klaus-svejnar-192-128.jpgJak se bude volit prezident? Měsíce se politické strany dohadovaly na tom, koho zvolit, ale na tuhle zdánlivě prostou otázkou neznaly odpověď ani včera pozdě večer, pár hodin před zahájením volby.

Celá volba prezidenta je tak ve vážném ohrožení. Hlavní problém je v tom, že ODS je pro tajnou volbu, ale ostatní strany mluví od začátku týdne o volbě veřejné. A protože má ODS většinu v Senátu, může se stát, že bude chtít dnes ráno jedna komora parlamentu hlasovat jinak než druhá. Politici si nejsou jistí, jestli to je možné a řešení sporu se zdálo být včera večer v nedohlednu.

Pro ODS je tajná volba výhodnější, Václav Klaus by tak mohl dostat hlasy i od volitelů, kteří by ho jinak otevřeně nepodpořili.

Klíčoví komunisté

Strany a parlamentní orgány jednaly po celý včerejší den. Vedení ODS nejdřív ráno oznámilo, že z tajné volby rozhodně neustoupí.

Čekalo se na lidovce. Někteří z nich ještě ráno naznačovali, že by nakonec přece jen na tajnou volbu přistoupili. Odpoledne ale potvrdili, že chtějí hlasovat veřejně. »Předsednictvo nehodlá měnit usnesení celostátního výboru o veřejné volbě. Trváme na tom, že to usnesení bylo správné,« uvedl po jednání KDU-ČSL šéf strany Jiří Čunek.

Muselo se počkat na večerní jednání komunistů. Ti mají ve sněmovně nezanedbatelný počet poslanců a kdyby přistoupili na tajnou volbu, společně s ODS by porazili blok stran, které chtějí volbu veřejnou. Včera před devátou večer se ale vedení KSČM rozhodlo, že tajnou volbu nepřipustí.

Nejde o závazné usnesení, ale naprostá většina komunistických poslanců se během jednání přihlásila k tomu, že doporučení poslechne. Pouze poslanci Miroslav Grebeníček a Václav Exner byli pro tajnou volbu a stále váhají, jak se zachovat.

Rozhodnutí KSČM v podstatě znamená, že větší část sněmovny chce veřejnou volbu a větší část Senátu volbu tajnou. Celý konflikt začaly včera pozdě večer řešit na společné schůzi volební komise obou parlamentních komor s předsedy všech politických klubů.

Výsledek jednání nebyl do uzávěrky tohoto vydání znám. O formě hlasování se ale tak jako tak definitivně rozhodne až dnes, bezprostředně před samotnou volbou hlavy státu.

Je možné, že se bude ještě dnes jednat o několika variantách. Včera, během celodenního emotivního vyjednávání, se jich objevilo hned několik. Některé byly dost neobvyklé.

Kreativní Severa

Šéf lidoveckých poslanců Pavel Severa například vymyslel, že by se volilo sice tajně, nicméně každá strana by házela lístky do své vlastní urny.

»Obávám se, že takový nápad n jednací řád neumožňuje,« reagoval za ODS Tluchoř.

Šéf poslanců ČSSD Michal Hašek označil Severův nápad za směšný.

Předseda socialistů Jiří Paroubek zase přišel s tím, že by se mohl problém vyřešit urychleným zavedením přímé volby prezidenta. Na to ani nikdo vážně nezareagoval.

S dalším návrhem, jak odblokovat situaci přišel odpoledne Tluchoř. Podle něj by zákonodárci mohli o způsobu volby rozhodovat tajně. ODS v tom viděla šanci na protlačení tajné volby.

»Proti tomu nic nemám,« řekl včera večer předseda lidovců Jiří Čunek. Proti jsou ale zelení i ČSSD.

 

Čtěte v pátečních Hospodářských novinách