"Již před vynesením prvního rozsudku se kancléř Jiří Weigl dohodl s kardinálem (Miloslavem Vlkem), že obě strany budou zcela respektovat rozhodnutí soudu. My jsme to udělali a v klidu jsme majetek předali, to znamená, že teď nepředpokládáme žádné problémy s tím, že se majetek opět předá nám," vysvětlil.


Od června loňského roku katedrálu z rozhodnutí pražského městského soudu, že památka patří církvi, spravovala Metropolitní kapitula sv. Víta; soudy o vlastnictví katedrály a přilehlých nemovitostí přitom trvají již přes 13 let. Nejvyšší soud však nyní zrušil předchozí rozsudky a případem se z jeho rozhodnutí opět bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 1. Vlastnictví katedrály podle Nejvyššího soudu přešlo nezpochybnitelně na stát nařízením o chráněné oblasti Pražského hradu a soudy nemohou účinek takové právní normy popírat.


"Nepřekvapilo nás to, protože jsme ten původní rozsudek nepokládali za kvalitní," komentoval rozhodnutí Nejvyššího soudu Hájek. Poté, co katedrálu převezme zpět od církve Správa Pražského hradu, již její návštěvníci nebudou muset platit zvláštní vstupné. "Se stoprocentní jistotou mohu říci, že vstupné v katedrále bude zrušeno," dodal mluvčí.


Katedrála bude podle Hájka vrácena pod správu státu v "krátkém časovém termínu". "My jako správci majetku státu musíme okamžitě jednat, protože si nemůžeme dovolit, aby došlo k nějakým majetkovým problémům," konstatoval. "Všechny objekty jsou nyní dokonale prověřeny z obou stran a mohou se snadno předat zase zpátky," míní Hájek.


Církev naopak zatím otázku případného předání katedrály státu nekomentuje. "Ani jsem neměl v rukou usnesení soudu. V tom případě přesně definovat, jaké budou další kroky bez toho, že člověk ví, jak vypadá rozhodnutí soudu, je velice obtížné," řekl ekonom pražské arcidiecéze Karel Štícha, odpovědný za správu majetku. "Dá se očekávat, že na začátku příštího týdne se k tomu nějak oficiálně vyjádříme," uvedl.


Žádné vyjádření k rozhodnutí soudu zatím údajně kvůli nedostatku bližších informací nechystá ani kardinál Vlk, řekla Kateřina Rózsová z tiskového střediska České biskupské konference.


Další postup církve rovněž nechtěl komentovat ani advokát Petr Zderčík, který Svatovítskou kapitolu ve sporu se státem zastupuje. Ani on prý dosud nový rozsudek nečetl. "Kroky, které podnikneme, si ještě budeme promýšlet podle obsahu toho rozsudku a jeho odůvodnění," řekl Zderčík, který však prý zatím o předání katedrály státu neuvažuje. "Metropolitní kapitula je nadále v katastru nemovitostí vedena jako vlastník," dodal.

Související