topolanek01_192x128.jpgPremiér Mirek Topolánek čelí kvůli medaili pro Josefa Mašína trestnímu oznámení. Berounskému okresnímu státnímu zastupitelství ho dnes podal Jaroslav Brehovský. Podle něj se Topolánek oceněním bratrů Mašínů dopouští trestného činu.
"Myslím si, že schvalovat vraždu a loupežné přepadení není správné," řekl Brehovský.

Premiérskou medaili dnes Topolánek předá Mašínovi na půdě české ambasády ve Washingtonu.

Případ skupiny lidí kolem bratrů Ctirada a Josefa Mašínů, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce, dodnes vyvolává v české společnosti výrazné rozepře - někteří je považují za hrdiny, jiní za vrahy. Při jejich činnosti zemřelo šest lidí - dva policisté a pokladník v Československu a později tři východoněmečtí policisté.

Více k udělení premiérské medaile pro Josefa Mašína čtěte ZDE

Čestná plaketa předsedy vlády je vůbec prvním uznáním bratří Mašínů od jednoho z nejvyšších představitelů státu. Už několikrát byli navrženi na různá státní ocenění, nikdy je ale nedostali.

Rozhodnutí vyznamenat Mašína naráží i v koalici 

S vyznamenáním pro Josefa Mašína nesouhlasí opoziční ČSSD a KSČM. Komunistický šéf Vojtěch Filip například soudí, že oceněním Mašína kabinet Mirka Topolánka ztrácí legitimitu.

"Vrah nemá být oceněn, vrah je vrahem a vrahem zůstane," řekl Filip. Topolánek podle něj vyznamenáním pro Mašíny přispívá k vyvolávání nenávisti vůči komunistům a podrývá legitimitu své vlády. "Tato vláda tímto činem skončila. Ať vládne třeba do roku 2010, ale její legitimita tímto činem skončila," dodal předseda komunistů.

Topolánkův krok však zdaleka nekvitují ani všichni koaliční politici. "Přiznám se, že bych byl zdrženlivější, tak jako byli doposud prezidenti při posuzování těch návrhů na vyznamenání. Nemyslím si, že je úplně v pořádku lidi, kteří se násilně prostřílí, odměňovat, protože mnoho lidí také emigrovalo a nemuseli při tom zraňovat nevinné," prohlásil podle serveru Novinky poslanec vládní Strany zelených Přemysl Rabas.

Medaili by Mašínovi neudělili ani politici KDU-ČSL, jako jsou Ludvík Hovorka či místopředseda Senátu Petr Pithart.

masinove_bratri_48x48.jpgJOSEF MAŠÍN (narozen 8. března 1932) - Mladší z bratrů, který dostal jméno po otci, sdílel osud se starším sourozencem. Právě on zastřelil v srpnu 1952 pokladníka. Poté, co se dostal na Západ, sloužil stejně jako Ctirad v americké armádě. Po skončení vojenské služby nějaký čas žil a obchodoval v Německu v Kolíně nad Rýnem, oženil se a s manželkou Evou mají dvě dcery. V roce 1980 se rodina přestěhovala do Santa Barbary v Kalifornii. Ani on o svých činech nepochybuje. "Nezáleží mi na tom, jak mě v Čechách vnímají. Nic se mnou nedělá, jestli mě někdo nazývá hrdinou nebo vrahem... Lidé, kteří přišli o život při našich akcích, byli všichni bez výjimky ozbrojeni," řekl loni.