bouracka-d1-2008-192.jpg

Podívejte se na fotogalerii

Kvůli špatnému počasí vinou husté vánice havarovalo mezi 91. a 124. kilometrem dálnice v obou směrech 116 aut. Jde zřejmě o nejzávažnější dopravní kolaps v historii České republiky, díky kterému na D1 uvízlo na 20 tisíc lidí. Z nich bylo zraněno pouze 30 účastníků, z toho šest těžce, přivolaní záchranáři dokázali všechny zraněné dostat pomocí vrtulníků a sanitek dostat včas do nemocnic.

V koloně na dálnici D1 uvízl také autobus vězeňské služby, který převážel vězně z Brna do Světlé na Sázavou. „V autobuse bylo dvacet vězňů, v koloně se zastavil v deset hodin dopoledne a musel čekat zhruba dvě a půl hodiny než hasiči prostříhali svodidla, aby mohl pokračovat v jízdě. Šlo o standardní eskortu, nehrozilo žádné nebezpečí, vězni byli hlídáni. Pokud by se čas na čekání prodlužoval, byli jsme připraveni poslat tam další posily,“ řěkl Hospodářským novinám Robert Káča, mluvčí vězeňské správy.

Kvůli kolapsu byla během dne svolána pracovní skupina krizového štábu kraje, které se zúčastnil i ministr vnitra Ivan Langer. Ten dokonce jednu chvíli zvažoval požádat o pomoc armádu.Po celý den hasiči vyprošťují havarovaná vozidla, kvůli kterým rozebrali také část svodidel, aby dálnice mohla být opět zprovozněna. Na řešení kolapsu se podílelo zhruba 150 zasahujících osob.

PODÍVEJTE SE NA ČASOVÝ SLED DĚNÍ KOLEM KOLAPSU DÁLNICE D1 - ZDE

Podívejte se jak to na D1 ve čtvrtek vypadalo.

Na dálnici a postupem času i na některých objízdných trasách se utvořily kolony dlouhé desítky kilometrů, které na dlouhé hodiny uvěznily tisíce lidí. Posádky havarovaných vozů dostaly k dispozici autobus a mikrobus, kde mohou dostat k dispozici čaj, minerálky a deky proti chladnému počasí. Hasiči zřídili speciální telefonní linku 950 270 101 pro řidiče v kolonách, kteří mají problémy například s nedostatkem pohonných hmot, s nedostatkem tekutin nebo nějaké zdravotní problémy.

Podobnou nehodu historie České republiky nezná. „Na základě vyhodnocení nehodovosti to vypadá, že se jedná o nejzávažnější nehodu v historii silniční dopravy v Česku vůbec,“ řekla iHNed.cz Martina Vápeníková z Ředitelství silnic a dálnic.

Ve směru na Brno je od 19:00 dálnice v místě hromadné nehody na 100. km plně průjezdná v obou jízdních pruzích. Řidiči kvůli další havárii na 128. kilometru, na jejíž likvidaci se stále pracuje, sjíždějí na 119. kilometru ve Velkém Beranově a najíždí zpět na 134. kilometru u Měřína. 

Ve směru na Prahu je D1 stále neprůjezdná. Řidiči sjíždějí na 112. kilometru v Pávově u Jihlavy a na D1 se vracejí na 91. kilometru v Humpolci.

Odstraňování následků hromadné nehody v obou jízdních směrech bude podle mluvčí kraje Jitky Svatošové pokračovat minimálně celý pátek.

 

Hromadná doprava: autobusy stojí, vlaky jedou

Čtenářka: "Můj muž uvízl na D1 někde mezi Jihlavou a Humpolcem, jel do Prahy, volal, že je v hromadné bouračce, nestačil v 50 km/h ubrzdit auto, má poškozený přední nárazník a kapotu. Není zraněný a auto je pojízdné.
SMS od něj: „Kus prede mnou je to doslova srotak. "

Napište nám i Vy - ZDE

"Kolaps dálnice zasáhl přibližně 20 tisíc lidí," uvedl Vladimír Řepka, mluvčí ministersrva vnitra. České dráhy vyzvali cestují z Prahy do Brna, Olomouce nebo Ostravy, aby využili železniční spoje, které jezdí bez komplikací.

V kalamitě uvízly i autobusy s cestujícími. „Po poledni jsme museli odjezdy autobusů mezi Prahou a Brnem zastavit,“ řekla obchodní ředitelka autobusové dopravy Student Agency Kristýna Čermáková. „Pak jsme zkusili poslat jeden autobus po staré silnici, takže od dvou hodin autobusy opět jezdí po okreskách,“ dodává s tím, že autobusy, které vyrážely dopoledne, stále stojí v zácpě.

„Stojíme tu od půl jedenácté, tedy již čtyři hodiny,“ říká stevardka Karolína Oulehlová. Autobus podle ní během té doby popojel asi dvakrát padesát metrů. „V autobuse máme plno a lidé to berou už odevzdaně nebo i s humorem,“ popisuje situaci v autobuse. Kritizuje však, že je se řada řidičů osobních vozů snaží jezdit odstavným pruhem, čímž situaci ještě více komplikují.

