special-volba-hrad-online-530.jpg

On-line reportáž z prvního dne naleznete ZDE

Sledovali jsme online

 
9.2.2008 09:00 | 9:00 - Jak to bylo v pátek se sčítáním?
Dnes v 10:00 má odstartovat pokračování volby prezidenta České republiky v reprezentačních prostorách Španělského sálu.
První den byl plný procedurálních obstrukcí, poslanci a senátoři hledali deset hodin způsob, jak volit hlavu státu. První dvě kola volby se odehrála až večer po 20. hodině, v době, kdy bylo jasné, že schůze zákonodárců musí skončit do 21:00.
První kolo podle očekávání nepřineslo vítězství ani jednoho z kandidátů, když Václava Klause zvolil Senát a Jana Švejnara zase sněmovna. Výsledky druhého kola nebyly kvůli konci schůze oficiálně vyhlášeny, ale podle informací médií ani tentokrát nebyla hlava státu zvolena. Neoficiální výsledky hovoří o vítězství Václava Klause nad Janem Švejnarem v poměru 142 ku 135 hlasům, což dává do případného třetího kola větší šance na znovuzvolení Václavu Klausovi.
Podle některých informací ze sobotního rána však výsledky nesedí - podle jednoho zdroje dostal Švejnar 134 hlasů, podle druhého dokonce Václav Klaus získal v druhém kole jen 140 hlasů! 
V kuloárech Španělského sálu se už mluví o tom, že sociální demokraté budou chtít zpochybint celý páteční průběh kvůli procedurálním nejasnostem. 

On-line reportáž z prvního dne volby můžete nalézt ZDE

9.2.2008 09:46 | 9:46 - Dohady kolem počtu hlasů
Předseda sněmovny Vlček v rozhovoru pro ČT odmítá potvrdit, jak dopadlo druhé kolo. Stále pravděpodobnější se ukazuje, že při sčítání hlasů se stala chyba: součet poslaneckých hlasů z druhého kola činí 202, tedy o dva více, než je ve sněmovně poslanců.
9.2.2008 09:50 | 9:50 - ČSSD zpochybňuje hlasování
jindrich sidlo

Jiří Paroubek v rozhovoru pro zpravodaje HN prohlásil, že "výsledky druhého kola jsou zfalšované". ČSSD bude žádat takový postup, aby se ve třetím kole nemohla situace opakovat.

9.2.2008 09:52 | 9:52 - Výsledky mohly být podle Paroubka zfalšované
jindrich sidlo

Na otázku, zda by výsledky včerejšího hlasování mohly být zfalšovány, odpověděl Jiří Paroubek ano. "Mohlo by to být pokračování Kubiceho zprávy," dodal.

9.2.2008 09:59 | 9:59 - Paroubek zpochybnil včerejší volbu

Paroubek v České televizi včerejší volbu znovu zpochybnil. Tvrdí, že Klausovi byly neoprávněně připsány dva hlasy navíc.

"Dnes chceme volit za každou cenu, hlasů pro Václava Klause máme dost, hlavně chceme volit dnes," řekl poslanec Marek Benda (ODS) v reakci na zprávy, že se Sociální demokraté chystají volbu blokovat.

9.2.2008 10:00 | 10:00 - Paroubek: Vlček včera řídil schůzi správně
Jiří Paroubek také v ČT řekl, že souhlasí se způsobem, kterým předseda sněmovny Miloslav Vlček (CSSD) včera scůzi vedl. "Bylo to dobře zvládnuté," řekl Paroubek.
9.2.2008 10:02 | 10:02 - Švejnar věří, že ve třetím kole zvítězí

"Na dnešek jsem se vyspal výborně, věřím, že ve třetím kole zvítězím. Po včerejšku se ukazuje, že to, co se tu děje, je třeba brát s trochu s nadhledem," řekl prezidentský kandidát Jan Švejnar.

9.2.2008 10:08 | 10:08 - Ověřovatelé kompletní

Senátoři a poslanci zvolili nového ověřovatele, který bdí nad průběhem sčítání. Místo nepřítomného senátora Bartáka jím bude senátor Slavotínek

9.2.2008 10:11 | 10:11 - Senátor Barták chybí

Není tu senátor Barták, včerejší ověřovatel. Dopředu prý avizoval, že pokud nebude volba tajná, odjede. Barták neprozradil, koho chce volit a tak není jisté, komu dnes případně bude chybět hlas.

