ODS. Sám Paroubek předpokládá, že už se začne jednat.
19:29
19:29 - Konec prezidentské volby v 21:00
Expert na ústavní právo Jan Kysela podle serveru Tyden.cz upozorňuje, že pokud se zákonodárci nesejdou do 21 hodin, aby prodloužili jednání, bude jednání podle zákona automaticky ukončeno.
19:30
19:30 - Komory se opět sešly k jednání

Slovo si vzal Petr Tluchoř z ODS, který stáhl svoji předchozí námitku proti postupu předsedajícího. Přichází s návrhem "o tajném způsobu hlasování se rozhoduje v následujících krocích 1. návrh je přijat nadpolovičním souhlasem přítomných poslanců a nadpolovičním souhlasem přítomných senátorů, 2. nové hlasování, kdy je návrh příjat nadpoloviční většinou přítomných poslanců a senátorů, 3. přichází na řadu veřejná volba".

Předsedající Miloslav Vlček  požaduje návrh v písemné podobě.

19:40
19:40 - Noční volba nebude
Michal Hašek navrhl, že se obě komory sejdou od 10 hodin. Vlček zároveň vyzval k hlasování po 21. hodině dokud se nerozhodne. Senát s Vlčkovým návrhem souhlasil v počtu: z přítomných 81 senátorů pro návrh 73, proti nikdo.
Sněmovna ale nedokázala dát dohromady nadpoloviční většinu, když pro bylo 96 poslanců, proti nikdo
19:45
19:45 - Po 21:00 schůze nebude

Jan Kasal zpochybnil hlasování tím, že se údajně hlasovalo o dvou různých věcech. Proto dojde k opětovnému hlasování o dalším jednání a hlasování po 21. hodině.

Senát s novým návrhem souhlasil v počtu: z přítomných 81 senátorů PRO návrh 62PROTI nikdo.

Ani napodruhé návrh u poslanců neprošel: z přítomných 200 poslanců PRO návrh 97PROTI nikdo.

19:46
19:50 - Schůze bude pokračovat v sobotu

Michal Hašek znovu navrhuje, aby se hlasovalo o pokračování schůze v sobotu 9. února od 10:00.

Senátoři s návrhem SOUHLASÍ v počtu: z přítomných 81 senátorů PRO návrh 63PROTI nikdo.

Poslanci s návrhem NESOUHLASÍ v počtu: z přítomných 200 poslanců PRO návrh 174PROTI nikdo.

19:55
19:55 - Tluchoř navrhuje jak volit, další marný pokus

Petr Tluchoř sepsal svůj předchozí návrh a znovu ho předložil před zákonodárce. O tajném způsobu hlasování se rozhoduje v následujících krocích: 1. návrh je přijat nadpolovičním souhlasem přítomných poslanců a nadpolovičním souhlasem přítomných senátorů, 2. nové hlasování, kdy je návrh příjat nadpoloviční většinou přítomných poslanců a senátorů, 3. přichází na řadu veřejná volba".

Podle Aleny Gajdůškové budou pouze jednat "třekrát o téže věci."

Senát s Tluchořovým návrhem SOUHLASÍ v počtu: z přítomných 81 senátorů PRO návrh 57PROTI bylo 20.

Poslanci s návrhem také NESOUHLASÍ v počtu: z přítomných 200 poslanců PRO návrh 97PROTI bylo 75.

Ani další možnost jak z procedurálního patu tak před komorami neprošla.

Tluchoř poděkoval senátorům a 97 poslancům za podporu. "To je ten nový politický styl, co stmeluje a ne rozděluje," což vyvolalo poměrně velký potlesk.

20:04
20:04 - Hlasování o tajné volbě

Miloslav Vlček dává hlasovat o tajné volbě, což je varianta, kterou šéf sněmovny oznámil již ráno. "Pokud tajná volba u obou komor neprojde měla by automaticky přijít volby veřejná," prohlásil Vlček před více než 10 hodinami.

Senát s návrhem na tajnou volbu SOUHLASÍ v počtu: z přítomných 81 senátorů PRO návrh 52PROTI bylo 21.

Poslanci s návrhem také NESOUHLASÍ v počtu: z přítomných 200 poslanců PRO návrh 93PROTI bylo 101.

