ksm-demonstrace-192-128.jpgKomunistický svaz mládeže (KSM) pořádá o víkendu v Praze sjezd. Mladí komunisté se scházejí i přesto, že soud ve středu potvrdil rozhodnutí ministerstva vnitra, které KSM zrušilo kvůli jeho údajně protiústavním postojům.

Ministerstvo vnitra rozpustilo KSM v říjnu 2006 kvůli programu, v němž svaz například uváděl, že se bude snažit o odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským. Představitelé svazu pak rozhodnutí ministerstva napadli u soudu. Ten ale ve středu jejich žalobu zamítl a vyslovil s rozpuštěním organizace souhlas.

Předseda svazu Milan Krajča v pátek pro ČTK uvedl, že se KSM sejde, aniž by měnil svůj název či program. Proti rozhodnutí Městského soudu v Praze se podle něj chce organizace odvolat.

Verdikt o zrušení nabude právní moci po doručení rozsudku účastníkům sporu. Krajča přitom tvrdí, že KSM rozsudek zatím neobdržel. "Nepředpokládám, že bychom program na sjezdu nějak výrazně měnili. Samozřejmě chceme dále postupovat právní cestou. To znamená, že chceme napadnout i rozhodnutí soudu," řekl.

Jakmile nabude rozsudek právní moci, ministerstvo vnitra podle mluvčího úřadu Vladimíra Řepky určí likvidátora, který provede majetkové vyrovnání. "Teď musí přestat fungovat jako občanské sdružení Komunistický svaz mládeže," řekl pro ČTK. Pokud by podle něho uskupení svou činnost neukončilo a dál vystupovalo pod dosavadním názvem, případem by se začala zabývat policie.
 

Související