9.2.2008 10:13 | 10:13 - Ani druhé kolo nepřineslo prezidenta

Oficiální výsledky druhého kola zní: Václav Klaus získal v druhém kole 142 hlasů (94 poslanců a 48 senátorů), Jan Švejnar 135 (104+31). Předsedající schůze Vlček po oznámení těchto čísel přerušil schůzi na šedesát minut.

9.2.2008 10:18 | 10:18 - Komunisté se zdrží hlasování

Komunisté se ve třetím kole zdrží hlasování, řekl HN místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Pokud by se skutečně zdrželi hlasování, Jan Švejnar by byl ze hry. Václav Klaus by však pravděpodobně také nebyl zvolen.

9.2.2008 10:23 | 10:23 - Paroubek: Jde o to, aby nevyhrál Klaus v prvé volbě
jindrich sidlo

"Teď jde primárně o to, aby v prvé volbě nevyhrál Václav Klaus. V druhé volbě na 99 procent znovu podpoříme Jana Švejnara," uvedl pro HN Jiří Paroubek.

9.2.2008 10:30 | 10:30 - ČSSD včerejší volbu nezpochybní

Sociální demokraté se nakonec rozhodli, že nebudou zpochybňovat výsledek pátečního druhého kola prezidentské volby. Novinářům to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Socialisté ale podle něj budou trvat na tom, aby bylo dnešní třetí kolo zorganizováno tak, aby bylo zcela jasné, jak kdo hlasoval.

9.2.2008 10:32 | 10:32 - Senátor Karel Barták je v nemocnici

Podle České televize je nezávislý senátor Karel Barták v nemocnici se srdeční příhodou. Podle ČT Barták deklaroval, že bude volit Václava Klause. Tomu by tedy chyběl hlas.

9.2.2008 10:36 | 10:36 - Zničené archy z 2. kola
jindrich sidlo

Listiny, na které skrutátorky zaznamenávaly výsledky druhého kola, byly už v pátek zničeny. Volební komise promýšlí způsob, jak ve třetím kole zajistit, aby záznamy o hlasování byly zachovány.

9.2.2008 10:43 | 10:43 - Lidovci jsou zklamaní, podpoří zřejmě Klause

"To, že se většina zákonodárců KDU-ČSL kloní ke Klausovi, je podle mého názoru velká politická chyba. Podle reakcí členské základny ze zlínského regionu si většina členů zvolení Václava Klause nepřeje," řekl HN lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.

9.2.2008 10:52 | 10:52 - Komunisté se zdrží hlasování. Paroubek je proti

"Budeme se snažit vyvolat druhou volbu, rozhodli jsme se pro jasné ne pro Václava Klause. Nechceme ale volit ani Jana Švejnara. Je to bezpochyby riskantní taktika, to ano," řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš v ČT.
Podle informací HN se předseda poslaneckého klubu ČSSD Hašek nad ránem pokusil kontaktovat poslance KSČM a jednat s nimi o společném postupu, ti to však odmítli.
Podle Dolejše KSČM ukázala, že dokáže postupovat jednotně. "Druhá volba by měla být o nových jménech, aby byl větší výběr, jména ale ještě neodtajníme, mezi jmény je i jedna žena, všichni kandidáti jsou nadstraničtí," dodal Dolejš.
Paroubek však obratem vzkázal komunistům, že jejich případného kandidáta nepodpoří. V případné druhé volbě by sociální demokraté znovu volili Jana Švejnara.

9.2.2008 10:58 | 10:58 - Paroubek: budeme hlasování kontrolovat

Podle Jiřího Paroubka a Davida Ratha v tuto chvíli jedná volební komise. Podle nich by hlasování mělo být přehlednější a lépe zabezpečené, aby nedošlo k chybě. Údajně by měla existovat speciální tabla, do kterých by se přesně zaznamenávalo, kdo jakým způsobem hlasoval.
Sociální demokraté také budou hlasování podrobně kontrolovat. "Máme povinnost kontrolovat lidi kolem sebe, problematický je především segment kolem mě," řekl Paroubek.
"Máme také svoje lidi v sektoru pro hosty, i ti budou hlasování kontrolovat," dodal Paroubek.

