04205.jpg Ke konci letošního února evidovaly obecní úřady přes 550.000 řidičů, kteří již získali alespoň jeden trestný bod za porušení dopravních předpisů. Podle ministerstva dopravy, které se statistikou přišlo, je to asi devět procent z celkového počtu v Česku registrovaných řidičů. „Nejčastější je překročení rychlosti v obci o méně než dvacet kilometrů v hodině a porušování povinnosti vyplývající ze zákazové nebo příkazové značky,“ sdělil iHNed.cz mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Bodový systém platí od 1. července 2006 v rámci nového zákona o provozu na pozemních komunikacích. Od té doby nasbíralo 12 bodů, které znamenají odebrání řidičského oprávnění , 6500 řidičů.

Nejvíce trestných bodů bylo uděleno v Praze – téměř 85 tisíc. Nejlepší vizitku má v tomto Karlovarsko, kde je bodovaných řidičů jen 18 tisíc. V přepočtu na řidiče registrované v jednotlivých krajích je ale podíl nejvyšší v Ústeckém kraji a nejnižší na Vysočině. Hanzelka připomíná: "Při pohledu do statistik je důležité si uvědomit, kolik je v regionu řidičů, nebo zda se jedná o transitní oblast."

Podle ministerstva dopravy je v Česku zhruba šest a půl milionu držitelů řidičského oprávnění. Aktivních řidičů je ale ve skutečnosti méně. „Je to zhruba pět milionu lidí,“ řekl Hanzelka s tím, že tento odhad je velice hrubý. Podle statistik je v Česku registrováno cirka pět milionů osobních automobilů. Z tohoto údaje vyplývá hrubý odhad, že na každého aktivního řidiče připadá jedno auto.

Dvanáct bodů, ani nemrknete

Případy, kdy řidiče nepotrestá na místě policejní hlídka, ale přestupek šoféra zachytí policejní kamera, jsou problematické. Může se totiž stát, že řidič předvolaný k vysvětlení jednoho přestupku, který zaznamenala policejní kamera, se domů vrátí třeba i bez řidičského průkazu.

Během několikaměsíčních průtahů mezi dobou od spáchání přestupku k pozvání na úřad totiž řidič může sbírat další bodované přestupky, aniž by o tom věděl. „Fakt, že nevidíte do seznamu přestupků, které na vás čekají na úřadě, vnímáme to jako problém. Žádný centrální náhled do databáze přestupků neexistuje,“ říká mluvčí ministerstva.

Vlastník řidičského oprávnění nemůže dostat body, o kterých by nevěděl. Ty mu úředník přidělí až na základě vysvětlujícího řízení, za předpokladu, že bude mít k dispozici dostatek průkazních materiálů. V praxi to ale člověku, který po cestě z práce domů pravidelně překračuje rychlost na měřeném úseku, nepomůže.

Pokud vám přijde předvolání na úřad k vysvětlení přestupku a máte tam více neprojednaných přestupků, za které ještě nemáte body, pak může nastat situace, že odjedete z úřadu se dvanácti trestnými body,“ uvedl Hanzelka, podle kterého se ale jedná spíše o výjimečné případy.

V současné době existuje jediná možnost kontroly stavu trestných bodů a tou je návštěva na obecním úřadě. Za patnáct korun zde úředníci vystavují takzvaný výpis z karty řidiče.