velehrad__192x128_.jpgČeská republika má od pondělka více národních kulturních památek. Vláda seznam rozšířila o 29 položek, podle ministra kultury Václava Jehličky teď bude soupis památek vyváženější. Mezi 230 národních kulturních památek se nově zařadila šlechtická sídla a kostely, ale i moderní architektura.

Na seznam vláda připsala například baziliku na Velehradě, hrady Český Šternberk a Kost, prostějovský Národní dům nebo Lískova vila v Ostravě. Mezi památky první třídy přibyly i ty z oblasti techniky, například středověký důl Jeroným nebo vodní elektrárna v Třeštině. Nově je národní kulturní památkou také rudná Věž smrti v Ostrově nad Ohří, která připomíná utrpení politických vězňů v 50. letech minulého století.

Národní kulturní památka by měla přesahovat regionální význam a dokumentovat nejdůležitější etapy historie, kultury a vývoje civilizace. Podle ministra je v České republice celkem více než 40 tisíc nemovitých a skoro 50 tisíc movitých kulturních památek. Ty ze seznamu 230 nejdůležitějších mají podle vlády velký význam pro české národní povědomí či mezinárodní ohlas.

Památky, které nově rozšířily seznam, pocházejí ze všech krajů, jen Praha zůstala zkrátka.

Související