9.2.2008 11:06 | 11:06 - Senátorka Juřenčáková dostala výhružnou SMS

Nezávislá senátorka Jana Juřenčáková řekla zpravodajům HN, že dostala výhružnou SMS. Senátorka údajně neměla žaludek na to, aby zpravodajům řekla její přesné znění. Neznámý pisatel se jí zeptal: "Kolik dostala za toho Klause" a navíc jí napsal: "Zdechni mrcho."
Senátorka neví, kdo jí zprávu poslal, na číslo zkoušela volat, ale nikdo telefon nezvedal. V České televizi řekla, že neví, proč SMS přišla. To, že bude volit Klause, říkala dopředu.
Juřenčáková v České televizi také řekla, že se včera ve Španělském sále setkala s pražským primátorem Pavlem Bémem, který se jí omluvil za předchozí spory, které mezi nimi byly.

9.2.2008 11:11 | 11:11 - Hlasy se budou zaznamenávat do mapy

Podle informací HN se při třetím kole budou hlasy zákonodárců zaznamenávat do speciální "mapičky". Skrutátoři budou zaškrtávat, kdo jak hlasoval. Mapy budou ihned po sečtení hlasů skartovány, nebude tedy žádný záznam o hlasování.

9.2.2008 11:14 | 11:14 - Sociální demokraté chtějí diskuzi o volbě

Sociální demokraté se pokusí prosadit, aby každý volitel mohl hlasovat jen pro jednoho kandidáta. Podle zákona totiž mohou hlasovat klidně pro oba.

9.2.2008 11:29 | 11:29 - Kolaps poslance ovlivní volbu

Poslanec ČSSD Evžen Snitilý zkolaboval, ošetřují ho lékaři. Podle informací HN ho do nemocnice odvezla sanitka. Pokud by nebyl schopen hlasovat, ke zvolení prezidenta by stačilo 140 hlasů. Sociální demokraté požadují po ODS, aby poslance vypárovala (tedy aby se jeden z volitelů ODS neúčastnil hlasování).
Podle zatím nepotvrzených informací na to ODS nepřistoupí. To řekl v České televizi i místopředseda ODS Pavel Bém.

9.2.2008 11:34 | 11:34 - Pavel Bém: ODS chybí jeden hlas

Pavel Bém řekl v rozhovoru pro ČT, že Klausovi chybí jeden hlas. "Jako první místopředseda ODS mám také odpovědnost, jsem jeden z vyjednavačů," zdůvodnil svou přítomnost na Hradě Bém. Není poslanec ani senátor a sám tedy nevolí.
"Jednali jsme celou noc, Václav Klauspodporu 140 senátorů a poslanců, to zatím nestačí," přiznal Bém. Podle něj je volba prezidenta klíčovou událostí. ODS teď hledá chybějící jeden hlas.
Bém nechtěl říct, jak to s hlasy pro Klause vypadá. "To v tuhle chvíli nemohu říct," řekl Bém. Podle něj jsou stále ve hře především hlasy lidovců. "ODS je teď naprosto jednotná a koncentrovaná, děláme všechno pro znovuzvolení Václava Klause," řekl Bém. Přiznal, že v ODS panuje nervozita a naštvanost kvůli včerejšímu průběhu.
Bém také nesouhlasí s veřejnou volbou. "Máme signály, že docházelo k nátlakům, výhružná SMS senátorce Juřenčákové je jedním z nich, proto nesouhlasíme s veřejnou volbou," řekl Bém.
Paroubek podle něj dnes sám zpochybňuje způsob volby, který navrhl. "Věřím, že veřejná volba do budoucna nebude, na základě těchto zkušeností," dodal Bém.

9.2.2008 11:42 | 11:42 - Snítilý možná čelil velkému tlaku

Podle České televize se Snitilý při včerejším hlasování zdržel. Byl tedy pravděpodobně pod velkým tlakem.
"Musím odmítnout, že bychom na něj nějak tlačili, je to kolega a kamarád, neměl problém za mnou přijít s jakoukoli věcí," popřel jakékoli nátlaky předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek. Hašek také znovu připomněl, že sociální demokraté chtějí Snitilého vypárovat.
Senátor Karel Barták, který je také v nemocnici, podle Haška jejich poslance Snitilého nevypároval. Není to člen ODS.

