ČSSD nezaplatí částku 176 milionů korun, kterou po ní za své služby při soudu o pražský Lidový dům požaduje její bývalý advokát Zdeněk Altner. V televizi Nova to dnes řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Žádné peníze nikam posílat nebudeme, to je zřejmé," uvedl.


Altner ČSSD zastupoval ve sporu o její sídlo před sedmi lety; od té doby po ní vymáhá honorář za své služby. Dlužná částka podle něj ke konci loňského roku přesáhla spolu s úroky a sankcemi 19 miliard korun.


Paroubek Altnerovi podle dnešních Lidových novin zaslal osobní dopis, v němž vyjádřil ochotu k mimosoudnímu narovnání. Právník si ovšem stanovil podmínku - ČSSD mu musí do pondělí zaplatit 176 milionů korun. To však strana odmítá, neboť podle jejího názoru jsou Altnerovy nároky nepřiměřené a uzavřená smlouva je v rozporu s dobrými mravy.


Altner chce, aby strana do pondělí složila na účet jeho švýcarského advokáta částku, kterou mu zatím nepravomocně přiřkl soud. "Jistina tam je přes 18 milionů korun, ovšem za těch sedm let neplacení jde kvůli úrokům a penále o více než 176 milionů korun," dodal. Pokud peníze nepřijdou, bude považovat Paroubkovu nabídku za "účelovou obstrukci", přeruší jednání a nestáhne návrh na prohlášení konkurzu na ČSSD, který podal v lednu.


Altner považuje za "varovný signál" zprávy o možném sloučení české sociální demokracie se slovenskými socialisty, které ale zástupci ČSSD i slovenského Směru důrazně popřeli. ČSSD by podle těchto informací mohla do společné strany převést svůj majetek, a kdyby Altner u soudu s finančními nároky na ČSSD uspěl, narazil by na prázdnou schránku.


Altner vymáhá po ČSSD honorář ve výši 93 milionů korun. Podle smlouvy o zastupování činil deset procent vysouzeného majetku. Kvůli úrokům a sankcím částka denně narůstá o 8,5 milionu korun.

Související