vondra_smile_192x128.jpgÚřad vlády dnes oficiálně vyhlásil veřejnou soutěž na výběr loga pro české předsednictví EU v první polovině roku 2009. Symbol má být jednoduchý, elegantní, moderní, originální i důvtipný. Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra se v této souvislosti na dnešní tiskové konferenci zmínil o nedávno zveřejněným logu pro olympijské hry v Londýně. "Rádi bychom dospěli k něčemu, co nebude předmětem tak vášnivých diskusí," řekl Vondra.

Zájemci mohou své náměty zasílat do konce října. Odborná komise v prvním kole vybere maximálně pět soutěžních návrhů, o vítězi definitivně rozhodne na přelomu letošního a příštího roku premiér. Vítěz obdrží 50.000 korun, dalších údajně 250.000 korun dostane za uzavření smlouvy o vypracování manuálu jednotného vizuálního stylu předsednictví ČR v Radě EU. Pětice postupujících návrhů z prvního kola bude honorována po pěti tisíci korunách. Náklady jsou podle tiskového mluvčího pro předsednictví ČR v Radě EU Ondřeje Karase ve srovnání s podobnými soutěžemi v zahraničí spíše nižší.

Výběrové řízení je otevřeno všem, kteří splní podmínky soutěže, zejména pak profesionálním grafikům a designerům nebo studentům těchto oborů. Detaily najdou zájemci na internetových adresách www.vlada.cz a www.euroskop.cz.

Logo je základem jednotné vizuální prezentace té země, která právě řídí chod sedmadvacítky. Objevuje se třeba na tiskovinách, pozvánkách či suvenýrech.

Vondra: Odvolání Kohouta je naprosto standardní krok

Vondra se na dnešní tiskové konferenci vyjadřoval také k informacím o předčasném odvolání českého velvyslance při EU Jana Kohouta (více čtěte zde). Podle Vondry je to "naprosto standardní krok." Jak pak dodal na dotaz iHNed.cz mluvčí Karas, bylo by naopak nestandardní, kdyby Kohout ve funkci pokračoval. "Je to obvyklá praxe, že diplomat tráví čtyři roky v Bruselu, a pak zase odjíždí domů," řekl Karas.

Vondra otázky kolem důvodu, proč Kohout ve funkci nebude pokračovat, přecházel opakováním slov, že je to naprosto standardní krok.

Opoziční ČSSD odvolání Kohouta, který je členem sociální demokracie, kritizuje. Tvrdí, že je to další z personálních čistek vládních politiků ve stylu "noci dlouhých nožů". "Není to politické rozhodnutí... Vyprší čtyři roky, provede se střídání," reagoval Vondra.

Schwarzenberg je s Kohoutem spokojen, změnu ale respektuje

schwarzenberg_karel_192x128.jpgS Kohoutem podle agentury ČTK během dnešního dne vyjádřil spokojenost ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Zároveň ale dodal, že jeho odvolání respektuje. "V zájmu lepší spolupráce mezi úřadem vlády a Stálým zastoupením ČR při EU v Bruselu se ministr zahraničí rozhodl respektovat názor premiéra Mirka Topolánka a vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry, kteří chtějí pro předsednictví ČR v Radě EU najít jiného kandidáta do čela úřadu," uvedl ministr ve svém prohlášení.

Na dotaz, kdo bude nástupce Kohouta, Vondra dnes řekl: "Ještě to není zcela doladěno, do konce léta se dozvíte odpověď."

Podle agentury ČTK v úvahách o Kohoutově nástupci nejčastěji padají jména vládního zmocněnce pro jednání o smlouvě EU Jiřího Šedivého či bývalého velvyslance ve Španělsku Martina Povejšila. Šedivého nicméně česká vláda prosazovala také na funkci náměstka generálního tajemníka NATO. Nějakou dobu byl ve hře i náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

Související