petr-zelenka-192-128.jpgJednatřicetiletý Petr Zelenka byl uznán vinným ze sedmi vražd a několika pokusů o vraždu pacientů v havlíčkobrodské nemocnici. Za tento trestný čin mu Krajský soud v Hradci králové uložil výjimečný trest doživotí ve věznici se zvýšenou ostrahou a statisícové finanční náhrady. Zelenka se proti rozsudku na místě odvolal.

Obžalovaný údajně zabíjel tím, že pacientům ARO v havlíčkobrodské nemocnici od května do září 2006 podával heparin, lék na ředění krve.

Obhájce Jan Herout však od počátku namítá, že výše trestu je přehnaná. Podle něj je nejméně ve čtyřech případech sporné, zda příčinou smrti pacientů byl pouze heparin.

Bezprecedentní případ nemocničních vražd nemá v dějinách české kriminalistiky obdoby. Veřejnost šokoval tím, jak snadno mohl Zelenka v nemocnici vraždit a také to, že k odhalení došlo až po delší době.

             Doživotí v Česku
Podle českého právního řádu může soud obviněného odsoudit k doživotí když: Obžalovaný připravil o život nejméně dva a více lidí nebo zločin provedl zvlášť surovým a trýznivým způsobem ze zavrženíhodných pohnutek. Zároveň musí platit podmínka, že je pachatel nenapravitelný nebo uložení takového trestu vyžaduje účinná ochrana společnosti.

Podle posudku odborníků je Zelenka duševně zdravý a za své činy zodpovědný. Ze závěrů znaleckého posudku vyplývá, že motivem jeho jednání byla reakce na syndrom vyhoření a únavu z práce. Hrozí mu tak pětadvacet let vězení, nebo i doživotí.

Zelenka před soudem vypověděl, že nechtěl zabíjet, přiznal ale, že pacientům podával heparin, lék na snižování srážlivosti krve. "Potřeboval jsem akci, věděl jsem, že když podám heparin, přijde lékař a bude se něco dít," řekl v první den procesu.

Ve čtrvtek se Zelenka před soudem kál. "Nechtěl jsem nikomu ublížit. Nechtěl jsem mařit práci kolegů ani lékařů," řekl obžalovaný poté, co jeho advokát skončil obhajovací řeč.

Související