VLČEK: BEZ DALŠÍHO HLASOVÁNÍ SE BUDE VOLIT VEŘEJNĚ

20:09
20:10 - ČSSD se dočkala veřejné volby
Po desetihodinovém únavném martyriu se nakonec zákonodárci dostali k hlavnímu úkolu společné schůze Senátu a Poslanecké sněmovny. Sociální demokracii se tak podařilo dosáhnout svého cíle, že o novém prezidentovi se bude volit veřejně. Nyní mají zákonodárci zhruba 45 minut na první kolo volby. Více nemají šanci stihnout.
Veřejná volba probíhá tak, že hlasují poslanci a senátoři zvednutím ruky ze svého místa a o každém kandidátovi zvlášť a jejich jména jdou podle abecedy.
20:30
20:30 - Sčítání hlasů
Vlček přerušil na 10 minut jednání, aby mohly být sečteny hlasy senátorek, poslankyň, senátorů a poslanců. Pak budeme znát výsledek prvního kola veřejné volby.
20:40
20:40 - Senát zvolil Klause, sněmovna Švejnara
Hlasuje se první kolo veřejné volby.
Prezidentskému kandidátovi Václavu Klausovi z celkového počtu 81 senátorů a 200 poslanců dalo svůj hlas 92 ve sněmovně proti 103, v Senátu pro 47, proti 22
Prezidentskému kandidátovi Janu Švejnarovi dalo svůj hlas v Poslanecké sněmovně pro 106, proti 82, v Senátu pro bylo 32, proti 28.
Pokud by toto rozložení hlasů zůstalo až do třetí volby, tak by nebyl nikdo zvolen, blíže by o jeden hlas byl Václav Klaus, ale získal by jen 139 hlasů, proti 138 hlasům pro Jana Švejnara. 
20:45
20:45 - Druhé kolo veřejné volby
Po vyhlášení výsledků prvního kola, dal Miloslav Vlček hned hlasovat ve druhém kole volby prezidenta České republiky.
20:56
20:57 - Tluchoř: Třetí kolo ještě dnes, Hašek je proti
Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř navrhl hlasovat o uskutečnění třetí volby ještě dnes. To vzápětí předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek "poslal k ledu", který uvedl, že je po 21:00 a schůze končí a není možné hlasovat. Ze sálu se ozval pískot.
21:01
21:01 - Paroubek taktizuje
Šéf ČSSD vysvětlil, proč má zájem na tom, aby se třetí kolo prezidentské volby odehrálo v sobotu. „Je potřeba zklidnit hru, zítra je taky den, zítra budeme mít prezidenta,“ uvedl Paroubek. Na otázku, zda hodlá čas využít k vyjednávání, zejména pak k vyjednávání s komunisty Paroubek odpověděl: „To se uvidí podle součtu, jestli Švejnar bude mít skutečně naději získat 141 hlasů, tak to KSČM bude reflektovat. Ale budeme s nimi určitě jednat.“
21:02
21:02 - Prezident ani ze druhé volby

Parlament dnes ani ve druhém kole budoucího prezidenta nezvolil. Podle informací ČTK nezískal ani Václav Klaus, ani Jan Švejnar dostatečný počet hlasů. Oba se znovu utkají ve třetím kole. Oficiálně ale nebyly výsledky druhého kola oznámeny, stane se tak po sobotním zahájení pokračujícího jednání Senátu a sněmovny.

21:05
21:05 - Tlak ODS v závěru jednání

Tlak ODS na to, aby se hlasovalo ještě v pátek i ve třetím kole, je logický. ODS má zjištěno, že nejméně dva z poslanců a senátorů, kteří se v prvním kole zdrželi hlasování, chtějí ve třetím kole dát hlas Václavu Klausovi.

Tomu by to přesně stačilo k obhájení prezidentského úřadu.

21:07
21:07 - Grebeníček si nepamatuje jak hlasoval
jindrich sidlo Miroslav Grebeníček (KSČM) na otázku zpravodajů HN, jak hlasoval v prvním a druhém kolem, řekl: "Víte, že už si ani napamatuji."

21:14
21:14 - Klaus má 142 hlasů

V druhém kole volby dostal Václav Klaus 142 hlasů poslanců a senátorů. To znamená, že kdyby hlasovali stejně i ve třetím kole, Klaus by se stal prezidentem.

Tolik hlasů nedostal ani při svém vítězství před pěti lety.

21:39
21:39 - Paroubek: Lehnout si určitě nepůjdu. Vlček si vedl dobře
Jiří Paroubek uvedl, že předseda sněmovny Miroslav Vlček (ČSSD) byl „pod velkým tlakem a ustál to“. Reagoval na fakt, že hlasování skončilo bez oznámení jeho výsledků, za což byl Vlček kritizován.
Dále zopakoval tvrzení, že Jan Švejnar je „morální vítěz. Na otázku, zda hodlá ještě v pátek večer začít s vyjednáváním, odpověděl: „Lehnout si určitě nepůjdu.“
To, že se ČSSD bude snažit přes noc získat hlasy pro Švejnara potvrdil i David Rath. „Pokud KSČM deklaruje, že se chce (ve třetím kole hlasování) zdržet, je třeba zasednout jednacímu stolu,“ řekl Rath.
Zelené ještě v pátek čeká zasedání poslaneckého klubu. ODS bude jednat v sobotu v 9 hodin.
22:00
22:00 - Pokračování v sobotu

Vážení čtenáři, děkujeme za vaši přízeň.

Hodinu po konci jednání obou komor Parlamentu ČR končí i náš on-line přenos z prezidentské volby. Ta nabídla maratón jednání o procedurálním řešení volby, aby v závěru vyvrcholila veřejnou volbou. 

Při ní proběhla dvě kola, přičemž ale nebyly vyhlášeny výsledky druhého kola. Podle výsledků kola prvního nevyhrál ani jeden z kandidátů, když podle očekávání Klause volil Senát, Švejnara sněmovna.

On-line přenos bude na stránkách iHNed.cz i v sobotu 9.2., přičemž zákonodárci se znovu sejdou k hlasování o volbě hlavy státu v 10:00 hodin.