„Auta sražená mezi dvěma kamiony připomínají kovošrot,“ řekl iHNed.cz účastník nehody Petr Hireš, jehož vůz skončil v řetězové bouračce mezi Jihlavou a Humpolcem ve směru na Prahu. „Lidé se shlukují do skupinek a povídají si spolu, všichni už to snášejí relativně dobře. Problém je ale mrazivé počasí,“ hodnotí situaci.

Mezi lidmi se projevuje solidárnost: Řidič traktoru pomáhá automobily vytáhnout z dálnice na přilehlou silnici pomocí tažného lana. „Dokonce sem přijel náklaďáček a jeho šofér rozdává lidem potraviny a pití,“ uvedl muž, kterého čeká několikahodinové čekání na policejní asistenci při odstraňování následků hromadné kolize.

 

Znovu se pojede nejdříve kolem 19. hodiny

Dálnice ve směru na Prahu již je ve směru na Prahu omezeně průjezdná. Policie ale veškeoru dopravu odklání, dokud nebudou vozy vyproštěny. Podle aktuálních informací by se D1 mohla "rozjet" kolem devatenácté hodiny, což potvrdil i hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil. Neprůjezdný zůstává úsek mezi Měřínem a Humpolcem. V nehodě zapojeno 116 vozidel, z toho 87 ve směru na Prahu. Teplota vzduchu se drží kolem bodu mrazu. Viditelnost i nadále snižují občasné sněhové přeháňky.

Ministr vnitra Ivana Langer v rpůběhu dne uvažoval o povolání armády. „Budeme se rozhodovat, jestli kapacity, které jsou nyní nasazeny, stačí,“ řekl Langer iHNed.cz při cestě na zasedání krizového štábu kraje Vysočina. „Zatím se na nás nikdo neobrátil, armáda je ale každopádně připravena zasáhnout,“ reagoval během odpoledne mluvčí ministryně obrany Andrej Čírtek. Armáda by měla lidem, kteří zůstali na dálnici, zajistit teplé oblečení, jídlo a případně i vyhřívaný stan. Možnost povolání armády nakonec kvůli dobrému fungování celého krizového štábu i záchranářů padla.

jihlava-humpolec-mapa.jpgNa místě se v průběhu dne zasahovaly 2 vrtulníky, zhruba 12 vozidel záchranné služby, 5 hasičských vozidel, autobus s potravinami pro postižené a týlový kontejner pro hasiče. Celkem se na vyprošťování podílí na 150 záchranářů. Šest osob bylo zraněno těžce na přes čtyřicet lehce.

Viníkem je počasí

K hromadným nehodám došlo ve sněhové bouři. Záchranáři museli použít vrtulníky, aby se k zraněným dostali. Nad krizovou situací převzalo během dne kontrolu ministerstvo vnitra. Meteorologové i nadále varují, že se v nejbližších hodinách mohou na dálnici i na ostatních vozovkách ve vyšších polohách tvořit další nebezpečné námrazy.

Policisté po celý den žádájí řidiče, aby na dálnici vůbec nevyjížděli, zejména kamióny nemají opouštět dálnici, neboť hrozí zablokování silnic nižších tříd. Většina z nich totiž není ošetřena a hrozí, že na nich kamionu uvíznou a zatarasí tak cestu osobním vozidlům.

Podívejte se jak vypadala hromadná nehoda před 2 týdny na stejném místě D1 u Humpolce

Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka před polednem uvedl, že se operační štáb ministerstva dopravy chystá vydat zákaz vjezdu všech kamionů na dálnici D1 v obou směrech. K tomuto kroku ale nakonec ministerstvo nesáhlo, protože se krizovému štábu podařilo omezit jízdu kamiónů tak, aby nedošlo k zablokování dopravních komunikací v celém kraji.

"Na objízdných trasách, které nejsou dimenzovány na takovou dopravu, se kolony pohybují pomalu, občas se kvůli kolizím zcela zacpou," řekl ČTK Roman Šabart z dispečinku zimní služby krajské správy a údržby silnic.

"Nejhorší je situace kolem 100. kilometru ve směru na Prahu, kde se srazilo zhruba 100 aut." uvedl hejtman v poledne pro ČT. Podle posledních informací bylo 6 lidí zraněno těžce a 17-18 lehce, nicméně podle Vystrčila již byli všichni přepraveni do nemocnic. "Záchranáři i přes obtížnou situaci svoji práci zatím zvládají dobře," dodal s následným apelem, aby lidé nevyjížděli.

U hromadných nehod zasahují hasičské sbory z Pelhřimova, Humpolce, Havlíčkova Brodu, Jihlavy i Zruče nad Sázavou.

Podle dálničních policistů z Velkého Beranova by měli řidiči sjíždět ve směru na Brno v Humpolci a na dálnici se vracet v Měříně, ve směru na Prahu sjíždět u Velkého Beranova na Jihlavu a na D1 se vracet v Humpolci.

