marihuana-konopi-192-128.jpgAktivisté z iniciativy Konopí je lék v pátek vyzvali poslance, aby umožnili beztrestně pěstovat a používat marihuanu k léčbě nemocí. Navrhují, aby si každý dospělý člověk mohl na základě písemného oznámení ministerstvu zdravotnictví ročně vypěstovat 1,5 kilogramu marihuany.

Dopis s tímto návrhem podepsalo 77 lidí včetně zpěváků Marty Kubišové a Davida Kollera, filmařky Olgy Sommerové a herečky Táni Fišerové.

Konopné přípravky se využívají například při léčbě artrózy a revmatismu, pomáhají i epileptikům a lidem trpícím Parkinsonovou nemocí. Některé výzkumy dokonce prokázaly pozitivní vliv konopných látek v léčbě rakoviny.

Za pěstitele konopí, kteří rostlinu používají k léčení svých chorob, se nedávno postavil Nejvyšší soud (NS). Soudci vrátili k novému projednání případ ženy z Nymburska, na jejíž zahradě policisté při dvou raziích našli celkem 70 rostlin konopí. Tvrdila, že výtažky z rostliny užívá k léčení chodidel a žaludečního vředu.

K dekriminalizaci marihuany se hlásí například Strana zelených a dříve Unie svobody-DEU. Někteří politici včetně předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka hovořili dokonce o legalizaci, kterou ale odborníci na závislosti považují za vyloučenou. Upozorňují, že se matou dva pojmy: legalizace a dekriminalizace. Legalizace užívání takzvaných měkkých drog neexistuje nikde v Evropě, ani v Nizozemsku. Vždy jde o nějakou formu regulace.

Související