Český premiér potvrdil, že je pravděpodobné, že nutnost žádat o americké vízum padne pro Čechy do konce roku. Tímto krokem Česko rozšíří "exkluzivní" klub 27 států světa, které mají se Spojenými státy bezvízový styk. Podle všeho se však cestující i poté budou muset před cestou registrovat a není zatím upřesněno, zda registrace nebude nějak zpoplatěna. "I tam je prostor pro jednání vytvořen," dodal Topolánek.

Kvůli obavám z teroristů američané stále zpřísňují přístup cizinců na své území. Memorandum podle české vlády upravuje problematiku doprovodu v letadlech a repatriace občanů. Bez víza budou podle ní moci cestovat jen občané vlastnící strojově čitelný pas se speciálním čipem.

Zrušení víz lidem ušetří poměrně dost peněz. Nyní se za vystavení víza platí dva a půl tisíce korun. Po odpadnutí víz budou náklady jen asi čtyři sta korun za elektronický formulář. "Podobný systém mají Spojené státy například s Austrálií. Právě jím jsme se inspirovali. Poučili jsme se z jeho kladů a záporů a vytvořili elektronický systém ETA, ten by se měl začít testovat " řekl začátkem února na tiskové konferenci v Praze tajemník amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost Richard C. Barth.

Cestování do USA však nebude  tak bezstarostné, jak se na první pohled může zdát. Čechům sice odpadne zdlouhavé a drahé vyřizování víza, budou však muset respektovat přísná pravidla. Ještě než vyrazí na letiště, bude třeba vyplnit na internetu speciální dotazník a poslat ho do Ameriky. Do e-mailové schránky zájemce o cestu do USA by měla obratem dorazit odpověď, která mu cestu povolí. "Jedná se pouze o předběžný souhlas. Negarantuje to v žádném případě, že bude ten člověk vpuštěn do země," upozorňuje tajemník českého velvyslance v USA Daniel Nový.

Do USA bude třeba speciální pas

Hned, co v Americe vystoupíte z letadla, vás bude čekat pohovor a prohlídka u imigračního úředníka. Ten si vás vyfotí a sejme otisky prstů. A bude ho zajímat, kolik máte s sebou peněz, kde budete v USA bydlet a kdy hodláte zase odletět. Pokud se nebudete úředníkovi zamlouvat, může vás nejbližším letadlem poslat zpátky do Evropy bez udání důvodu a možnosti odvolání se.

Pro cestu do Ameriky budete potřebovat také nový pas se speciálním čipem, obsahujícím biometrická data a otisky prstů. Takové doklady se v Česku vydávají od roku 2006 a zaplatíte za něj šest set korun. Pas bude povinný i pro děti, a to včetně kojenců.
Související