9.2.2008 11:46 | 11:46 - Podle lidovců ODS nebude chtít Snitilého vypárovat

"Neručím za to, že k tomu bude ochota, především kvůli atmosféře," řekl v ČT lidovec Pavel Severa k případnému vypárování Snítilého někým z ODS. Vzpomínal také na to, že v několika případech nebyla k podobným věcem ochota.

9.2.2008 11:51 | 11:51 - Snitilého nevypárujeme, už jsme ztratili Bartáka, řekl Langer

"Viděl jsem ho, mluvil jsem s ním a jako lékař můžu říct, že se jeho zdravotní stav nijak nezhoršil ani nezlepšil," řekl HN Ivan Langer (ODS) po té, co sanitka odvezla sociálního demokrata Snitilého. Zároveň prohodil: "Pozdravujte Paroubka."
"Síly jsou vyrovnány. Chybí senátor Barták, to je člen koalice, který deklaroval, že bude volit Václava Klause," dodal Langer s tím, že není třeba Snitilého vypárovat.
"Prosím sociální demokraty, aby neprodlužovali tohle trapné divadlo," dodal Langer v ČT.

9.2.2008 11:59 | 11:59 - Senátor Josef Kalbáč je nezvěstný

Lidovci nemohou najít svého senátora Josefa Kalbáče. Nikdo neví, jestli odešel, nebo je někde na Hradě. V kuloárech tak panuje obava, že by Klausovi chyběl další hlas. "Je pravda, že nevíme, kde je. Na té poslední schůzi skutečně nebyl," řekl HN lidovecký poslanec Tomáš Kvapil.

9.2.2008 12:08 | 12:08 - Volební komise bude více kontrolovat

Volební komise se dohodla, že bude hlasování více kontrolovat. S každou skrutátorkou bude hlasy sčítat i člen volební komise. Podle informací HN si komise slibuje, že tímto způsobem zamezí zmatkům, které provázely včerejší druhé kolo. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka dostal Václav Klaus neoprávněně dva hlasy navíc. Fakt je, že k těmto dvěma hlasům ve sněmovně (místo 92 jako v prvním kole dostal Klaus ve druhém kole 94 hlasů) se ještě nikdo k těmto hlasům nepřihlásil.

9.2.2008 12:14 | 12:12 - Další přestávka, volitelé obědvají

Předseda sněmovny Vlček opět přerušil schůzi obou komor, tentokráte do 13:00. Poslanci a senátoři využívají pauzu na oběd.

9.2.2008 12:36 | 12:36 - Kalbáč odjel domů pro léky, jeho návrat je nejistý

Lidovecký mluvčí Martin Horálek právě v ČT řekl, že senátoru Josefu Kalbáčovi, o jehož "zmizení" z Hradu se hovořilo, se udělalo nevolno. "Musel odjet domů a vzít si léky," řekl mluvčí. "Doufám, že pan senátor bude schopen se sem do volby vrátit," dodal. S jistotou to ale neví. O Kalbáčovi se hovoří jako o voliteli Václava Klause.

9.2.2008 12:42 | 12:42 - Švejnar: Je důležité, aby volba byla férová

Kandidát Jan Švejnar se soustředí na volbu a má pochopení pro časové prodlevy. "Jsem zaměřený na svou kandidaturu. Musíme se ubezpečit o tom, aby volba byla jasná, demokratická a čestná. Je to velmi těsný souboj a je potřeba, abychom měli jistotu, že vítězství nebo prohra byly férové. Jen v tom případě to případný poražený přijme. Proto se to protahuje, je důležité, aby se strany dohodly," řekl ČT Švejnar.
"Je to neobvykle dlouhé, zatím všichni postupují podle pravidel. Je to prezidentská volba, nemohli jsme očekávat, že to bude jednoduché," dodal.

9.2.2008 12:46 | 12:46 - Paroubek: za kolapsem Snitilého stojí ODS

Předseda ČSSD Jiří Paroubek obvinil ODS z tlaku na jejich poslance Snitilého. Ten ráno zkolaboval a v tuto chvíli je v nemocnici.
"Požádali jsme ODS, aby vypárovála pana Snitilého, oni to neudělají," řekl ČT Paroubek. "Není pravda, že bych na pana Snitilého nějakým způsobem tlačil, tyhle informace šíří ODS a není to pravda, je to naopak, ODS vyvinula na našeho poslance velký nátlak," řekl Jiří Paroubek. Kameře České televize pak ukázal fotografii, na které Snitilý diskutuje s Ivanem Langrem a dalšími představiteli ODS. Několik poslanců Sociální demokracie údajně rozhovor slyšelo. Podrobnosti prý sdělí na briefingu vzápětí.

