První místopředseda ODS Pavel Bém nevyloučil, že premiér a šéf ODS Mirek Topolánek ve sporu o ministerská křesla lidovcům a zeleným ustoupí. "Když si dva předsedové slabších stran dupnou, tak kvůli tomu pan Topolánek vládu nepoloží," sdělil pražský primátor během Štedrého dne. Obává se ale, že by to mohlo ohrozit úspěšné hlasování v Poslanecké sněmovně o důvěře kabinetu.


Bém již v minulách dnech kritizoval skutečnost, že by ODS neměla obsadit důležitá ministerstva jako je ministerstvo zahraniřních věcí, nebo, a to především, silové ministerstvo financí.


Bém by považoval za přijatelné, kdyby lidovci místo ministerstva financí přijali ministerstvo průmyslu a obchodu. Na obsazení ministerstva zahraničí by se měli shodnout šéfové ODS a Strany zelených spolu s kandidátem a prezidentem Václavem Klausem, dodal. Klaus ve čtvrtek jako jeden z důvodů nejmenování vlády uvedl to,že by Schwarzenberg mohl narušit křehké vztahy ČR se sousedním Rakousem. Pomyslným jablkem sváru zůstává jaderná elektrárna Temelín, která je rakouskou stranou dlouhodobě kritizována. Kníže Schwarzenberg disponuje v sousedním Rakousku rozsáhlým, převážně nemovitým, majetkem.


Schwarzenberga se dnes zastal exprezident Václav Havel. Nebude-li šéfem diplomacie utrpí tím podle něj dobrá pověst České republiky. Schwarzenberga považuje Havel za vhodného kandidáta i na prezidentský úřad.


"V případě zahraničních věcí je hrozně nevýhodné a rizikové pro zahraniční politiku České republiky vytvořit stav napětí mezi prezidentem a jeho kanceláří a ministerstvem zahraničí," argumentoval Bém. To podle něj zahraničně politickým vztahům nemůže přispět.


Nic na tom nemění ani to, že bude jakési nárazníkové pásmo v pozici místopředsedy vlády pro evropské záležitosti, které by toto hypotetické napětí mohlo odstínit, protože ho rozhodně neodstraní. To by měl zastávat dosavadní ministr zahraničí, rovněž jeden z bývalých spolupracovníků Václava Havla, Alexander Vondra.


Část členů ODS zpochybnilo už uzavřenou dohodu, podle níž by mělo ministerstvo financí připadnout lidovcům. Podle Béma by finance a ministerstvo místního rozvoje, které mají vést rovněž lidovci, koncentrovala obrovskou moc v rukou KDU-ČSL vůči regionům. "Já říkám, že je hrozně rizikové a pro ODS hrozně nevýhodné tyto dva rozhodující resorty v rukou lidovců nechat," uvedl.


Bém je přesvědčen, že státní finance si musí ODS ponechat proto, že ponese největší odpovědnost před voliči za reformy. Už parita vládních křesel, kdy jich ODS obsadí devět a lidovci se zelenými stejný počet, je podle něj obrovským ústupkem, když poměr poslaneckých mandátů je 81:19. Paritu ale zpochybňovat nechce.


Některým zejména krajským politikům ODS se nelíbilo ani to, že by měli lidovci řídit ministerstvo pro místní rozvoj. Z toho ale nakonec ustoupili. "Předseda politické strany má právo si vybrat takovou pozici, která odpovídá jeho zkušenostem a jeho představám. Já bych byl poslední, kdo by něco takového zpochybňoval," uvedl Bém.


Projekt vládní koalice musí brát podle Béma také ohled na konstruktivní poslance z opozičních stran, kteří jsou ochotni nový kabinet podpořit. ČSSD ale zpochybňuje, že existují. Faktem je, že poslanci ČSSD Michal Pohanka a Miloš Melčák opustili poslaneckou frakci. Melčák je přesvědčen, že by měla ČSSD odejít do opozice a umožnit ODS sestavit vládu.