Nynější prezident Václav Klaus, který na konci měsíce oslaví čtvrté výročí svého zvolení, má podle politologů značné šance stát v čele země i ve druhém funkčním období. Klaus již několikrát řekl, že se chystá vstoupit i do dalšího prezidentského klání. Jeho soupeře si experti netroufají odhadnout.


Za minimálně nadějné považuje Klausovy vyhlídky na znovuzvolení politolog Daniel Kunštát. "Za předpokladu, že jeho kandidatura v příštích měsících nezpůsobí další rozkol v ODS, což je podle mě velmi málo pravděpodobné, tak jsou asi více než nadějné," řekl. Podle něj pro Klause hraje i jeho značná podpora veřejnosti. Zásadní význam velké podpory veřejnosti zdůrazňuje také politolog Bohumil Doležal. "To působí potíže při nominaci protikandidáta," soudí. Klause také považuje za "neobyčejně šikovného populistu".


V nedávném průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotila většina oslovených dosavadní působení Klause v úřadu převážně kladně. Drtivá většina respondentů si myslí, že dobře plní svou ústavní funkci, dbá o vážnost a důstojnost úřadu a také dobře reprezentuje zemi v zahraničí.


Poměrně velké šance dává Klausovi další odborník Tomáš Lebeda. "Je sice pravda, že v době sestavování vlády tak trochu poškozoval ODS, za rok už ale může být všechno jinak a může to být dávno zapomenuto," řekl.


Někteří poslanci ODS už veřejně přiznali, že Klausovo znovuzvolení není zdaleka jasnou věcí. Některým občanským demokratům se totiž nelíbí, jak prezident kritizoval Topolánkovu vládu. Z ODS se ozývají i hlasy, že v případě Klausova neúspěchu v prvním kole volby by se mohl stát "náhradním" adeptem nejsilnější strany nynější šéf Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Sobotka se nechal slyšet, že o své kandidatuře na Hrad by mohl uvažovat, ale až při další volbě za šest let.


Předseda ČSSD Jiří Paroubek v polovině ledna uvedl, že Klaus neprospěl České republice ani sociální demokracii, když jmenoval podruhé premiérem Topolánka. Prohlásil také, že nedoporučí sociálním demokratům, aby za rok podpořili Klausovo znovuzvolení na Hrad. Kritizoval v té souvislosti předsedu Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka z ČSSD, který prý nevyloučil, že by mohl Klausovi dát hlas. "Pan Vlček se tímto vyjádřením dopustil politické chyby, protože žádné stanovisko sociální demokracie v tomto směru zatím nebylo přijato," prohlásil Paroubek.


Exprezident Václav Havel v minulosti mluvil jako o vhodném kandidátovi například o prezidentce Sítě mateřských center v ČR Rut Kolínské. Doležalovi připadá takový návrh jako "podivínský vrtoch". "Nechci se jí dotknout, ale nikdo ji nezná," dodal.


V rozhovoru s ČTK Havel v prosinci uvedl, že by se podle něj měl stát příštím prezidentem Karel Schwarzenberg, nynější ministr zahraničí za Stranu zelených. Ani tuto možnost ale nepovažuje Doležal za šťastné řešení. Afroameričan už může v USA zastávat vysokou státní funkci, nemůže být ale ještě pořád prezidentem, uvedl. "Aristokraté u nás mají podobné postavení. To by veřejnost neskousla," dodal politolog.

Související