9.2.2008 13:02 | 13:02 - Přestávka na žádost ODS prodloužena

Předseda sněmovny Vlček prodloužil přestávku schůze obou komor, a to do 13:45 hodin. O pauzu požádala ODS kvůli jednání svého klubu.

9.2.2008 13:13 | 13:13 - Kolaps Snitilého: strany se navzájem obviňují

Jiří Paroubek obvinil ODS z tlaku na sociálního demokrata Evžena Snitilého. "Jsme přesto připraveni hlasovat ve třetím kole, naším cílem rozhodně není volbě zamezit," řekl v ČT Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Naše vedení bylo informováno o tom, co slyšeli naši poslanci z rozhovoru mezi naším poslancem Snitilým a Ivanem Langerem a Horníkovou a považujeme to za nátlak," dodal Sobotka.
Zpravodajům HN se podařilo zjistit, co měl na schůzce s Langerem a Horníkovou Snitilý říkat. K setkání mělo dojít dnes před 10. hodinou, krátce před tím, než Snitilý zkolaboval.
"Pan Snitilý jim řekl: Dobře, udělám to, jak chcete jasně," řekl zpravodajům HN poslanec Ivan Ohlídal. Langer na to měl podle dalšího poslance ČSSD Josefa Řiháka odpovědět: "Dobře, to vyřídíne."

9.2.2008 13:14 | 13:14 - Langer: Žádný nátlak jsem nevyvíjel

Langer se proti informacím ostře ohradil. "Myslíte si, že bych byl tak hloupý a vyvíjel nátlak na veřejném místě, kde to může kdokoli vidět? Je to trapné, obludné a je to špína. Je to snaha volbu ovlivnit. Pan Snitilý byl velmi vyčerpán, jak psychicky, tak fyzicky, ale domnívám se, že to byly následky tlaku ČSSD, omlouvám se všem a kategoricky protestuji," řekl Langer.
"Je to můj osobní přítel, je vyčerpán, snažila jsem se mu pomoci, nijak jsem na něj netlačila," řekla Zdeňka Horníková, která také se Snitilým mluvila a měla na něj podle ČSSD tlačit. Zpravodajům HN naznačila, že kolaps byl následkem nátlaku sociálních demokratů. "Pan Snitilý dlouhodobě říká, že Václav Klaus je dobrý prezident," dodala Horníková a popřela, že by Snitilý řekl větu: "Dobře, já to udělám."

9.2.2008 13:19 | 13:19 - SOUHRN: Ani po třech hodinách nezačalo třetí kolo

Na třetí kolo hlasování se dnes čeká už více než tři hodiny. Na Hradě chybějí kvůli zdravotním potížím tři volitelé. Senátor KDU-ČSL Josef Kalbáč a nezávislý senátor Karel Barták, o nichž se hovoří jako o volitelích Václava Klause, a poslanec ČSSD Evžen Snítilý, o jehož nejistém postoji ve včerejší volbě se spekulovalo, poslanci ČSSD ale tvrdí, že bezdůvodně.

9.2.2008 13:21 | 13:21 - Atmosféra je tu strašná, myslí si Němcová

Podle Miroslavy Němcové (ODS) je atmosféra na Hradě příšerná. "Je to tu tak strašné, že se bojím jít na chodbu a zepat se svých přátel ze sociální demokracie i na to, jak se vyspali, nebo že je dnes venku hezky," řekla Němcová HN.

9.2.2008 13:35 | 13:35 - Kalbáč volit nebude, Klaus přišel o hlas

Podle aktuální informace se senátor KDU-ČSL Josef Kalbáč dnesna Hradě neobjeví. Je převážen do nemocnice. Václav Klaus tak přišel o jeden hlas.