NAPIŠTE NÁM: Máte někoho blízkého, kdo dnes vyjel na dálnici D1? Dostáváte od něj nějaké zprávy? Podělte se s ostatními čtenáři o informace, které z D1 dostáváte.


Nehoda na D1 hodinu po hodině

Dálnice D1 poblíž Humpolce cca 10.20. Ve sněhové vánici se na zledovatělé vozovce srážejí první auta. Nehoda se záhy mění v hromadnou havárii. První zprávy hovoří o několika desítkách nabouraných vozů.

Na počátku srážky byly zřejmě dva kamiony, jejichž řidiči nezvládli ve vánici jízdu a střetli se. Další srážky pak už byly dílem okamžiku. Nejvíce poničených aut bylo mezi 91. a 134. kilometrem v obou směrech.

V následujících minutách dochází k řetězovým srážkám i na dalších místech. Dálnice mezi 90. a 140. kilometrem je v obou směrech zcela neprůjezdná. K místu se blíží první záchranné vozy. Mají obrovský problém dostat se k zraněným a postiženým kvůli do sebe zakleslým vozům.

Na přibližně dvaceti metrech je kolem třiceti havarovaných rozbitých aut, vrtulníky přivážejí a vysazují záchranáře, několik sanitek je uvězněno v kolonách – popsal situace jeden ze svědků.

Zprávy hodinu před polednem říkají, že na dálnici v obou směrech stojí přes sto nabouraných aut. Mluví se o dvou těžce a devíti lehce zraněných. Sněží, teplota je na nule. Jeden ze svědků uvedl: „Stojím někde uprostřed toho šrotiště. Nevidím, kde to začíná a kde končí.“

Po jedenácté k místům nehod vyrazily hasičské sbory z Pelhřimova, Humpolce, Havlíčkova Brodu, Jihlavy i Zruče nad Sázavou. Hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil uvedl: Těžce zraněných je šest, lehce osmnáct. 

Nad dálnicí létají vrtulníky, které převážejí zraněné do nemocnic v Brně, Jihlavě a Třebíči. Před polednem první mrznoucí řidiči dostávají čaj od hasičů. Zasahují tu posádky patnácti sanitek a tří vrtulníků.

Kolem poledního stojí dálnice směrem na Brno již od 68 kilometru. Podle odhadů zůstalo v obou pruzích uvězněno na dvacet tisíc lidí. Většina z nich s vidinou, že na místě zůstanou až do večera. Kolony jsou dlouhé desítky kilometrů.

Třicet minut po poledni odletěl poslední vrtulník se zraněným. Ministr vnitra Ivan Langer zvažuje, zda na likvidaci havárie nenasadit armádu. Upřesňují se počty: 30 zraněných, z toho šest těžce. Jeden z účastníků srážky utrpěl těžké poranění hlavy, další měl rozdrcenou paži, třetí poranění hrudníku.

Nad situací převzalo kontrolu ministerstvo vnitra. Na místě zasahuje pět desítek profesionálních hasičů, policisté a záchranáři, situaci monitoruje policejní vrtulník. Jeho osádka hlasí 116 havarovaných aut, z toho 87 ve směru na Prahu. Některé odhady však uvádějí až 160 aut.

Operační štáb ministerstva dopravy chystá vydat zákaz vjezdu všech kamionů na dálnici D1 v obou směrech. Hejtman Vystrčil doufá, že všichni uvízlí řidiči mají plné nádrže a budou si moci až do večera topit.

Na likvidaci nehody se podílí na 150 lidí. Hodinu po poledni se podařilo vyprostit prvních dvacet aut, záchranáři se postupně prokousávají k ohnisku nehody.

Řidiči postávají v hloučcích a čekají, až sem k nim dostanou záchranáři. Někteří už vypnuli motory, aby jim nedošel benzín či nafta. Někteří s povděkem berou za vděk pár litry pohonných hmot, které jim na požádání přivážejí hasiči.

Jihlava dvě hodiny po poledni zažívá totální dopravní kolaps. Záchranáři odtahují nabouraná vozidla na záchytné parkoviště u Humpolce. Na místo přilétá ministr vnitra Ivan Langer.

Kolem třetí odpoledne ministr Langer oznamuje, že nasazení armády nebude nutné. Zákaz kamionů na D1 nemusel být vydán, jejich řidiči se podle ministerstva dopravy chovali ukázněně.

D1 směrem na Prahu se podařilo částečně uvolnit. Řidiči stojící směrem na Brno od záchranářů dostávají čaj, minerálky a deky. Všechny objízdné trasy jsou přetíženy na maximum, auta se jimi jen plazí, silničáři se je snaží udržovat v maximálně sjízdném stavu.

Hasiči zřídili speciální linku pro řidiče v kolonách, kteří mají problémy například s nedostatkem pohonných hmot, s nedostatkem tekutin nebo nějaké zdravotní problémy. Řidiči mohou volat na telefonní číslo 950 270 101. Operační důstojník situaci vyhodnotí a případně pro řidiče zařídí pomoc.

Související