Názorů jako tento byla sice řada, Jiří Čunek měl však i řadu zastánců. Kromě toho některé diskutující v souvislosti s touto kauzou nepotěšil obrat ministra zahraničí Schwarzenberga.

ČTĚTE celou debatu na téma „Ne, není to apríl. Čunek je zpátky. Co vy na to?“

 

Hlasy pro Čunka

V názorech těch, kteří proti Čunkově návratu nic nemají a naopak je to těší, například zaznělo:

Jsem rád,že se Čunek vrací do vlády. Celý případ byl trapný z jasným cílem zdiskreditovat člověka, který se někomu nelíbil.Jde o nebezpečnou věc kdy na základě "jedna paní povídala", bez jediného přímého důkazu byl vyvinut tak velký tlak na odstoupení politika.

Aniž bych teď formuloval celkový politický dojem z působení Jiřího Čunka (moc pozitivní by nebyl), měl být předseda lidové strany ve vládě už dávno a jeho zarputilosti rozumím.

Víc než na čistotu charakteru politiků věřím nebo doufám v právní stát. Pan Čunek nebyl obžalován, a tím je pro mě čistý.
Je dobře, že se Jiří Čunek vrací do vlády. Odkryl své finance nejvíce z vrcholových politiků a dle mého vše dostatečně vysvětlil.
Konečně je snad tento vykonstruovaný monstrproces u konce. Zdá se, že demokracie i právo v této zemi tentokrát zvítězilo.

Hlasy proti Čunkovi

Z opačného tábora byly slyšet hlasy vyjadřující jistou deziluzi ve stylu „Čunek nic pořádně nevysvětlil a politici si stejně dělají, co chtějí. V diskusi například zaznělo:

Několik měsiců trvající neochota vysvětlit své finanční poměry byla zřejma. Stejně jako záměrné protahování cele kauzy až do doby, kdy bude veřejnost natolik otrávená už jen vyslovenim slova "čunek", že ani nebude vnímat smysl konečného rozhodnuti.

Čunek je zpátky ve vládě. Je to špatná zpráva pro všechny, kteří dosud věří v nezávislost policie a justice.

Pan Čunek je pro mne naprosto nepřijatelný, a to z několika důvodů. První, co mě na něm zaujalo, byl jeho výrok, že mít doma půl miliónu je naprosto normální.

Co můžeme čekat od člověka, kterému jde jen o sebe samotného? Takový nemá být veřejný činitel v demokratickém pojetí.

Ztratil Schwarzenberg fištrón?

Nepříliš lichotivá slova ovšem padala i na ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který původně nechtěl setrvat ve vládě, dokud nebudou prozkoumány Čunkovy finanční poměry. Nyní mu stačí slib, že Čunkovy rodinné finance prozkoumá auditorská firma. Jeden z diskutujících napsal: “Karel Schwarzenberg nezměnil svůj názor, pouze dodržel presumpci neviny. Přál bych si více politiků, kteří si nechají u nezávislé firmy udělat audit rodinných financí.“ Většina hlasů to však takto pozitivně neviděla. Například:

Byl-li ve vládě alespoň jeden člověk, na jehož slovo se dalo spolehnout, tak po jmenování pana Čunka zpět do vlády už bohužel nebude žádný.

Karel Schwarzenberg chtěl asi zasadit české politické kultuře a současně pověsti Strany zelených ránu z milosti, což se mu podařilo. Současně v nejlepších tradicích českého rovnostářství ukázal, že v touze po vládním křesle není rozdílu mezi knížetem a malým podvodníčkem ze Vsetína.

Hrdost pana Schwarzenberga ustoupila rozumu, jak bylo a je v Čechách zvykem. Tady si na hrdinu nikdo moc dlouho nehrál. Asi to nemáme v genech.

Myslel jsem si, že pan Schwarzenberg bude jediným zásadovým člověkem v naší politice.To, jak to dopadlo, svědčí o tom, že korýtka jsou korýtka. Ale že se nechá ovlivnit i pan "kníže"?To je pro mě velké zklamání.

O Čunkovi už dávno nemám iluze, ale pan Schwarzenberg u mne ztratil fištrón.