9.2.2008 13:38 | 13:38 - Nerozhodnutí nemají klid ani na toaletách

Nejmenovaná senátorka ČSSD řekla zpravodajce HN, že měla včera celý den zablokovaný telefon. Novinářům však telefony normálně fungovaly. "Je to ukázka tlaku," dodala senátorka.
Podle ní jsou vyjednavači ODS doslova "nalepení" na nerozhodnuté lidovce. "Chodí s nimi i na záchod," řekla senátorka.

9.2.2008 13:49 | 13:49 - Začalo třetí kolo volby

Konečně posun, začalo třetí kolo. "Účelem naší schůze je zvolit prezidenta. Počet přítomných senátorů a poslanců musí být stejný po celou dobu třetího kola," řekl předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Reagoval tak zřejmě na to, že několik volitelů chybí. Volba bude maximálně zabezpečena, všichni mohou být pouze ve speciálním vymezeném prostoru. Počítání hlasů trvá o mnoho déle, než včera. Skrutátorky pečlivěji kontrolují volitele, vše navíc sledují členové volební komise. Vypadá to na zmatky. Kolem jedné skrutátorky se při hlasování v senátu utvořil hlouček členů volební komise.

9.2.2008 14:04 | 14:04 - Právě se hlasuje

Podle toho, co zachytily mikrofony na stole předsedy sněmovny to vypadá, že v táboře ODS panuje uvolněnější atmosféra. Zdá se, že Mirek Topolánek dokonce vtipkuje. Právě hlasuje sněmovna, nedá se však přesně určit, kdo jak hlasuje. Komunisté se zřejmě skutečně nepřiklonili na stranu Václava Klause. Oba prezidenští kandidáti pečlivě sledují, kdo jak volí. Z jejich výrazů se však nedají odhadovat žádné emoce.

9.2.2008 14:08 | 14:08 - Jacques jasně zvedá ruku pro Švejnara

Sněmovna hlasuje o Janu Švejnarovi. Kateřina Jacques v první řadě zvedá ruku způsobem, který jasně nasvědčuje tomu, že ani trochu neváhá.

9.2.2008 14:13 | 14:13 - Komise sčítá hlasy

Volební komise bude hlasy sčítat 20 minut. Včera přitom stačily pouhé tři minuty. Vzhledem k přítomným volitelům je potřeba, aby k vítězství jeden z kandidátů dostal 140 hlasů.

9.2.2008 14:16 | 14:16 - Prezident zvolen nebyl

Podle zdrojů HN nebyl nikdo z kandidátů ve třetím kole zvolen prezidentem.

9.2.2008 14:17 | 14:17 - Chyběl jeden hlas

Podle zatím neoficiálních informací získal Václav Klaus 139 hlasů, Jan Švejnar jich získal 113. K vítězství přitom byla potřeba, aby jeden z kandidátů získal aspoň 140 hlasů.

9.2.2008 14:33 | 14:33 - Rath: Budeme dále podporovat Švejnara
jindrich sidlo

David Rath (ČSSD) řekl HN, že sociální demokracie bude i nadále podporovat Jana Švejnara.

 

 

 

9.2.2008 14:38 | 14:38 - Potvrzeno: Prezident zvolen nebyl

Předseda sněmovny Miloslav Vlček oficiálně potvrdil, že prezident zvolen nebyl. Oba kandidáti si při vyhlašování výsledků čísla pečlivě zapisovali. Ve výrazu Václava Klause bylo vidět zklamání, Jan Švejnar se tvářil spíše neutrálně.

9.2.2008 14:46 | 14:46 - Klaus zpochybnil veřejnou volbu

Václav Klaus zpochybnil důvod veřejné volby. "Volba je veřejná jen proto, aby předsedové strany mohli kontrolovat svoje ovečky. Ve všech volbách jsem měl více hlasů než můj konkurent, ale nestačilo to. Platí to pověstné "Jedeme dál," řekl krátce po zveřejnění výsledků Klaus.
Klaus může počítat s podporou ODS i nadále. "S Václavem Klausem půjdeme i do další volby, to je jasné," řekl předseda ODS Mirek Topolánek. "Naše projevy jasně ukázaly, že bojujeme za svého kandidáta, nikoli proti protikandidátovi. Další volby se nebojíme, jdeme do ní. Volba není jednoduchá, ale jdeme do ní s velkou důvěrou," řekl předseda vlády Mirek Topolánek v České televizi. Ohradil se také proti tomu, jak média informovala o volbě, speciálně vyčinil zpravodaji České televize Jakubovi Železnému.

