Celý projekt přehrady včetně dalších úprav koryta řeky má stát 7,7 miliardy korun a jeho výstavba by měla začít nejdříve v roce 2015. Přijít o domov by kvůli vodnímu dílu měly téměř tři desítky tamních rodin. Návrh z dílny ministra zemědělství Petra Gandaloviče a šéfa resortu životního prostředí Martina Bursíka ale musí projít sněmovnou a senátem.

Čtěte také

Vláda se rozhodla pro variantu, kterou navrhovatelé doporučovali mezi dvěma dalšími alternativními možnostmi. Kromě projektu malé přehrady byla ve hře také varianta přehrady velké, která by zatopila obec celou. Třetí možností, kterou Gandalovič a Bursík svým kolegům představili, bylo zachování současného stavu.

Ukázalo se, že pro ochranu obcí, které jsou v tuto chvíli chráněny pouze v některých případech dokonce proti dvou, pěti, nebo desetileté vodě, kde je bezprostředně ohroženo dva tisíce obyvatel, že nulová varianta nám zde neposkytne ochranu, která je tam potřeba,“ vysvětloval v pondělí Bursík na tiskové konferenci.

Hledali a našli jsme kompromis, který by nejméně zasáhl do života obce a byl co nejšetrnější k životnímu prostředí,“ uzavřel ministr životního prostředí.

nove-hermanovy.jpg

 

Gandalovič uklidňuje majitele zatopených nemovitostí příslibem nadstandardní náhrady. Domnívá se také, že přehrada v budoucnu přiláká turisty, což by mělo obci přinést nová pracovní místa a podnikatelské příležitosti.

Nové Heřmanovy se bouří

nove-herminovy-udoli.jpgOproti původní záměru, podle kterého měla zmizet pod vodou celá obec, označil Gandalovič schválené řešení za „rozumný kompromis“. "Důležité je, že obec bude zachována, a to stojí za to,“ řekl dříve ministr přímo v Nových Heřminovech.

Už nyní ale ministr počítá s tím, že představitelé obce se nevzdají a stavební řízení se může různými komplikacemi protáhnout. Starosta Nových Heřminov Radovan Jílka možnost podání žaloby nevyloučil. Zastupitelstvo v minulosti rozhodlo postupovat proti jakékoliv variantě přehrady.

Do boje se hodlají vrhnout i aktivisté z občanského sdružení Arnika a Hnutí Duha Jeseníky. "Udělíme vše, abychom schvalovací řízení zastavili či jej zpomalili," řekl ČTK šéf sdružení Ivo Dokoupil.

Proti stavbě přehrady je převážná většina obyvatel. Mnozí ale vítají, že se ve sporu o protipovodňová opatření, která mají zabránit opakování katastrofálních záplav z roku 1997, začalo něco dít. "Deset let nevíme, s čím můžeme počítat. Jestli stavět, opravovat a prostě plánovat tady další život. Odcházet nechceme. Také nechceme tu nejistotu, ve které nás ti v Praze nechali," řekl ČTK další obyvatel.

 Plán na výstavbu přehrady v Nových Heřminovech v datech

1923 - První projekt přehrady v Nových Heřminovech.

1960 - Vyhlášena stavební uzávěra v obci z důvodů výstavby nádrže, která se měla začít budovat do pěti let a měla sloužit jako zásobárna vody pro rozvíjející se ostravskou aglomeraci.

1994 - Byl schválen územní plán velkého územního celku Jeseníky, který s přehradou počítá.

1997 - Po povodni přijel do obce tehdejší ministr zemědělství Josef Lux a dle deníku Mladá fronta prohlásil, že přehrada se začne budovat do roka a do dne.

1998 - Byla vypracována studie posuzující protipovodňový charakter nádrže, Povodí Odry vydalo propagační leták.

1999 - Krnovská konference o protipovodňových opatřeních, na stole ležel pouze jediný projekt - přehrada; obce z regionu hlasovaly: 13 obcí pro přehradu, čtyři ji nevyloučily a čtyři byly proti.

1999 - Okresní úřad v Bruntále požadoval vypracování alternativních studií protipovodňových opatření.

2001 - Ministerstvo zemědělství dokončilo studii, která porovnává účinky různých ochran proti stoleté vodě - změnu využití půdy v krajině, postavení deseti protizáplavových území - poldrů, nebo výstavbu nádrže v Nových Heřminovech. "V případě povodňové ochrany Krnova je nádrž Nové Heřminovy nezastupitelná," píše se ve studii. Podle ní by opatření v krajině stála až 300 milionů korun, výstavba poldrů 2,4 miliardy korun a výstavba nádrže 1,5 miliardy korun.

19. září 2002 - Zastupitelé Moravskoslezského kraje se usnesli na tom, že konečný verdikt o přehradě má vynést stát, konkrétně ministerstvo zemědělství.

19. června 2003 - Zastupitelé Moravskoslezského kraje doporučili zatopení vesnice Nové Heřminovy. Zastupitelé se rozhodovali mezi velkou a malou variantou přehrady. Velká znamená zatopení celé vesnice a malá bourání jen několika domů. Tehdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas uvedl, že by se mělo začít stavět do roku 2010.

12. března 2004 - Petici proti zaplavení obce, pod níž se shromáždilo více než 4000 podpisů, předali ministerstvu zemědělství aktivisté sdružení Arnika. Proti výstavbě přehrady protestovaly vedle dotčené obce i další vesnice a města kraje, kterých se projekt přímo netýkal. Ekologové namítali, že by přehrada změnila klima v oblasti a že existují šetrnější řešení, jak vodu zadržet už ve vyšších polohách hor.

6. října 2004 - O protipovodňové ochraně části Bruntálska a stavbě nádrže jednali zástupci radnic, ekologové a veřejnost. Brněnský vodohospodář Václav Čermák představitelům měst ohrožených povodní předložil nový návrh, který se stavbou přehrady nepočítá. Naopak by se zvýšila kapacita koryta řeky Opavy protékající Krnovem.

30. července 2005 - Unie pro řeku Moravu představila studii řešící ochranu Krnova zvýšením kapacity koryta a revitalizací řeky. Autoři tvrdí, že náklady by byly kolem miliardy korun.

10. května 2006 - Vláda nerozhodla o přípravě výstavby nádrže. Zatímco ministerstvo zemědělství navrhovalo pokračovat v přípravných pracích, ministerstvu životního prostředí se záměr nelíbil a navrhovalo jiná řešení (kombinaci technických a přírodě blízkých protipovodňových opatření).

12. března 2007 - Kabinet schválil, že konečný návrh protipovodňových opatření v povodí horní Opavy by měla vláda dostat do konce března 2008. Na základě dosavadních studií byly doporučeny tři varianty - stavba nádrže Nové Heřminovy na Opavě, stavba této nádrže v menší verzi, kdy nebude zatopena obec, a tzv. nulová varianta.

11. dubna 2008 - Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) představil variantu menší přehrady. Podle ní má přehrada v Nových Heřminovech zaplavit na 60 objektů obce.

čtk