9.2.2008 14:51 | 14:51 - ČSSD a zelení budou dál podporovat Švejnara

Podle Jiřího Paroubka jsou emoce při volbě zcela běžné. "Je normální, že dochází k emocionálním situacím, na tom není žádný problém. Tam, kde je takový systém volby, dochází k podobným situacím, například v italském parlamentu," řekl Jiří Paroubek. ČSSD bude podle dřívějších vyjádření i nadále podporovat Jana Švejnara. "Každý jiný kandidát by byl slabší," řekl HN Paroubek. Zároveň dodal, že i nadále bude trvat na veřejné volbě. "Jedině tak zabráníme spekulacím," řekl.
Švejnara budou v další volbě podporovat i zelení. "Stojíme pevně za Janem Švejnarem, musíme situaci vyhodnotit a dohodnout se na termínu další volby, pak určíme další strategii," komentoval další vývoj předseda zelených Martin Bursík. "Mělo by to být co nejdříve, ale zároveň musíme dát čas politickým stranám, aby mohly jednat a dohodnout strategii," dodal Bursík.

9.2.2008 15:02 | 15:02 - Švejnar poděkoval volitelům

Jan Švejnar je připraven a odhodlán jít do další volby. "Půjdu určitě do další volby, teď hlavně děkuji všem poslancům a senátorům, kteří mi dali hlas," řekl novinářům po vyhlášení výsledků Jan Švejnar.
"Situace byla velmi napjatá, doufám, že se všichni tři členové parlamentu, kteří mají zdravotní problémy, se brzy uzdraví," dodal Švejnar.

9.2.2008 15:04 | 15:04 - Prezidentská volba není součástí koaliční smlouvy

Kateřina Jacques (SZ) nesouhlasí s tím, že výsledek volby ovlivní fungování vládní koalice. "Není to součástí koaliční smlouvy," řekla zpravodajce HN Jacques.

9.2.2008 15:13 | 15:13 - Komunisté zatím neví, co budou dělat

Podle informací HN komunisté zatím nejsou rozhodnutí, jak se zachovají v druhé volbě. "To, zda podpoříme Jana Švejnara je předčasná otázka. Naše rozhodnutí nepodpořit platilo pro první volbu. Zatím tedy Jana Švejnara nevylučujeme," řekl HN komunista Pavel Kováčik.
"Komunisté nejsou hloupí, nejsou to žádní zabetonovaní dinosauři, nepřístupní změně, která povede ku prospěchu. To mluvím o okolnostech, že se třeba změní názor vedení, třeba na Jana Švejnara, ne na Václava Klause," dodal Kováčik.

9.2.2008 15:14 | 15:14 - Lidovci možná postaví vlastního kandidáta

Jiří Čunek řekl v rozhovoru pro HN, že lidovci uvažují o tom, že do druhé volby postaví svého vlastního kandidáta.

9.2.2008 15:16 | 15:16 - Lidovci chtějí volit tajně

Podle informací HN budou lidovci v příští volbě prosazovat tajnou volbu.

 

9.2.2008 15:21 | 15:21 - Bém: Nezvolení Klause je chyba vyjednávačů

Pražský primátor Pavel Bém považuje nezvolení Václava Klause za obrovskou chybu. "Je to chyba, za kterou nese odpovědnost každý, kdo byl vyjednavačem, nebo členem vyjednávacích týmu," řekl Bém. Na přímý dotaz, zda tím myslí i premiéra Mirka Topolánka odpověděl: "Viníci se jistě přihlásí."
Řekl, že cítí obrovské zklamání, protože očekával Klausovo zvolení hned v první volbě. Zároveň se ohradil proti včerejšímu vystoupení členů Strany zelených.

9.2.2008 15:22 | 15:22 - Komunisté možná nasadí Švejnara

Podle informací ČTK je Švejnar jedním z pětice možných kandidátů do další prezidentské volby. Agentuře to potvrdil místopředseda strany Jiří Dolejš.

9.2.2008 15:23 | 15:23 - Němcová: volba byla antidemokratická

Místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) řekla, že volba byla nedemokratická. "Výsledek byl vynucen chováním volitelů," řekla HN.

Související